راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

صدور و تمدید گذرنامه در سفارت ایران در اسلو (نروژ)

بسیاری از ایرانیانی که در کشور نروژ زندگی می کنند نیاز به صدور و تمدید گذرنامه دارند. نروژ کشوری اروپایی است که اسلو بزرگترین شهر و پایتخت آن می باشد؛ بنابراین برای صدور و تمدید گذرنامه در سفارت ایران در اسلو (نروژ) مراحلی را باید سپری کنید که در این مقاله به شرح آنها می پردازیم.

چنانچه صفحات گذرنامه کنونی شما پر شده و یا کمتر از شش ماه به پایان اعتبار آن باقی مانده باشد، می توانید نسبت به تجدید گذرنامه خود اقدام فرمایید.بهتر است شش ماه پیش از پایان اعتبار گذرنامه، نسبت به تقاضای صدور گذرنامه جدید اقدام فرمایند. جهت تجدید گذرنامه می توانید بعد از ثبت نام در سامانه میخک و دریافت کد رهگیری به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در اسلو مراجعه فرمایید.

(سایت راهش آمادگی دارد کلیه امور ثبت نام در سامانه میخک، گرفتن کد رهگیری و دریافت نوبت از سامانه نوبت گیری را انجام دهد. با ما در واتس اپ تماس بگیرید. ۰۰۹۸۹۳۳۵۵۴۵۶۸۱ )

فهرست مطالب

صدور و تمدید گذرنامه در سفارت ایران در اسلو (نروژ)

مدارک لازم
 1. مراجعه به سامانه میخک و تشکیل پرونده و ثبت نام اولیه جهت صدور گذرنامه و با همراه داشتن کد رهگیری دریافت شده از سامانه میخک جهت صدور گذرنامه.
 2. اصل گذرنامه کنونی .
 3. اصل شـناسنـامه –شـناسـنامه افـراد بـالای ۱۵سـال می بایستی عکسدار باشد. هموطنانی که سن آنان بالای ۱۵سال بوده ولی شناسنامه ایشان بدون عکس باشد، می بایستی ابتدا جهت تعویض شناسنامه به بخش مربوطه مراجعه فرمایند.
 4. مدرک اقامتی معتبر (شامل گذرنامه خارجی یا کارت اقامت)
 5. عکس۶×۴ یا ۳×۴ بیومتریک رنگی جدید (بیشتر از ۶ ماه از آن نگذشته باشد ) زمینه سفید، (عکاسی حرفه ای یا حداقل با دستگاه های Fotoautomat  بدون عینک، بدون هرگونه رتوش، عکس بانوان با حجاب اسلامی، عکس آقایان بدون کلاه ) را در سامانه میخک بار گذاری و در زمان مراجعه نیز یک قطعه عکس به همراه داشته باشند.
 6. اصل کارت پایان خدمت یا معافیت برای آقایان بین ۱۸تا ۵۰ سال – آقایانی که کارت پایان خدمت یا معافیت دریافت نکرده اند، می بایستی علاوه بر رعایت مراتب بالا، به بخش «مهر خروج مشمولین» مراجعه نمایند.
 توضیحات مهم
 • افرادی که قبلا تشکیل پرونده داده و گذرنامه دریافت نموده اند برای تعویض مجدد گذرنامه خود می توانند از طریق ارسال مدارک با پست سفارشی اقدام نمایند، حتما کلیه موارد ذکر شده در سامانه میخک انجام گرفته و بعد از تکمیل مراحل تشکیل پرونده و ثبت نام ، کد رهگیری را با مدارک مورد نیاز که در بالا به آن اشاره شده است به سفارت ارسال نمایند. در صورت نقص مدارک، همه مدارک بدون اقدام برگشت داده خواهد شد.
 • چنانچه عکس هایی که در سامانه میخک بار گذاری می شود قدیمی باشد، بخش گذرنامه از صدور گذرنامه خودداری و مدارک عودت داده خواهد شد.( عکس باید بدون روتوش، جدید و بیومتریک باشد)
 • کپی مدارک هویتی مانند شناسنامه و کارت پایان خدمت/معافیت  فقط در صورتی به جای اصل آنها قابل پذیرش خواهد بود که از طریق وزارت امور خارجه در تهران (ساختمان شماره ۳، اداره گذرنامه و روادید) و یا یکی از دفاتر نمایندگی وزارت امور خارجه در شهرهای شیراز، تبریز و مشهد و ساری و … برای این نمایندگی از طریق اتوماسیون اداری ارسال گردد..
 • کلیه درخواستهای مربوط به صدور گذرنامه افراد زیر ۱۸ سال باید توسط پدر، جد پدری و یا قیم قانونی وی اقدام گردد.
 • برای کلیه اتباع ایرانی، حتی نوزادان، گذرنامه جداگانه صادر می شود. امکان درج همراه در گذرنامه وجود ندارد.
صدور و تمدید گذرنامه در سفارت ایران در اسلو (نروژ)
صدور و تمدید گذرنامه در سفارت ایران در اسلو (نروژ)

