راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

آیا ثبت سند خودرو در دفترخانه ها حذف شده است ؟

چند سالی است که بین پلیس و دفترخانه ها بر سر این که سند خودرو همان برگ سبز پلیس است یا سند رسمی دفترخانه ای هم می خواهد اختلاف است. پلیس مدعی است برگ سبز خودرو که در مراکز تعویض پلاک داده می شود کفایت می کند و همان را نیز سند مالیکت خودرو می داند، از سوی دیگر سازمان ثبت و دفاتر اسناد رسمی نظر دیگری دارند.

در این گزارش آخرین اخبار و نظرات مراجع رسمی درباره “وضعیت فعلی ثبت خودرو در دفترخانه ها” را می خوانید:

فهرست:

  • رای دیوان عدالت اداری در خصوص سند خودرو
  • معاون دیوان عدالت اداری: بخشنامه فقط راجع به وکالت باطل شد
  • رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور: از رای دیوان در مورد انتقال سند خودرو اشتباه در فضای مجازی اشتباه برداشت شد

رای دیوان عدالت اداری در خصوص سند خودرو- مورخ ۱۳۹۹/۱۲/۲ 

رای هیات عمومی

اولاً:

قانونگذار در مواد ۴۶ و ۴۷ قانون ثبت اسناد و املاک مصوب سال ۱۳۱۰ موارد ثبت اجباری معاملات را ذکر کرده است و سایر موارد از جمله ثبت معاملات راجع به اموال منقول اختیاری بوده و الزامی برای مراجعه به دفاتر اسناد رسمی وجود ندارد.

ثانیاً:

مطابق قانون اصلاح ماده ۲۲ قانون حمل و نقل و عبور کالاهای خارجی از قلمرو جمهوری اسلامی ایران مصوب سال ۱۳۸۸، مسئولیت صدور گواهینامه رانندگی، اسناد مالکیت و پلاک خـودرو در قلمـرو جمهـوری اسلامی ایران بر عهده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران است.

ثالثاً: انعقاد عقد وکالت و حق توکیل به غیر، از جمله حقوقی است که قانونگذار در ماده ۶۵۶ قانون مدنی و مواد بعد به آن تصریح کرده است، بنابراین بند دوم بخشنامه مورد شکایت، که متضمن تکلیف دفاتر اسناد رسمی به خودداری از درج اختیار تفویض وکالت در وکالت های تعویض پلاک و وکالت نامه های فروش خودرو است،

همچنین بند سوم بخشنامه یاد شده مبنی بر اینکه کسانی که تعویض پلاک به نام آنها انجام شده تنها پس از ثبت سند رسمی انتقال می توانند به عنوان مالک، برای تعویض مجدد پلاک و انتقال مالکیت خودرو به شخص دیگری وکالت دهند، مغایر قوانین یاد شده است و از آن حیث که محدودیتی برای توکیل به غیر مقرر کرده مخالف حقوق مدنی اشخاص است و بندهای مذکور مستند به بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال می شود.

محمدکاظم بهرامی

رئیس هیات عمومی دیوان عدالت اداری

لینک رای دیوان و مطالعه متن کامل شکایت

معاون دیوان عدالت اداری: بخشنامه فقط راجع به وکالت باطل شد ۹۹/۱۲/۲۸

نظر معاون دیوان عدالت اداری درخصوص رای دیوان راجع به اسناد خودرو در برنامه پیک بامدادی:

رای دیوان دلالتی بر این موضوع ( بی نیازی بر سند رسمی) نیست. ابطال یک بخشنامه ای بوده که آن بخشنامه در خصوص این بود که وکالت هایی که در بحث فروش خودرو داده بود را محدود کرده بود و به دفاتر اسناد رسمی ابلاغ شده بود که شما وکالت در توکیل ندهید به دیگران، دیوان عدالت اداری فقط این را ابطال کرده است.

وکالت به دیگری هیچ مشکلی ندارد یعنی بدون این که سند رسمی تنظیم کنید می توانید. مثل اینکه بنده خودرو خودم را با وکالت به دیگری واگذارم و آن هم بتواند با همان وکالت به دیگری وکالت بدهد که تعویض پلاک کند و کارهایش را انجام دهد.

قبلا بخشنامه این را ممنوع کرده بود. دیوان عدالت اداری این را ابطال کرده است. و گفت وکالت از جمله حقوق مدنی افراد است.

نظر معاون دیوان عدالت اداری در خصوص اعتبار اسناد دفاتر اسناد رسمی

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور: از رای دیوان در مورد انتقال سند خودرو اشتباه در فضای مجازی اشتباه برداشت شد – ۱۴۰۰/۰۱/۰۹

یک رای دیوان عدالت اداری صادر شد که خیلی روی آن مانور داده شد متاسفانه در فضای مجازی که نیازی به مراجعه به دفاتر اسناد رسمی نیست، من این را توضیح بدهم.

رایی که در دیوان عدالت اداری صادر شد هیچ تاثیری در سند مالکیت خودرو ندارد بر اساس ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی نقل و انتقال خودرو می بایست به موجب سند رسمی و آن هم در دفاتر اسناد رسمی صورت بگیرد.

وظیفه ای که نیروی انتظامی بر عهده دارد این است که قبل از صدور سند مالکیت، نسبت به تعویض پلاک خودرو و احراز هویت آن اقدام کند.

این رای هیچ ربطی به سند مالیکت خودرو ندارد مربوط به وکالت در نقل و انتقال خودرو بود که بعضی ها تصور کردند در خصوص سند مالکیت خودرو ایجاد شده است.

اظهارات رئیس سازمان ثبت درخصوص رای دیوان
۵/۵ - (۱ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.