راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

وزارت امور خارجه ایران: به «استرالیا» سفر نکنید

وزارت امور خارجه کشورمان در گزارشی به هموطنان توصیه کرد از سفر غیرضروری به استرالیا خودداری کنند.
به گزارش ایمنا، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتشار گزارشی به شهروندان ایرانی به منظور سفر به استرالیا توصیه‌هایی ارائه و در نهایت توصیه کرد به این کشور سفر نکنند.

در این گزارش آمده است:

۱) برای ورود به استرالیا گذرنامه معتبر و نسخه چاپی روادید صادر شده توسط مقامات استرالیا را همراه داشته باشید. در صورتیکه نیاز به اقامت بیشتر از مدت تعیین شده در روادید داری، قبل از اتمام مدت روادید نسبت به تمدید آن اقدام کنید.

۲) فعالیت گروه‌های افراطی و نژادپرست در استرالیا گزارش شده است، از این رو تهدیدات افراطی، توهین‌های نژادپرستانه و امکان تعرض در هر مکان و زمان ممکن است رخ دهد.

۳) استرالیا مقررات سخت‌گیرانه‌ای در زمینه قرنطینه گیاهی، غذایی و دارویی اعمال می‌کند و جریمه‌های سنگینی برای نقض این مقررات قرار داده است، برای اجتناب از پرداخت جریمه، توصیه می‌شود پیش از سفر به استرالیا، با مطالعه محدودیت‌های اقلام غذایی و دارویی، از آوردن اقلام ممنوعه خودداری کنید؛ در پروازهای بین‌المللی به این کشور فرم‌هایی در خصوص اقلام و ارز همراه مسافر توزیع می‌شود که مسافر باید تکمیل کند؛ توصیه می‌شود این فرم را به صورت کامل و صحیح پر کنید. اعلام نکردن اقلام همراه ممکن است به جریمه سنگین منتهی شود.

۴) شماره سه صفر (۰۰۰) ویژه مراکز امدادرسانی پلیس، آمبولانس و آتش نشانی و شماره ۱۸۰۰۳۳۳۰۰۰ نیز پاسخگوی درخواست‌های پلیسی است.

بیشتر بخوانید:

۵) هر مسافر می‌تواند معادل ۱۰ هزار دلار استرالیا ارز به این کشور وارد کند، در صورتی که بیش از این مقدار همراه دارید حتماً اعلام کنید.

۶) در صورت بازداشت و دستگیری از سوی پلیس و مقامات استرالیا، در اسرع وقت از آن‌ها بخواهید موضوع را به سفارت ایران در استرالیا اطلاع داده و در خواست دسترسی کنسولی کنید. در غیر این صورت به بهانه قانون حفظ حریم خصوصی، پلیس و نظام قضائی استرالیا از اطلاع‌رسانی به سفارت اجتناب می‌کند.

۷) به همه هم‌وطنان گرامی و به ویژه دانشجویان، پژوهش‌گران و اساتید دانشگاه‌ها توصیه می‌شود به دلیل سوابق موجود در مورد احتمال بازداشت خودسرانه و استرداد به دولت‌های متخاصم با جمهوری اسلامی ایران بدون هرگونه دلیل موجه، در مورد سفرهای غیرضروری به استرالیا تجدیدنظر کنید. در سال‌های گذشته مواردی از بازداشت خودسرانه‌ی ایرانیان در استرالیا و استرداد به کشورهای ثالث رخ داده است.

۸) با توجه به فعالیت‌های برخی از گروه‌های تروریستی از جمله گروهک سازمان منافقین و گروهک الاهوازی در استرالیا، در ارتباطات خود دقت و حساسیت داشته باشید. این گروهک‌های تروریستی ممکن است در استرالیا یا خارج از آن تهدیداتی را متوجه شما کنند.

۹) فعالیت موردی از گروه‌های افراطی و نژادپرست در استرالیا گزارش شده است. از این رو تهدیدات افراطی، توهین‌های نژادپرستانه، و امکان تعرض در هر زمان و مکان ممکن است رخ دهد. از چالش با این‌گونه افراد خودداری و هرگونه تهدیدی را فوراً با پلیس محل و سفارت جمهوری اسلامی ایران در میان گذارید.

۱۰) سوابق و قرائنی از رفتارهای غیرقانونی و غیرانسانی از جمله به دلایلی مانند نژادپرستی نانوشته در زندان‌های استرالیا ثبت شده است. این رفتارها در مواردی موجب صدمات بلندمدت پس از آزادی و حتی بعضاً منجر به مرگ زندانیان شده است. بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۲۱، حدود ۵۰۰ نفر از بومیان استرالیا در زندان‌های این کشور به قتل رسیده‌اند بدون این‌که رسیدگی موثری در این زمینه صورت پذیرفته باشد. لذا در صورت بازداشت یا محکومیت به زندان، برخوردهای خشن را بی‌درنگ به صورت مکتوب و ترجیحاً از طریق وکیل شخصی به مقامات محل و سفارت جمهوری اسلامی ایران در کانبرا گزارش کنید.

۱۱) استرالیا یکی از خشن‌ترین سیاست‌های پناهندگی را دارد. مرگ یا خودکشی متقاضیان پناهندگی در استرالیا به دلیل رفتارهای خارج از عرف پلیس مرزی همواره از سوی سازمان‌های حقوق‌بشری بین‌المللی و داخلی و حتی همسایگان این کشور مورد نقد بوده است. از این رو از فریب شیادان یا تبلیغات‌های دولتی در این زمینه آگاه بوده و هشدارهای لازم را مدنظر داشته باشید.

۴.۲/۵ - (۱۱ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.