صدور اولین گذرنامه برای عابرین غیرمجاز

هموطنان گرامی ساکن در حوزه این نمایندگی، چنانچه خروجشان از ایران به خارج از کشور از مرزهای قانونی و رسمی انجام نگرفته باشد، می توانند بعد از ثبت نام در سامانه میخک و بارگذاری مدارک (در قالب JPEG و با  حجم زیر۳۰۰KB) و دریافت کدرهگیری، شخصا با مدارک زیر به سفارت مراجعه و تقاضای رسیدگی به وضعیت عبورغیر مجاز خود را نمایند. صدور گذرنامه برای این افراد بعد از وصول پاسخ و ثبت نام مجدد شخص در سامانه میخک برای دریافت گذرنامه می باشد.

مدارک لازم
 •   اصل کارت اقامت کشور نروژ (OPPHOLDSTILLATELSE
 •    کدرهگیری دریافتی از سامانه میخک
 •    اصل شناسنامه ایرانی متقاضی(شناسنامه افراد بالای ۱۵ تمام سال باید عکس دار باشد.)
 •   یک قطعه عکس جدید متقاضی (حداکثر مربوط به ۶ ماه گذشته)در اندازه ۴×۳ یا۴×۶، تمام رخ، بیومتریک، بدون روتوش، زمینه روشن و بدون عینک و کلاه. (عکس خانم های بالاتر از ۹ سال با رعایت حجاب اسلامی باشد.) 
 •  اصل کارت شناسایی ملی متقاضی ( برای افراد بالای ۱۵ سال تمام)
توضیحات
 •   حضور متقاضی در محل نمایندگی با اصل مدارک برای ارائه درخواست ضروری است.
 •   قبل از مراجعه به سفارت نسبت به ثبت نام در سامانه میخک، بارگذاری مدارک و دریافت کد رهگیری اقدام شده باشد.

صدور گذرنامه مفقوده

هموطنان گرامی ساکن در حوزه این نمایندگی، در صورت سرقت یا مفقود شدن گذرنامه خود می توانند، بعد از ثبت نام در سامانه میخک و بارگذاری مدارک (در قالب JPEG و با  حجم زیر۳۰۰KB) و دریافت کدرهگیری نسبت به  ارائه درخواست و مدارک زیر به صورت حضوری اقدام نمایند.

مدارک لازم
 •   اصل کدرهگیری دریافتی از سامانه میخک
 •   مشروحه متقاضی در خصوص دلایل و چگونگی سرقت یا مفقود شدن گذرنامه
 •   اصل شناسنامه ایرانی متقاضی (شناسنامه افراد بالای ۱۵ سال تمام باید عکس دار باشد.)
 •   گزارش پلیس نروژ مبنی بر سرقت یا مفقود شدن گذرنامه.
 •   اصل کارت شناسایی ملی متقاضی. (برای افراد بالای ۱۵ سال تمام)
 •   یک قطعه عکس جدید متقاضی(حداکثر مربوط به ۶ ماه گذشته) در اندازه ۴×۳ یا۴×۶، تمام رخ، بیومتریک، بدون روتوش، زمینه روشن و بدون عینک و کلاه. (عکس بانوان بالاتر از ۹ سال با رعایت حجاب اسلامی باشد.)
 •  اصل کارت پایان خدمت سربازی و یا معافیت برای آقایان بین سنین ۱۸ تا ۵۰ سالگی تمام
 • اجازه نامه کتبی شوهر برای خانم های دارای همسر ایرانی
 •  اصل کارت اقامت کشور نروژ (OPPHOLDSTILLATELSE) یا گذرنامه نروژی و یا کارت اقامت پناهندگی.
 • اجازه کتبی پدر برای فرزندان زیر ۱۸ سال

