راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

چگونه از فروشگاه‌های سوئد قسطی خرید کنیم؟

خرید اقساطی به قراردادهای خرید کالا اطلاق می‌شود، که در آن می‌توان مبلغ کالا را به صورت ماهیانه از کارت اعتباری پرداخت کرد.

فهرست:

مبلغ اعتبار اما بخشی از قیمت نقدی است که با کارت اعتباری باید پرداخت شود تا بعد از آن اقساط آغاز شود، پرداخت می‌شود. اعتبار نیز به کل مبلغ، تمام سود، اضافه هزینه‌ها و سایر هزینه‌هایی که خریدار باید بپرداز، گفته می‌شود.

تقریبا در تمام فروشگاه‌های سوئد شما امکان خرید قسطی را دارید. برای خرید قسطی از فروشگاه‌های سوئد معمولا دارا بودن درآمد ماهانه الزامیست اما در بعضی از فروشگاه‌ها شرایط آسان‌تری برای خرید قسطی وجود دارد. در این مقاله ما به شرایط خرید قسطی از فروشگاه‌های سوئد مانند Elgiganten, Babyproffsen, Mio, Media Markt, Ikea و دیگر فروشگاه‌ها میپردازیم.

خرید قسطی مانند گرفتن وام می‌ماند. اگر مطالب قبلی ما در اینباره را خوانده باشید، با اصطلاحاتی مانند Ränta و kreditupplysning آشنایی دارید. برای خرید قسطی در اصل شما وام با مبلغ خریدتان دریافت میکنید. البته فروشگاهی که از آن میخواهید خرید کنید، به شما وام نمیدهد بلکه موسسه و یا بانکی که با فروشگاه مورد نظر همکاری میکند، طرف قرارداد شما برای گرفتن وام و یا پرداخت قسط می‌شود.

در ابتدا این موسسه یک kreditupplysning از شما میگیرد که وضعیت اقتصادی شما را کنترل کند. اگر شرایط گرفتن وام برای مبلغ درخواستی را داشته باشید، مستقیما میتوانید kredit دریافت کنید و از ماه بعد فاکتورهای خریدتان را به صورت قسطی پرداخت کنید.

اگر همچنان بعد از خواندن این مقاله مطمئن نیستید که شما شرایط اولیه خرید قسطی را دارید یا نه، میتوانید با کارت شناسایی خود به یکی از شعبه‌های فروشگاه بروید و به آسانی از این موضوع با خبر بشوید. از یکی از کارکنان بپرسید که آیا امکان پرداخت قسطی را دارید یا نه. در ابتدا چند سوال مانند درآمد سالانه، مدت زمان استخدام و مبلغ مورد نظرتان را از شما میپرسند و بعد موسسه مالی مربوطه به صورت اینترنتی، وضعیت اقتصادی شما را کنترل میکند و شما جواب درخواستتان را در همانجا دریافت میکنید. اگر دارای درآمد بالایی نیستید، از مبالغ کمتری برای گرفتن وام شروع کنید، برای مثال ۱۰.۰۰۰ کرون.

خرید قسطی بی‌بهره

مسلما تا به حال تابلوهای تبلیغاتی مانند عکس بالا را زیاد دیده‌اید. خرید قسطی بدون بهره و یا بهره ۰٪ در ۱۲ ماه.
با دیدن این شعار شما به این فکر میکنید که اگر ۱۲.۰۰۰ کرون خرید کنید، ماهانه ۱۰۰۰ کرون بازپرداخت میکنید و بعد از ۱۲ ماه، کل وام را پس داده‌اید.
متاسفانه کاملا اشتباه فکر میکنید.

موسسات مالی، به هزاران نوع مختلف و با صدها نام متفاوت، هزینه‌های جانبی از شما میگیرند که شما در هنگام خرید از هیچ کدامشان خبر دار نبوده‌اید.
برای همین، طبق قانون باید تمام موسسات مالی و بانک‌ها چیزی به اسم Effektiv Ränta را حساب کنند و در اختیار مشتریان بگذراند. با مقایسه کردن Effektiv ränta شما میتوانید هزینه‌های پنهان در وام را ببینید.

