راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

نکات مهم و لازم الاجرا که می بایست جهت صدور اجرائیه از جانب دفاتر ازدواج و طلاق رعایت شود

نظر به اینکه تغییرات الکترونیکی حاصل شده در فرایند صدور و عملیات اجرائیه جهت تسهیل امور و جلوگیری از مراجعه حضوری به ادارات اجرا ایجاد شده است به جهت رفع ابهام و پاسخ به سوالات مکرر همکاران و ایجاد رویه واحد مقتضی است همکاران محترم نسبت به رعایت نکات ذیل هنگام صدور اجرائیه دقت لازم را مبذول نمایند .

۱- ثبت نام در سامانه ثنا برای متقاضی ( زوجه ) الزامی بوده و صدور اجرائیه نسبت به سندی که زوجه یا وکیل وی در سامانه ثنا ثبت نام نکرده اند تخلف انتظامی محسوب می شود .

۲-اخذ تلفن همراه متقاضی ( زوجه ) و درج آن در سامانه الکترونیک در قسمت ” سایر اطلاعات زوجه ” الزامی می باشد .

۳- پیوست های مورد نیاز جهت صدور اجرائیه تصویر تقاضانامه و سند ازدواج تا صفحه مربوط به مهریه می باشد .

۴- ارسال پستی اطلاع نامه به زوج از جانب دفاتر ازدواج و طلاق ممنوع بوده و مراتب از طریق ادارات اجرا به زوج ابلاغ می شود .

۵-به محض ارسال اجرائیه به اداره اجرا پیامکی برای ذینفع که حاوی شماره و تاریخ ارسال اجرائیه می باشد از جانب سامانه ارسال خواهد شد .

۶- مراجعه حضوری زوجه به ادارات اجرا قبل از دعوت از طریق پیامک ممنوع بوده لذا به هیچ وجه زوجه را به ادارت اجرا هدایت نکنید و به ایشان اطلاع دهید قبل از دریافت پیامک به ادارات اجرا مراجعه نکنند .

۷- ادارات اجرا به محض دریافت اجرائیه راساً و بدون نیاز به تقاضای زوجه نسبت به شناسائی و توقیف اموال مدیون اقدام خواهند نمود چنانچه اموالی شناسائی و توقیف شد پیامکی برای زوجه ارسال خواهد شد تا جهت تعقیب عملیات اجرا به اداره اجرا مراجعه نماید و در صورتیکه هیچ مالی شناسائی نشود پیامکی به زوجه ارسال خواهد شد تا جهت دریافت گواهی و مراجعه به دادگاه خانواده به ادراه اجرا مراجعه نماید .

۸- چنانچه پس از صدور اجرائیه زوجه تقاضای توقیف یا ممنوع الخروجی نماید می بایست از دفترخانه صادر کننده اجرا از طریق نامه مکانیزه به اداره اجرا ارسال شود .

۹-در صورت ناقص بودن اجرائیه اداره اجرا نسبت به برگشت زدن اجرائیه اقدام و موارد نقص را در قسمت ” هامش ” قید می کنند تا سردفتر نسبت به رفع نقص و ارسال مجدد اقدام نماید لازم به ذکر است اجرائیه های صادر و ارسال شده تا قبل از برگشت شدن از طرف ادارات اجرا قابل اصلاح نمی باشد .

۱۰- جهت صدور اجرائیه نسبت به قبوض اقساطی ، سردفتران ازدواج و طلاق می بایست نسبت به تهیه مهر ژلاتینی مستطیل شکل به ابعاد ۴*۱.۵ با مضمون ” پذیرش اجرا شد ” اقدام و پس از صدور اجرائیه تمام قبوض را ممهور به مهر مذکور نمایند .

۱۱- دفترخانه هیچ الزامی به تشکیل فیزیکی پرونده اجرائیه نداشته صرفاً اصل تقاضانامه را در صفحه مربوطه در دفتر یا بایگانی مجزا نگهداری و مراتب صدور اجرائیه را در ملاحظات سند و دفتر قید می کند .

لازم به ذکر است تکالیف فوق الذکر بموجب بخشنامه های صادره از جانب سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ایجاد شده است و ممکن است در برخی استان ها با تاخیر اجرا شود

با احترام
مسئول کانون سردفتران ازدواج و طلاق
علی مظفری ۱۳۹۹/۶/۴

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.