صدور گذرنامه دانشجویی

دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه های معتبر حوزه این سفارت در صورت دارا بودن شرایط لازم و ثبت نام و بارگذاری مدارک مربوطه در سامانه میخک (در قالب JPEG و با  حجم زیر۳۰۰KB)  می توانند تقاضای صدور یا تجدید گذرنامه و مهر خروج دانشجویی نمایند. همسر و فرزندان تحت تکفل (ذکور تا سن مشمولیت) دانشجو نیز چنانچه به همراه دانشجو در خارج از کشور اقامت داشته باشند می توانند درخواست صدور گذرنامه رایگان و استفاده از مهر خروج دانشجویی نمایند.

دانشجو قبلا باید در سامانه میخک نسبت به ثبت نام و بارگذاری مدارک و تشکیل پرونده دانشجویی اقدام و وضعیت و شرایط تحصیل او توسط بخش دانشجویی نمایندگی در سامانه تأیید شده باشد. کلیه خانم های دانشجو و آقایان دارای کارت پایان خدمت یا معافیت دائم شاغل به تحصیل در رشته های گروه غیرعلوم پزشکی در دانشگاه های معتبر، همزمان با تشکیل و تکمیل پرونده دانشجویی در سامانه و تأیید شرایط و وضعیت دانشجو توسط بخش دانشجویی نمایندگی می توانند از تسهیلات دانشجویی (گذرنامه و مهر خروج دانشجویی) برخوردار شوند.

مدارک لازم
 •    کدرهگیری دریافتی از سامانه میخک
 •    اصل گذرنامه ایرانی
 •    شناسنامه ایرانی متقاضی(شناسنامه افراد بالای ۱۵ سال تمام باید عکس دار باشد.)
 •   اصل کارت شناسایی ملی متقاضی (برای افراد بالای ۱۵ سال تمام.)
 •   کارت پایان خدمت سربازی و یا معافیت برای آقایان بین سنین ۱۸ تا ۵۰ سالگی تمام.
 •   اصل کارت اقامت کشور نروژ (OPPHOLDSTILLATELSE)
 •   یک قطعه عکس جدید متقاضی(حداکثر مربوط به ۶ ماه گذشته)در اندازه۴×۳ یا۴×۶، تمام رخ، بیومتریک، بدون روتوش، زمینه روشن و بدون عینک و کلاه. (عکس خانم های بالاتر از ۹ سال با رعایت حجاب اسلامی باشد.)
توضیحات مهم
 •    دانشجو قبلا باید در سامانه میخک ثبت نام و تشکیل پرونده دانشجویی داده باشد و وضعیت تحصیلی دانشجو توسط بخش دانشجویی نمایندگی تأیید شده باشد.
 •   بعد از تأیید پرونده دانشجویی در سامانه میخک توسط بخش دانشجویی نمایندگی، دانشجو نسبت به ثبت درخواست (صدور یا تجدیدگذرنامه و مهر خروج دانشجویی) در سامانه اقدام و کدرهگیری خود را با مدارک لازم بصورت حضوری یا از طریق پست به نمایندگی ارسال نماید.
 •   دانشجو و خانواده برای هر بار استفاده از گذرنامه رایگان و مهر خروج دانشجویی، باید نسبت به ثبت نام در سامانه میخک و بارگذاری مدارک مربوطه از قبیل پیشرفت تحصیلی و گواهی اشتغال به تحصیل در ترم یا سال تحصیلی جاری اقدام و توسط بخش دانشجویی نمایندگی تأیید شود.
 • کلیه دانشجویان شاغل به تحصیل در رشته های  گروه علوم پزشکی و دانشجویان ذکور (فاقد کارت پایان خدمت یا معافیت دائم) رشته های غیرپزشکی شاغل به تحصیل در دانشگاه های معتبر، برای برخورداری از گذرنامه رایگان و مهر خروج دانشجویی، بعد از ثبت نام و بارگذاری مدارک خود در سامانه میخک و تأیید شرایط و وضعیت دانشجو توسط بخش دانشجویی نمایندگی باید از طریق بستگان خود در ایران برای صدور مجوز برخورداری از تسهیلات دانشجویی (گذرنامه و مهر خروج دانشجویی) توسط وزارتین بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و علوم، تحقیقات و فناوری اقدام نمایند. این دانشجویان بعد از ثبت نام در سامانه میخک و بارگذاری مدارک (در قالب JPEG و با  حجم زیر ۳۰۰KB) و دریافت کدرهگیری نسبت به  ارائه درخواست و مدارک زیر به صورت حضوری و یا پستی اقدام نمایند.
صدور و تمدید گذرنامه در سفارت ایران در اسلو (نروژ)
صدور و تمدید گذرنامه در سفارت ایران در اسلو (نروژ)