به مثال زیر دقت کنید:
دو فروشگاه بزرگ، وام ۱۰.۰۰۰ کرونی به مدت ۱۲ ماه بدون بهره به مشتریان خود ارائه میکنند.
هر دو به یک میزان هزینه فاکتور میگیرند.
Effektiv ränta فروشگاه اول ۱۰٪ است و برای فروشگاه دوم ۱۳٪ می‌باشد. در اینجا شما باید فروشگاه اول که effektiv ränta پایین‌تری دارد را انتخاب کنید، چراکه مجموع هزینه‌های شما کمتر میشود.

نکته مهم این است که در هر صورت شما بیشتر از ۱۰.۰۰۰ کرون بازپرداخت خواهید کرد. هزینه‌هایی همانند Uppläggningsavgift, administrativ-avgift در effektiv ränta گنجانده شده است.

خرید قسطی از Elgiganten

فروشگاه بزرگ Elgiganten یکی از شناخته‌ترین و بزرگ‌ترین فروشگاه‌های فروش لوازم برقی در سوئد است. این فروشگاه نروژی اولین شعبه خود را در سال ۱۹۹۴ در استکهلم سوئد باز کرد و امروز ۷۸ شعبه در سراسر سوئد دارد.

فروشگاه بزرگ Elgiganten با همکاری با موسسه مالی Ester و بانک Handelsbanken Finans، با شرایط زیر مبالغ بین ۲.۰۰۰ کرون تا ۱۰۰.۰۰۰ کرون را برای خرید قسطی وام میدهد.

شرایط اولیه برای دریافت وام و یا خرید قسطی از Elgiganten:

حداقل سن: ۱۸ سال
حقوق ثابت از کار
درآمد سالانه حداقل ۱۲۰.۰۰۰ کرون
نداشتن Betalningsanmärkning

توضیحات تکمیلی:
حقوق ثابت از کار: به گفته پشتیبانی Elgiganten افرادی که بیش از ۱۲ ماه از استخدامشان میگذرد، و حقوق ماهانه دریافت میکنند، به احتمال بسیار زیاد به درخواست خرید قسطی‌شان جواب مثبت داده میشود.
در صورتی که با درخواست خرید قسطی شما موافقت شد اولین فاکتور را شما در ماه بعد از خریدتان دریافت می‌کنید و Uppläggningsavgift بر تعداد قسط‌ها تقسیم شده و هر ماه مقداری از آن را پرداخت خواهید کرد.
-avgift به مبلغ ۳۹ کرون، ماهانه پرداخت میشود.

خرید قسطی از Media Markt


فروشگاه آلمانی و بزرگ Media Markt در ۱۴ کشور بیش از ۷۵۰ شعبه دارد. این فروشگاه همانند Elgiganten معروف به فروش لوازم برقی است.
فروشگاه Media Markt با همکاری با Nordea Finans با شرایط زیر به مشتریان خود امکان خرید قسطی را میدهد.
شرایط اولیه برای دریافت وام و یا خرید قسطی از Media Markt:
حداقل سن: ۱۸ سال
حقوق ثابت از کار
نداشتن Betalningsanmärkning


توضیحات تکمیلی:

طبق بانک Nordea اشخاصی که کمک هزینه تحصیل و یا هر گونه کمک هزینه‌ی دیگری میگیرند، به درخواست وام‌شان جواب مثبت داده نمیشود.
اما اگر دانشجو هستید و از CSN وام تحصیلی studiemedel میگیرید، امکان خرید قسطی را دارید.
برای اینکار، به صفحه CSN خود بروید و آخرین Beslut خود را پرینت کنید. به یکی از شعبه‌های Media Markt رفته و با کارت شناسایی خود و کارت دانشجویی‌تان Mecenat-kort درخواست خرید قسطی کنید. معمولا تا ۱۰.۰۰۰ کرون را میتوانید به صورت قسطی بگیرید.
اگر با درخواست خرید قسطی شما، موافقت شد:
هزینه سالانه ۰ کرون
هزینه هر فاکتور: ۲۹ کرون
هزینه تنظیم قرارداد: ۲۹۵ کرون که در اولین فاکتور پرداخت میکنید

