راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

مقررات سفر بدون ویزا به عمان اعلام شد

همزمان با بازگشایی مرزهای عمان به روی گردشگران و برقراری پروازهای مستقیم این کشور به ایران، مقررات «سفر بدون ویزا» به عمان اعلام شد. به تازگی شهروندان ۱۰۳ کشور از جمله ایران، از گرفتن ویزای عمان برای سفر ۱۰ روزه معاف شده‌اند، هرچند که قوانین سختگیرانه‌ای در انتظار این مسافران است.

به گزارش راهش به نثل از ایسنا، مرزهای عمان از ماه مارس (فروردین) سال ۲۰۲۰ با همه‌گیری ویروس کرونا به روی شهروندان خارجی بسته شد، اما پس از گذشت حدود ۱۰ ماه، از ۲۹ دسامبر (نهم دی) با تصمیم کمیته کووید-۱۹ در عمان، محدودیت مرزهای زمینی، دریایی و هوایی برداشته شد و همزمان، پلیس سلطنتی این کشور اعلام کرد که به مسافران ۱۰۳ کشور اجازه می‌دهد به مدت ۱۰ روز بدون ویزا به عمان سفر کنند.

شهروندان کانادا، ایالات متحده آمریکا، انگلیس، بیشتر اتحادیه اروپا و آمریکای جنوبی، چین، هنگ‌کنگ، کره جنوبی، تایوان، تایلند، هند، روسیه، برخی کشورهای قاره آفریقا، گرجستان، ارمنستان، آذربایجان، ترکیه و ایران از جمله کشورهایی هستند که طبق اعلام دولت عمان اجازه دارند بدون ویزا به مدت ۱۰ روز به این کشور سفر کنند.

عمان اگرچه پذیرش گردشگران خارجی را آغاز کرده اما چند استثنا و الزام در قوانین سفر ایجاد کرده است. پلیس سلطنتی عمان اعلام کرده که اتباع ۱۰۳ کشوری که برای مدت ۱۰ روز از ویزای ورود به این کشور معاف شده‌اند باید رزرو قبلی و قطعی هتل، بیمه درمانی و بلیت برگشت داشته باشند و هر روز که اضافه‌تر بمانند باید جریمه نقدی بپردازند. مبلغ جریمه به ازای هر روز ۱۰ ریال عمانی اعلام شده است.

اجازه سفر ۱۰ روزه بدون ویزا به عمان غیرقابل تمدید است و چنان‌چه مسافران قصد داشته باشند بیشتر از این زمان در این کشور بمانند باید برای دریافت ویزای یک‌ماهه گردشگری اقدام کنند.

همزمانی اجرای قانون معافیت ویزای ۱۰ روزه با همه‌گیری ویروس کرونا، عمان را بر آن داشته تا مقررات ورود به این کشور را سخت‌تر کند؛ تمام مسافران علاوه‌بر این‌که ۷۲ ساعت قبل از سفر باید نتیجه منفی تست کرونا را به زبان انگلیسی یا عربی از آزمایشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت (دولتی یا خصوصی) گرفته باشند، هنگام ورود به فرودگاه بین‌المللی مسقط نیز باید تست PCR انجام دهند. هزینه این تست ۲۵ ریال عمان (حدود ۶۵ دلار آمریکا) است که می‌تواند از طریق برنامه Tarassud + قبل از ورود به عمان پرداخت شود. یک کد QR به مسافر داده می‌شود تا در محل غربالگری نشان دهد و انجام آزمایش در زمان ورود تسریع شود. شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرده‌اند مسافرانی را که این مرحله را انجام نداده باشند، نمی‌پذیرند.

همه مسافران پس از ورود، باید در هتل خود قرنطینه شوند تا نتیجه تست مشخص شود. معمولاً حدود ۱۲ تا ۲۴ ساعت طول می‌کشد. مسافران زیر ۱۵ سال ملزم به ارائه تست نیستند.

بنابر آخرین اطلاعیه‌ای که شرکت‌های هواپیمایی عمان منتشر کرده‌اند، مسافرانی که قصد دارند ۱۰ روز را در این کشور سپری کنند، فارغ از نتیجه تست، باید هفت روز کامل در قرنطینه بمانند و یک دستبند ردیابی در تمام مدت همراه داشته باشند و پس از انجام آزمایش دوم PCR در هفتمین روز قرنطینه و مشخص شدن نتیجه منفی، فرصت دارند دو سه روز در این کشور سفر کنند.

کادر پرواز از قرنطینه هفت‌روزه و تست دوم PCR معاف شده‌اند اما موظفند تمام پروتکل‌های بهداشتی و اقدامات احتیاطی مورد تایید وزارت بهداشت عمان را اجرا کنند.