هزینه‌های صدور و تمدید گذرنامه در سفارت ایران در اسلو (نروژ)

 

۱صدور و تعویض گذرنامه  ۱۰۵۰ کرون
۲صدور و تعویض گذرنامه افراد زیر ١٨ سال تمام  ۵۲۵ کرون
۳صدور گذرنامه عابرین غیرمجاز  ۲۱۰۰ کرون
۴صدور گذرنامه مخدوش و آبدیده  ۱۵۷۵ کرون
۵صدور گذرنامه مفقوده (المثنی)  ۱۵۷۵ کرون
۶تغییر محل اقامت  ۱۸۹ کرون
۷صدور خروج مشمولین و غیر تسهیلاتی  ۱۸۹ کرون
۸استعلام تاریخ آخرین خروج از کشور  ۱۸۹ کرون
۹انجام مکاتبات جهت اخذ مجوز برای صدور خروجی مشمولین  ۳۱۵ کرون
۱۰انجام مکاتبات جهت اخذ مجوز برای صدور خروجی برای عابرین غیرمجاز  ۳۶۸ کرون

شماره حساب بخش کنسولی:

 

 ۷۰۳۸۰۵۱۸۳۰۷

IBAN: NO7470380518307

BiC: DNBANOKKXXX

هزینه های جدید پستی:   تاریخ  اجرا از    ۲۰۲۰/۰۱/۰۱ 

پست سفارشی برای  اسلو و حومه:
پاکت متوسط ۲۱۰کرون
پاکت بزرگ ۲۵۰کرون  
پست سفارشی برای  خارج از کشور(ایسلند و استکهلم)
پاکت متوسط ۲۵۰کرون
پاکت بزرگ ۳۱۰کرون
مبالغ فوق به نرخ خدمات کنسولی اضافه می گردد
کلیه هزینه های مربوط به خدمات کنسولی باید بصورت الکترونیکی صورت گیرد و از پرداخت هرگونه وجه نقد خودداری شود.
جهت ارائه خدمات کنسولی، همراه داشتن اصل مدارک مورد نیاز می باشد.  

 

آدرس و تلفن سفارت ایران در اسلو (نروژ)

 
DRAMMENS VEIEN 88E, 0244, OSLO
 

تلفن نمایندگی (با کد 0047) :     23272960

ایمیل و تلفنهای بخش کنسولی:
امور دانشجویی: ۲۳۲۷۲۹۶۰ و ایمیل osl.student@mfa.ir
امور گذرنامه:  23272960 و ایمیل osl.passport@mfa.ir
توئیتر سفارت جمهوری اسلامی ایران: IraninNorway@
توئیتر وزارت امور خارجه: @IRIMFA  
کانال رسمی سفارت جمهوری اسلامی ایران در تلگرام t.me/IranEmbassyinOslo
 

ساعات اداری سفارت همه روزه به استثنای روزهای تعطیل آخر هفته و (جدول زیر) از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۶:۳۰

پذیرش مراجعین بخش کنسولی / روزهای دوشنبه و چهارشنبه و جمعه به استثنای روزهای تعطیل از ساعت ۹ تا ۱۱

