راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

سرنوشت شکایت دزد از سرباز وظیفه

به حکایت کلیپی که در فضای مجازی منتشر شده خانمی در پیاده روی یکی از خیابان ها در حال حرکت است که توسط یک سارق تعقیب و برغم مقاومت او کیفش ربوده می شود.

در همان لحظه یک خودرو به‌ رانندگی یک سرباز وظیفه از راه می رسد و به سارق کوبید بعد از آن؛ در حالی صحنه حمله سرباز و درگیری او را با سارق می بینیم که در اطراف آنها گروهی از مردم تجمع کرده و بدون اینکه دخالتی داشته باشند صحنه را تماشا می کنند.

این کلیپ بیشتر از این حکایتی ندارد سرباز در مصاحبه با خبرنگاران درباره علت عدم فرار سارق مدعی شده که سارق چاقویی همراه خود داشته و چاقو در زمان درگیری روی زمین افتاده بود به همین علت از محل متواری نمی‌شد، و از من می خواست تا چاقویش را به او پس دهم!

از انجا که بنا بر روایت سرباز بعد از این ماجرا سارق از او شکایت کرده است در ادامه به عنوان حقوقی این اتهام و تحلیل حقوقی و در اخر نتیجه شکایت سارق از سرباز وظیفه می پردازم

۱- عنوان اتهام سرباز – علی الاصول ادعای سارق شروع به قتل عمدی بوسیله خودرو و ضرب و شتم او توسط سرباز وظیفه و حسب مورد تقاضای مجازات قانونی و حکم به پرداخت دیه است.

۲- دفاع متهم – ادعای شاکی یقینا با این دفاع از سوی متهم یعنی سرباز وظیفه مواجه خواهد شد که وی در مقام دفاع از جان و مال دیگری یعنی زنی که مورد حمله و سرقت واقع شده اقدام کرده و نباید مقصر شناخته شود .

۳- نتیجه ماجرا – به نظرم با توجه به موازین حقوقی این پرونده با صدور قرار منع تعقیب به شرح ذیل خاتمه پیدا می کند:

با عنایت به گزارش نیروی انتظامی و خصوصا فیلم سرقت کیف قاپی و سایر اوراق و محتویات پرونده و برغم اقدامات انجام شده از سوی متهم که حکایت از تحقق عنصر مادی جرم شروع به قتل ( موضوع ماده ۶۱۳ قانون مجازات اسلامی ) است با این وصف با توجه اوضاع و احوال قضیه که از دفاع متهم نسبت به بزه دیده جرم سرقت کیف توسط شاکی حکایت می کند مستندا به ماده ۱۵۶ قانون مجازات اسلامی عمل متهم از مصادیق دفاع مشروع تشخیص و قرار منع تعقیب وی صادر و اعلام می گردد.

بازپرس شعبه …دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه …تهران

نویسنده مقاله: پرویز رضایی – کارشناس حقوق جزا و سردفتر اسناد رسمی

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.