راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

تمدید گذرنامه در سفارت ایران در استرالیا

سفارت ایران در استرالیا، مرکز اصلی خدمات کنسولی به ایرانیان مقیم استرالیا است. در این مقاله اطلاعات کامل درباره تمدید گذرنامه در سفارت ایران در استرالیا را ارائه می دهیم.

مشاوره و خدمات مربوط به ثبت نام در سامانه میخک و گرفتن کد رهگیری گذرنامه

فهرست

صدور و تمدید حضوری گذرنامه در سفارت ایران در استرالیا

سفارت ایران در کانبرا دو نوع خدمات حضوری و غیرحضوری برای تمدید گذرنامه دارد.

افراد زیر حتما می بایست به صورت حضوری برای صدور یا تمدید گذرنامه خود اقدام کنند:

 • افرادی که در سفارت پرونده ندارند (تا کنون مراجعه نداشته اند) و اولین باری است که متقاضی گذرنامه از سفارت می‌باشند، لازم است بمنظور احراز هویت به سفارت مراجعه و مدارک خود را حضوری ارائه نمایند.
 • همچنین بخش کنسولی سفارت در هر موردی که نیاز بداند بمنظور احراز هویت، از متقاضی خواهد خواست که تقاضای صدور گذرنامه و مدارک خود را حضوری و در سفارت ارائه نماید.

نکات مربوط به مراجعه حضوری

ساعات پذیرش حضوری در بخش کنسولی سفارت:

هر هفته روزهای سه شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه از ساعت ۹ صبح تا ۱۳.۳۰به غیر از تعطیلات رسمی.

دریافت نوبت برای مراجعه حضوری به بخش کنسولی

هموطنانی که برای ارائه درخواستهای کنسولی خود قصد دارند بصورت حضوری مراجعه نمایند باید نوبت دریافت نمایند.
برای دریافت نوبت اینجا را کلیک نمایید.

آدرس سفارت جهت مراجعه حضوری: ۲۵ Culgoa Circuit, O’ Malley, ACT2606

مراجعان حضوری برای پرداخت هزینه در سفارت لطفا به میزان تعرفه از پست آفیس مانی اوردر (Money Order) در وجه سفارت دریافت و همراه خود داشته باشید

صدور و تمدید غیر حضوری گذرنامه در سفارت ایران در استرالیا

غیر از دو گروه بالا بقیه افراد می توانند به صورت غیرحضوری با پست مدارک، درخواست تمدید گذرنامه بدهند.

آدرس پستی بخش کنسولی سفارت:

ارسال مدارک توسط پست با مسئولیت متقاضی است و در صورت فقدان مدارک شما در پست، سفارت هیچگونه مسئولیتی را نمی‌پذیرد. EMBASSY OF THE ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN – P. O. Box ۷۰۵، Mawson ACT ۲۶۰۷

بیشتر بخوانید:

مدرک لازم برای درخواست گذرنامه

مدارک لازم برای افرادی که گذرنامه ‌ایرانی در اختیار دارند و به دلیل پایان اعتبار آن و تغییر محل اقامت خود نیاز به تجدید و تعویض گذرنامه دارند عبارتند از:

 • کد رهگیری سامانه میخک.
 • اصل گذرنامه ایرانی
 • اصل شناسنامه عکس‌دار
 • اصل کارت ملی( در صورت وجود)
 • کپی مدرک اقامت استرالی( کارت شهروندی، برگه ویزای دائم و یا موقت و…)
 • دو قطعه عکس رنگی جدید( دارای تاریخ) ۳۵*۴۵ میلیمتر یا پاسپورت سایز مناسب
 • مانی اوردر به مبلغ ۱۷۰ دلار در وجه سفارت (حتما نام کامل خود را در پشت مانی اوردر بنویسید). برای پرداخت هزینه در سفارت لطفا به میزان تعرفه از پست آفیس مانی اوردر (Money Order) در وجه سفارت دریافت و همراه خود داشته باشید. (از ارسال پول نقد خودداری نمایند)
 • یک عدد پاکت پستی آدرس دار معتبر و ضد آب (Platinum express) برای برگشت مدارک. (برای مراجعین حضوری نیاز نمی‌باشد)

*توجه: عکس‌های شما باید دارای زمینه سفید، بدون کلاه، عینک و ظاهری مناسب با رئایت شئونات اسلامی همچنین در بانوان با رعایت کامل حجاب اسلامی باشد.