پاسخگویی تلفنی بخش کنسولی،همه روزه به استثنای روزهای تعطیل از ساعت ۱۵ تا ۱۶

 

جدول تعطیلات سفارت جمهوری اسلامی ایران در سال 1400

ردیف

ایام هفته

شمسی

 میلادی

مناسبت

۱

دوشنبه

۲ فروردین

۲۲ مارس

عید نوروز و آغاز سال نو

۲

دوشنبه

۹ فروردین

۲۹ مارس

نیمه شعبان / میلاد حضرت مهدی(عج)

۳

پنج شنبه

۱۲ فروردین

۱ آوریل

عید پاک

۴

جمعه

۱۳ فروردین

۲ آوریل

روز طبیعت

۵

سه شنبه

۱۴ اردیبهشت

۴ می

شهادت حضرت علی (ع)

۶

پنج شنبه

۲۳ اردیبهشت

۱۳ می

عید سعید فطر

۷

دوشنبه

۲۷ اردیبهشت

۱۷ می

روز ملی نروژ

۸

دوشنبه

۳ خرداد

۲۴ می

Whit Monday

۹

جمعه

۱۴ خرداد

۴ ژوئن

سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)

۱۰

چهارشنبه

۳۰ تیر

۲۱ جولای

عید سعید قربان

۱۱

پنج شنبه

۷ مرداد

۲۹ جولای

عید سعید غدیر

۱۲

پنج شنبه

۲۸ مرداد

۱۹ آگوست

عاشورای حسینی

۱۳

دوشنبه

۵ مهر

۲۷ سپتامبر

اربعین حسینی

۱۴

سه شنبه

۱۳ مهر

۵ اکتبر

رحلت پیامبر اکرم(ص)وشهادت امام حسن مجتبی(ع)

۱۵

پنج شنبه

۱۶ دی

۶ ژانویه

شهادت حضرت فاطمه(س)

۱۶

جمعه

۲۲ بهمن

۱۱ فوریه

روز ملی جمهوری اسلامی ایران

۱۷

سه شنبه

۲۶ بهمن

۱۵ فوریه

میلاد امیر المومنین علی(ع)

۱۸

سه شنبه

۱۰ اسفند

۱ مارس

مبعث پیامبر اکرم (ص)

۱۹

جمعه

۲۷ اسفند

۱۸ مارس

نیمه شعبان / میلادحضرت مهدی(عج)

 

سوالات متداول

 

آیا باید برای تمدید و صدور گذرنامه به سفارت ایران در نروژ مراجعه کرد؟

خیر، ابتدا باید در سامانه میخک ثبت نام نمائید
بعد از ثبت نام در سامانه میخک و دریافت کد رهگیری به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در اسلو مراجعه فرمایید.

چه کسانی می توانند به صورت پستی تمدید گذرنامه را انجام دهند؟

افرادی که قبلا تشکیل پرونده داده و گذرنامه دریافت نموده اند برای تعویض مجدد گذرنامه خود می توانند از طریق ارسال مدارک با پست سفارشی اقدام نمایند؛بنابراین حتما کلیه موارد ذکر شده در سامانه میخک انجام گرفته و بعد از تکمیل مراحل تشکیل پرونده و ثبت نام ، کد رهگیری را با مدارک مورد نیاز که در بالا به آن اشاره شده است به سفارت ارسال نمایند. در صورت نقص مدارک، همه مدارک بدون اقدام برگشت داده خواهد شد.

آیا به افرادی که به صورت غیر قانونی از ایران خارج شده اند گذرنامه تعلق می گیرد؟

بله؛چنانچه هموطنان گرامی ساکن در حوزه این نمایندگی، چنانچه خروجشان از ایران به خارج از کشور از مرزهای قانونی و رسمی انجام نگرفته باشد، می توانند بعد از ثبت نام در سامانه میخک و بارگذاری مدارک و دریافت کدرهگیری، شخصا با مدارک زیر به سفارت مراجعه و تقاضای رسیدگی به وضعیت عبورغیر مجاز خود را نمایند؛پس صدور گذرنامه برای این افراد بعد از وصول پاسخ و ثبت نام مجدد شخص در سامانه میخک برای دریافت گذرنامه می باشد.

نمایش نظرات (1)