فروشگاه Media Markt

گزینه‌های دیگری نیز برای قسط‌بندی خرید شما دارد. برای مثال میتوانید ۱/۳۶ مبلغ خرید را ماهانه پرداخت کنید. در این صورت مسلما مجموع هزینه‌های شما بیشتر میشود. برای مثال اگر مبلغ ۱۰.۰۰۰ کرون خرید کره‌اید و در طول ۱۱ ماه ۱/۳۶ مبلغ خریدتان را، یعنی حدودا ۲۸۰ کرون، به صورت ماهانه پرداخت کنید و در ماه دوازدهم تصمیم بگیرید که باقی مانده را (که میشود ۶.۹۲۰ کرون) پرداخت کنید، در این صورت هزینه کل خرید شما ۱۱.۷۱۸ کرون میشود.

خرید قسطی از IKEA

فروشگاه‌های زنجیره‌ای IKEA نیازی به توضیح ندارد. پس مقدمه را کوتاه می‌کنیم و می‌رویم سر اصل مطلب. خرید قسطی از فروشگاه IKEA بسیار ساده و آسان است. تقریبا تمام افراد میتوانند از این فروشگاه به صورت قسطی خرید کنند. افرادی که کار ثابت دارند مسلما مبالغ بالاتری را میتوانند خرید کنند ولی اگر شما تنها وام دانشجویی میگیرید و یا تازه به سوئد آمده‌اید و هنوز etableringsersättning میگیرید، همچنان میتوانید روی خرید قسطی از IKEA حساب کنید.

اگر ۱۰.۰۰۰ کرون به صورت قسطی خرید کنید، بعد از ۱۲ ماه شما حدودا ۱۰.۳۹۹ کرون بازپرداخت میکنید. در سایت ایکیا میتوانید به راحتی کل هزینه‌های خرید قسطی از IKEA را ببینید.

خرید قسطی از فروشگاه‌های سوئد

بسیاری از فروشگاه‌های بزرگ در سوئد با همکاری Resurs Banken به مشتریان خود امکان خرید قسطی را میدهند. برای مثال فروشگاه‌های زیر:
Siba
NetoNet
Mio
BAUHAUS
Kungsängen
Babyproffsen

شرایط اولیه گرفتن وام و یا خرید قسطی از این فروشگاه‌ها یکسان است:
حداقل سن: ۱۸ سال
حداقل درآمد سالانه: ۱۲۰.۰۰۰ کرون
حداقل در شش ماه گذشته، به صورت fast anställd کار کرده باشید
نداشتن Betalningsanmärkning
حدودا میزان بهره و سایر هزینه‌ها در این فروشگاه‌ها یکسان است. برای مثال به فروشگاهBabyProffsen و Mio نگاهی می‌اندازیم:

فروشگاه Babyproffsen

فروشگاه Babyproffsen عرضه کننده سیسمونی و وسایل کودک است.
در صورتی که از این فروشگاه قسطی خرید کنید، در فاکتور دوم، uppläggningsavgift را پرداخت خواهید کرد. و از فاکتور اول میتوانید تصمیم بگیرید که به چه صورت و چند ماهه قسط‌ها را پرداخت کنید.

فروشگاه Mio

فروشگاه Mio یکی از بهترین فروشگاه‌های عرضه کننده لوازم خانه مانند مبلمان است. در صورتی که با درخواست شما برای خرید قسطی موافقت کنند، شما میتوانید با دریافت اولین فاکتور، به دلخواه خود، بین ۳.۱۰، ۲۰.۳۰ و یا ۴۰ ماه، قسط‌هایتان را پرداخت کنید.

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.