مدارک خاص

 • اصل کارت جدید نظام وظیفه برای آقایان مشمول و زیر ۵۰ سال تمام در صورت داشتن. (در صورت نداشتن بخش نظام وظیفه سایت سفارت را ببینید)
 • تکمیل فرم اجازه شوهر برای بانوان متاهل – ولی (پدر، جد پدری و یاقیم) برای فرزندان زیر ۱۸سال و بارگذاری آن در قسمت مربوطه در سامانه میخک، برای متقاضیانی که شوهر / ولی (پدر، جدپدری و یا قیم) آن‌ها به صورت حضوری به سفارت مراجعه می‌نمایند.
 • برای بانوان متاهل و فرزندان زیر ۱۸ سالی که مدارکشان را بصورت پستی ارسال می‌نمایند، بجای فرم اجازه شوهر/ ولی…، این فرم (Statutory declaration) را تکمیل و پس از امضا و تایید در یکی از ایستگاههای پلیس و بارگذاری آن در سامانه میخک، اصل آنرا همراه مدارک ارسال نمایند. توجه داشته باشید مشخصات مندرج در این فرم بایستی براساس شناسنامه و گذرنامه ایرانی متقاضیان تکمیل گردد. این فرم باید دارای مهر ایستگاه پلیس و نام و امضاء کامل مامور تایید کننده باشد.
 • اگر برای همسر و فرزند و یا چند فرزند با هم، تقاضای گذرنامه دارید می‌توانید اسامی همه آن‌ها را در یک فرم اجازه شوهر برای بانوان متاهل – ولی (پدر، جد پدری و یاقیم) برای فرزندان زیر ۱۸سال و یا یک فرم (Statutory declaration) بنویسید و آنرا را برای همه درخواست‌ها بارگذاری و ارسال نمایید. نیازی نیست برای هر کدام فرم جدا تکمیل شود.
 • فقط بانوانی که محل اقامت شوهرشان در گذرنامه ایرانی، استرالیا درج شده است نیازی به تکمیل این فرم ندارند و بجای این فرم می‌توانند اصل گذرنامه معتبر ایرانی و مدرک اقامتی شوهرشان را ارائه نمایند. همچنین بانوانی که شوهر خارجی دارند نیاز به تکمیل این فرم ندارند. این استثناء شامل فرزندان زیر ۱۸ سال نمی‌شود و باید تکمیل و تایید و همراه مدارک ارسال گردد.
 • اصل قیم نامه برای فرزندان زیر ۱۸ سالی که دارای قیم رسمی می‌باشد.
 • چنانچه محل اقامت در گذرنامه فعلی شما ایران است، درصورتی که دارای شرایط تغییر محل اقامت می‌باشید بابت تغییر محل اقامت به استرالیا و مجوز خروج از ایران مبلغ ۳۴ دلار به مبالغ فوق اضافه می‌شود. برای تغییر محل اقامت در گذرنامه جدید فرم مخصوص در سایت سفارت را تکمیل و همراه مدارک ارسال نمایید.

چک لیست مدارک لازم برای تمدید گذرنامه سفارت ایران در استرالیا

دانلود چک-لیست-مدارک-لازم-برای-تمدید-گذرنامه-سفارت-ایران-در-استرالیا

جدول هزینه های صدور گذرنامه ایرانی در استرالیا

شرحهزینه بر حسب دلار استرالیا
صدور و تجدید گذرنامه افراد بالای ۲ سال۱۷۰
صدور و تجدید اولین گذرنامه افراد کمتر از۲ سال۸۵
صدور گذرنامه برای عابرین غیر مجاز+ اخذ مجوز۶۰+۴۲۵
جریمه عابرین غیر مجاز زیر ۵ سال۹۵
درج مهر خروج مشمولین برای بار اول + استعلام۳۴ + ۵۱
درج مهر خروج مشمولین برای بار دوم به بعد۳۴
تغییر محل اقامت۳۴

افراد بدون گذرنامه

افرادی که بدون گذرنامه هست و یکی از موارد زیر را شامل می‌شوند برای اطلاع از مدارک لازم خود به سایت سفارت مراجعه نمایند.

