راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

تمدید گذرنامه در سفارت ایران در استرالیا

سفارت ایران در استرالیا، مرکز اصلی خدمات کنسولی به ایرانیان مقیم استرالیا است. در این مقاله اطلاعات کامل درباره تمدید گذرنامه در سفارت ایران در استرالیا را ارائه می دهیم.

مشاوره و خدمات مربوط به ثبت نام در سامانه میخک و گرفتن کد رهگیری

فهرست

صدور و تمدید غیر حضوری گذرنامه در سفارت ایران در استرالیا

آدرس پستی بخش کنسولی سفارت:

ارسال مدارک توسط پست با مسئولیت متقاضی است و در صورت فقدان مدارک شما در پست، سفارت هیچگونه مسئولیتی را نمی‌پذیرد. EMBASSY OF THE ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN – P. O. Box ۷۰۵، Mawson ACT ۲۶۰۷

توجه: برای اطلاع از زمان ورود و خروج بسته پستی از سفارت، لطفا شماره موبایل خود را روی پاکت بنویسید. همچنین عنوان “گذرنامه” را روی پاکت بنویسید.

بیشتر بخوانید:

مدرک لازم برای درخواست گذرنامه

مدارک لازم برای افرادی که گذرنامه ‌ایرانی در اختیار دارند و به دلیل پایان اعتبار آن و تغییر محل اقامت خود نیاز به تجدید و تعویض گذرنامه دارند عبارتند از:

 • کد رهگیری سامانه میخک.
 • اصل گذرنامه ایرانی
 • اصل شناسنامه عکس‌دار
 • اصل کارت ملی( در صورت وجود)
 • کپی مدرک اقامت استرالی( کارت شهروندی، برگه ویزای دائم و یا موقت و…)
 • دو قطعه عکس رنگی جدید( دارای تاریخ) ۳۵*۴۵ میلیمتر یا پاسپورت سایز مناسب
 • پرداخت هزینه‌های مربوط به صدور گذرنامه بر طبق جدول هزینه‌های کنسولی به روش آنلاین و ارسال رسید آن (۱۷۰ دلار)
 • یک عدد پاکت پستی آدرس دار معتبر و ضد آب (Platinum express) برای برگشت مدارک.

*توجه: عکس‌های شما باید دارای زمینه سفید، بدون کلاه، عینک و ظاهری مناسب با رئایت شئونات اسلامی همچنین در بانوان با رعایت کامل حجاب اسلامی باشد.

مدارک خاص

 • اصل کارت جدید نظام وظیفه برای آقایان مشمول و زیر ۵۰ سال تمام در صورت داشتن. (در صورت نداشتن بخش نظام وظیفه سایت سفارت را ببینید)
 • تکمیل فرم اجازه شوهر برای بانوان متاهل – ولی (پدر، جد پدری و یاقیم) برای فرزندان زیر ۱۸سال و بارگذاری آن در قسمت مربوطه در سامانه میخک، برای متقاضیانی که شوهر / ولی (پدر، جدپدری و یا قیم) آن‌ها به صورت حضوری به سفارت مراجعه می‌نمایند.
 • برای بانوان متاهل و فرزندان زیر ۱۸ سالی که مدارکشان را بصورت پستی ارسال می‌نمایند، بجای فرم اجازه شوهر/ ولی…، این فرم (Statutory declaration) را تکمیل و پس از امضا و تایید در یکی از ایستگاههای پلیس و بارگذاری آن در سامانه میخک، اصل آنرا همراه مدارک ارسال نمایند. توجه داشته باشید مشخصات مندرج در این فرم بایستی براساس شناسنامه و گذرنامه ایرانی متقاضیان تکمیل گردد. این فرم باید دارای مهر ایستگاه پلیس و نام و امضاء کامل مامور تایید کننده باشد.
 • اگر برای همسر و فرزند و یا چند فرزند با هم، تقاضای گذرنامه دارید می‌توانید اسامی همه آن‌ها را در یک فرم اجازه شوهر برای بانوان متاهل – ولی (پدر، جد پدری و یاقیم) برای فرزندان زیر ۱۸سال و یا یک فرم (Statutory declaration) بنویسید و آنرا را برای همه درخواست‌ها بارگذاری و ارسال نمایید. نیازی نیست برای هر کدام فرم جدا تکمیل شود.
 • فقط بانوانی که محل اقامت شوهرشان در گذرنامه ایرانی، استرالیا درج شده است نیازی به تکمیل این فرم ندارند و بجای این فرم می‌توانند اصل گذرنامه معتبر ایرانی و مدرک اقامتی شوهرشان را ارائه نمایند. همچنین بانوانی که شوهر خارجی دارند نیاز به تکمیل این فرم ندارند. این استثناء شامل فرزندان زیر ۱۸ سال نمی‌شود و باید تکمیل و تایید و همراه مدارک ارسال گردد.
 • اصل قیم نامه برای فرزندان زیر ۱۸ سالی که دارای قیم رسمی می‌باشد.
 • چنانچه محل اقامت در گذرنامه فعلی شما ایران است، درصورتی که دارای شرایط تغییر محل اقامت می‌باشید بابت تغییر محل اقامت به استرالیا و مجوز خروج از ایران مبلغ ۳۴ دلار به مبالغ فوق اضافه می‌شود. برای تغییر محل اقامت در گذرنامه جدید فرم مخصوص در سایت سفارت را تکمیل و همراه مدارک ارسال نمایید.

