راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

بخشش مهریه بدون رضایت پدرعروس ؟

مرد میانسال با مو های کم پشت و پرکلاغی که اول خودش را پدر دختر خانم معرفی کرد و بعدا معلوم شد پدر آقا داماد است اصرار داشت برای تنظیم اقرارنامه ابراء مهریه خیلی کمتر از تعرفه قانونی پرداخت کنند.

فباله ازدواجشان را تورقی کردم. از زمان عقد بیشتر از یک ماه نمی گذشت هر دو خانواده ساکن شهرک های اطراف شهر و به اصطلاح حاشینه نشین بودند. برغم شرایط ظاهرا بد اقتصادی خانواده ها، مهریه دخترخانم ۳۵۰ سکه بهار آزادی تعیین شده بود که به نرخ روز بیشتر از ۴ میلیارد تومان محاسبه می شد.

از دختر خانم که با چادر مشکی سنش کمی بیشتر از سن واقعی او (۲۲ ساله) به نظر می رسید پرسیدم آیا چیزی از مهریه دریافت کرده یا قصد دارد تمام مهریه اش را ببخشد که بدون اینکه پاسخی بدهد بی اختیار به پدر شوهرش خیره شد و مرد خیلی سریع پاسخ داد که نه هیچ مبلغی دریافت نکرده و فقط قصد دارد ۲۰۰ سکه از مهریه اش را ببخشد.

دختر خانه در عین کم سوادی، ساده و کم حرف به نظر می رسید. مرد باز هم هزینه تنظیم سند را پیش کشید و اینکه اگر مهریه دختر کم شود می توانند از دو محل جهیزیه رایگان دریافت کنند.

.
شرایط خاص دختر خانم باعث شد برغم رویه جاری تن به تنظیم سند ندهم و از مرد بخواهم که پدر دخترخانم برای اعلام رضایت در دفترخانه حاضر شود اما مرد تاکید داشت که خانواده دختر خانم نسبت به کم کردن مهریه کاملا رضایت دارند.

اما در هر حال وقتی متوجه شد اصرارش بی نتیجه است از من خواست بخاطر دوری راه و مشکلات پدر دختر، تلفنی با او حرف بزنم قبول کردم. همانجا با موبایل شماره گیری کرد.

صحبت های پدر دختر خانم از آن طرف گوشی بطور واضح شنیده می شد. هر اندازه که مرد میانسال برای جلب رضایت پدر عروس خانم بیشتر اصرار می کرد پدرش بیشتر مخالفت می کرد تا جایی که گفت لازم نیست شما به فکر جهیزیه دختر من باشید تهیه جهیزه به عهده من است و تا حدی که بتوانم تامین خواهم کرد.

با اینکه مرد هنوز مشغول توضیح دادن در مورد مزایای این کار بود و ادعای اینکه مهریه بیشتر از ۱۱۰ تا سکه هیچ ضمانت اجرایی نداره اما سکوت آنسوی گوشی حکایت از آن داشت که پدر دخترخانم ارتباط تلفنی اش را قطع کرده !

بعد از جواب رد پدر دختر خانم و اینکه مرد متوجه شد این قضیه قابل پنهان کردن نیست مدعی شد که اقا به هر حال سن این خانم ۱۸ سال بیشتره و قانونا نیازی به رضایت پدرش نیست که من هم بلا فاصله گفتم بله درسته در عین حال شما هم در این ماجرا سمتی ندارید و بهتره تشریف ببرید.

.
مطمئنم در صورت تنظیم این گونه اسناد و عدم رضایت پدر دختر که ساعت ها در مورد تعداد سکه ها باخانواده پسر بحث و جدل و چانه زنی کرده اند جنجال ها خواهد شد و چه بسا نتایج تلخ و ناگواری در انتظارشان باشد .

از سری یادداشت های خاطرات دفترخانه- نوشته پرویز رضایی

به این مطلب امتیاز بده post
3 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  کارشما درست بود اما متاسفانه دختر را تحت شرایط سخت میذارن که مهریشو ببخشه. آخه چرا ببخشه. اگه طبق سنت پیامبر هم باشه تنها حقی که به یک زن دادن همین مهریه هست که طرف مقابل با هر ترفندی درصدد ندادن آن هست. تازه گفتن هند المطالبه اما کی داده. اگه کسی هم بخواد تازه نمیدن و میگن مهریه میخوای پس برو خونه بابات و بحث طلاق رو پیش میکشن در واقع یک دختر تو این جامعه و لابلای قوانین له میشه

 2. فاطمه می گوید

  من به خاطر تهدید پدر شوهرم ومادرش میریم وبخشیدم الان از خانه منو بیرون کردن شوهرم هیچ اختیاری ندارد لطفأ راهنمایی کنید ممنون می‌شم برای رضای خدا یک بچه هم دارم

  1. راهشگر می گوید

   نفقه شما به عهده همسرتان است. تهیه منزل برای شما جزو نفقه است و همسر شما ملزم به تهیه آن است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.