 • فرزندان متولد شده در استرالیا
 • زنان خارجی که با مردان ایرانی ازدواج می‌کنند.
 • افرادیکه بصورت قانونی از ایران خارج شده‌اند و بصورت غیرقانونی و از طریق پناهندگی و یا بصورت قانونی وارد استرالیا شده و درحال حاضر دارای اقامت پناهندگی و یا دائم هستند و یا شهروندی استرالیا دارند.
 • افرادیکه گذرنامه آن‌ها مخدوش و غیر قابل استفاده است (سوخته/ آبدیده /دست کاری شده/…).
 • افرادیکه بصورت قانونی از ایران خارج شده‌اند و گذرنامه معتبر ایرانی خود را در استرالیا مفقود کرده‌اند و یا سرقت شده است.
 • افرادیکه بصورت غیرقانونی از ایران خارج شده‌اند و در حال حاضر محل زندگی و کار آن‌ها استرالیا می‌باشد.

نکات ویژه

 • برای افراد زیر سن قانونی ۱۸سال، ولی قانونی او( پدر، پدر جد، قیم) بایستی در سامانه میخک به نام خود ثبت‌نام کند و گزینه درخواست برای فرزندم را انتخاب نماید.
 • برای افراد بالای ۱۵ سال چنانچه شناسنامه عکسدار نمی‌باشد و کارت ملی ندارند، ابتدا نسبت به در خواست عکسدار نمودن شناسنامه اقدام نمایند و بعد از آن تقاضای صدور گذرنامه نمایند. (درخواست تعویض و عکسدار نمودن شناسنامه)
 • کارت نظام وظیفه باید از سری کارتهای جدید و هوشمند باشد. رسید تعویض کارت در ایران که از طریق وزارت خارجه در تهران و یا دفاتر استانی وزارت خارجه ارسال شود نیز قبول خواهد بود.
 • به همه (بجز دانشجویانی که از تسهیلات دانشجوئی استفاده می‌نمایند) ایرانیانی که بیش از یکسال است که در استرالیا زندگی می‌کنند و محل سکونت و کار آن‌ها استرالیا می‌باشد ولی در گذرنامه ایرانی آن‌ها محل اقامتشان “جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است و همچنین کسانیکه متولد استرالیا هستند و گذرنامه ایرانی ندارند و برای اولین بار از سفارت تقاضای صدور گذرنامه می‌نمایند، تاکید می‌شود به هنگام در خواست گذرنامه محل اقامت خود را کشور استرالیا ذکر نمایند.کسانیکه دارای اقامت قانونی در استرالیا هستند و محل سکونت و محل کار و مرکز مهم امور آن‌ها استرالیا است محل اقامت آن‌ها در گذرنامه استرالیا درج می‌شود. برای این افراد بابت تغییر محل اقامت و مجوز خروج، مبلغ ۳۴ دلار به هزینه صدور گذرنامه اضافه می‌شود.
 • این افراد که شناسنامه، کارت ملی و کارت نظام وظیفه‌ آن‌ها در ایران است، می‎بایست قبل از ارائه مدارک به سفارت، از آشنایان خود در ایران بخواهند که اصل مدارک برای تایید و ارسال کپی به سفارت، به دفاتر وزرات امور خارجی در شهر‌ها تحویل دهند.

تماس با سفارت

پاسخگوئی به تلفن های کنسولی (۰۲ – 6290 7000)  روزهای سه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 14:30 الی ۱۶ به وقت کانبرا به غیر از تعطیلات رسمی انجام می شود.

آدرس سایت سفارت ایران در استرالیا: australia.mfa.ir

پس از ارسال مدارک تمدید گذرنامه، زمان بازگشت مدارک چگونه اعلام می شود؟

 زمان دریافت و بازگشت مدارک توسط سفارت به هموطنانی که شماره تلفن همراه خود را روی پاکت نوشته اند، از طریق پیامک اعلام می شود.

هزینه صدور و تمدید گذرنامه چقدر است؟

در این مقاله هزینه صدور و تمدید گذرنامه آورده شده است.

شرایط گرفتن پاسپورت استرالیا چیست؟

مراحل درخواست پاسپورت استرالیا در این مقاله به صورت مفصل آورده شده است.

۴.۵/۵ - (۴ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.