چک لیست مدارک لازم برای تمدید گذرنامه سفارت ایران در استرالیا

دانلود چک-لیست-مدارک-لازم-برای-تمدید-گذرنامه-سفارت-ایران-در-استرالیا

جدول هزینه های صدور گذرنامه ایرانی در استرالیا

شرحهزینه بر حسب دلار استرالیا
صدور و تجدید گذرنامه افراد بالای ۲ سال۱۷۰
صدور و تجدید اولین گذرنامه افراد کمتر از۲ سال۸۵
صدور گذرنامه برای عابرین غیر مجاز+ اخذ مجوز۶۰+۴۲۵
جریمه عابرین غیر مجاز زیر ۵ سال۹۵
درج مهر خروج مشمولین برای بار اول + استعلام۳۴ + ۵۱
درج مهر خروج مشمولین برای بار دوم به بعد۳۴
تغییر محل اقامت۳۴

هموطنان عزیز برای پرداخت تعرفه خدمات کنسولی می‌توانند به روش ذیل اقدام نمایند: 

– واریز تعرفه به شماره حساب سفارت ایران در کانبرا نزد بانک کامن ولث: 

ACCOUNT NAME: IRAN EMBASSY

BSB: 062900

ACC: 11138839

افراد بدون گذرنامه

افرادی که بدون گذرنامه هست و یکی از موارد زیر را شامل می‌شوند برای اطلاع از مدارک لازم خود به سایت سفارت مراجعه نمایند.

 • فرزندان متولد شده در استرالیا
 • زنان خارجی که با مردان ایرانی ازدواج می‌کنند.
 • افرادیکه بصورت قانونی از ایران خارج شده‌اند و بصورت غیرقانونی و از طریق پناهندگی و یا بصورت قانونی وارد استرالیا شده و درحال حاضر دارای اقامت پناهندگی و یا دائم هستند و یا شهروندی استرالیا دارند.
 • افرادیکه گذرنامه آن‌ها مخدوش و غیر قابل استفاده است (سوخته/ آبدیده /دست کاری شده/…).
 • افرادیکه بصورت قانونی از ایران خارج شده‌اند و گذرنامه معتبر ایرانی خود را در استرالیا مفقود کرده‌اند و یا سرقت شده است.
 • افرادیکه بصورت غیرقانونی از ایران خارج شده‌اند و در حال حاضر محل زندگی و کار آن‌ها استرالیا می‌باشد.

نکات ویژه

 • برای افراد زیر سن قانونی ۱۸سال، ولی قانونی او( پدر، پدر جد، قیم) بایستی در سامانه میخک به نام خود ثبت‌نام کند و گزینه درخواست برای فرزندم را انتخاب نماید.
 • برای افراد بالای ۱۵ سال چنانچه شناسنامه عکسدار نمی‌باشد و کارت ملی ندارند، ابتدا نسبت به در خواست عکسدار نمودن شناسنامه اقدام نمایند و بعد از آن تقاضای صدور گذرنامه نمایند. (درخواست تعویض و عکسدار نمودن شناسنامه)
 • کارت نظام وظیفه باید از سری کارتهای جدید و هوشمند باشد. رسید تعویض کارت در ایران که از طریق وزارت خارجه در تهران و یا دفاتر استانی وزارت خارجه ارسال شود نیز قبول خواهد بود.
 • به همه (بجز دانشجویانی که از تسهیلات دانشجوئی استفاده می‌نمایند) ایرانیانی که بیش از یکسال است که در استرالیا زندگی می‌کنند و محل سکونت و کار آن‌ها استرالیا می‌باشد ولی در گذرنامه ایرانی آن‌ها محل اقامتشان “جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است و همچنین کسانیکه متولد استرالیا هستند و گذرنامه ایرانی ندارند و برای اولین بار از سفارت تقاضای صدور گذرنامه می‌نمایند، تاکید می‌شود به هنگام در خواست گذرنامه محل اقامت خود را کشور استرالیا ذکر نمایند.کسانیکه دارای اقامت قانونی در استرالیا هستند و محل سکونت و محل کار و مرکز مهم امور آن‌ها استرالیا است محل اقامت آن‌ها در گذرنامه استرالیا درج می‌شود. برای این افراد بابت تغییر محل اقامت و مجوز خروج، مبلغ ۳۴ دلار به هزینه صدور گذرنامه اضافه می‌شود.
 • این افراد که شناسنامه، کارت ملی و کارت نظام وظیفه‌ آن‌ها در ایران است، می‎بایست قبل از ارائه مدارک به سفارت، از آشنایان خود در ایران بخواهند که اصل مدارک برای تایید و ارسال کپی به سفارت، به دفاتر وزرات امور خارجی در شهر‌ها تحویل دهند.
 • متقاضیان آقا که به هر دلیل محل اقامت آنها در گذرنامه جدید “جمهوری اسلامی ایران” درج می‌شود، اولین باری که با گذرنامه جدید وارد ایران می‌شوند باید با در دست داشتن مدارک لازم (اصل شناسنامه، کارت ملی و کارت نظام وظیفه یا معافیت) برای دریافت مجوز خروج به پلیس گذرنامه و مهاجرت ناجا مراجعه نمایند. در صورت نداشتن مجوز خروج نمی‌توانند از کشور خارج شوند.
 • بخش کنسولی سفارت در هر موردی که نیاز بداند بمنظور احراز هویت، از متقاضی خواهد خواست که تقاضای صدور گذرنامه و مدارک خود را حضوری و در سفارت ارائه نماید.  

تماس با سفارت

پاسخگوئی به تلفن های کنسولی (۰۲ – 6290 7000)  روزهای سه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 14:30 الی ۱۶ به وقت کانبرا به غیر از تعطیلات رسمی انجام می شود.

آدرس سایت سفارت ایران در استرالیا: australia.mfa.ir

اطلاعیه ها:

از تاریخ ۱۴۰۲/۰۹/۱۵ در گذرنامه های صادره توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در کانبرا، تاریخ و مرز آخرین خروج از کشور دارنده گذرنامه درج نمی شود.

اطلاعیه

پرداخت تعرفه‌های کنسولی به شکل مانی اوردر

از هموطنان گرامی متقاضی دریافت خدمات کنسولی درخواست می‌گردد کلیه تعرفه‌های کنسولی را صرفا به شکل مانی اوردر (در وجه سفارت ایران) از پست آفیس استرالیا تهیه و به سفارت ارسال نمایند.

“اطلاعیه سفارت ایران در کانبرا درباره اجازه خروج بانوان شوهردار و فرزندان زیر ۱۸ سال”

به منظور تسهیل در تردد ایرانیان غیر مقیم که به صورت قانونی از کشور خارج شده و درخواست گذرنامه با محل اقامت” ایران” دارند، طی توافق به عمل أمده بین وزارت امور خارجه با پلیس مهاجرت و گذرنامه مقرر شده است که افراد زیر پس از ورود به کشور نیاز به مراجعه به پلیس برای دریافت اجازہ خروج از کشور را ندارند:

۱- بانوان شوهردار می‌بایست اجازه نامه کتبی رسمی تصدیق شده همسر را در سامانه میخک بارگذاری نمایند.

۲- برای افراد زیر ۱۸ سال اجازہ نامه کتبی رسمی تصدیق شده پدر یا ولی قانونی می‌بایست در سامانه میخک بارگذاری شود.

لازم به ذکر است که در صورت عدم ارائه و بارگذاری اجازه‌نامه رسمی مورد اشاره، صدور گذرنامه برای ایشان مقدور نخواهد بود.

آیا گذرنامه به صورت حضوری هم صادر می شود؟

از اول مارس ۲۰۲۴ تمام خدمات کنسولی سفارت فقط به صورت غیرحضوری می باشد.

هزینه صدور و تمدید گذرنامه چقدر است؟

در این مقاله هزینه صدور و تمدید گذرنامه آورده شده است.

شرایط گرفتن پاسپورت استرالیا چیست؟

مراحل درخواست پاسپورت استرالیا در این مقاله به صورت مفصل آورده شده است.

۴.۵/۵ - (۴ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.