دیپلمات‌های شاغل در سفارت‌های رسمی کشورهای خارجی مستقر در عمان و مسافران دیپلماتی که به عنوان توریست به عمان سفر می‌کنند، از انجام تست PCR در هنگام ورود و تهیه دستبند ردیاب اپلیکیشن «ترصد» معاف شده‌اند اما ملزم هستند دوره قرنطینه هفت‌روزه را بگذرانند.

دولت عمان همچنین همه گردشگران خارجی را ملزم کرده برای سفر به این کشور حتی به مدت ۱۰ روز، بیمه‌نامه‌ای با اعتبار یک ماه که بیماری کووید-۱۹ را نیز پوشش دهد همراه داشته باشند.

شرایط ورود مسافران خارجی بدون ویزا به عمان و همچنین شرایط ورود مسافر به این کشور در دوران شیوع ویروس کرونا، از طرف شرکت‌های هواپیمایی عمانی به آژانس‌های مسافرتی ایران به این شرح اعلام شده است:

۱. گذرنامه مسافرتی حداقل باید شش ماه اعتبار داشته باشد.

۲. مسافر باید دارای بلیت بازگشت معتبر، رزرو معتبر هتل، بیمه مسافرتی و تمکن مالی به منظور پوشش هزینه‌ها در طول مدت اقامت در عمان باشد.

۳. مدت اقامت مسافر بدون ویزا در کشور عمان حداقل ۱۰ روز بوده و غیرقابل تغییر است.

۴. در صورتی که مدت اقامت مسافر از ۱۰ روز متجاوز شود، به ازای هر روز اقامت اضافه، جریمه‌ای به مبلغ ۱۰ ریال عمانی به مسافر تعلق می گیرد.

۵. در صورت تمایل به اقامت بیشتر از ۱۰ روز، مطابق با سیستم اجرایی صدور ویزا، مسافر می‌تواند قبل از سفر، نسبت به دریافت هر نوع ویزای توریستی و پرداخت هزینه‌های مربوطه اقدام کند.

۶. مسافرتِ مسافرِ معاف از اخذ ویزا، با همسر و فرزندان دارای ملیت غیر به کشور عمان در صورت اقامت در بازه زمانی ۱۰ روز بلامانع است.

۷. در خصوص مسافران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (GCC Countries)، افراد دارای اقامت، ویزای توریستی و ویزای کار کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (طبق فهرست مشاغل مجاز)، در صورتی که دارای ملیت قیدشده در فهرست ۱۰۳ کشور مجاز باشند، می‌توانند از معافیت مربوطه استفاده کنند.

۸. شهروندان کشورهای دوم و سوم نیز در صورتی که مقیم کشورهای مربوطه بوده یا دارای ویزای معتبر برای ورود به هر یک از کشورهای ایالت متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، انگلستان، کشورهای حوزه شنگن و ژاپن باشند، می‌توانند از این معافیت استفاده کنند.

۹. طبق قوانین فعلی ویزای ورود به عمان، ویزای مسافران (دارای ویزاهای توریستی یک‌ماهه و یک‌ساله، افراد مقیم کشورهای عضو شورای همکاری‌های خلیج فارس و مسافران چندسفره) در صورتی که کشور تابعه جزو فهرست کشورهای دوم و سوم باشد، قابل استفاده است.

۱۰. در صورتی که مسافر به هر دلیل اجازه ورود به کشور عمان را نداشته باشد، به عنوان مسافر دیپورتی تلقی می‌شود و تمام هزینه‌های مرتبط با بازگرداندن مسافر به کشور مبدأ سفر، به عهده خود مسافر است.

۱۱. این شرایط که در خصوص ورود مسافران خارجی معاف از ویزای عمان است، حق اشتغال و فعالیت کاری و همچنین اقدام برای دریافت هرگونه ویزا و یا اقامت را برای مسافرن فراهم نمی‌کند.

۱۲. در تمام مسیرهای منتهی به عمان از مسافران ورودی تست PCR گرفته می‌شود و اگر نتیجه آن مثبت بود، مسافر طبق قوانین این کشور با هزینه شخصی قرنطینه می‌شود. مسافران پس از ورود به این کشور ملزم به دریافت دستبند ردیاب به مبلغ ۲۵ ریال عمان هستند.

۱۳. این قوانین شامل همه مسافرانی می‌شود که قصد دارند با ویزا یا بدون ویزا به عمان سفر کنند.

۱۴. شرکت‌های هواپیمایی و تمام دفاتر خدمات مسافرتی موظفند بر حسن اجرای تمام موارد ذکرشده در این بخشنامه نظارت کامل داشته باشند. بدیهی است هرگونه تخطی از این موارد مشمول پیگرد قانونی خواهد.

این قوانین سختگیرانه اگرچه به علت همه‌گیری کرونا به اجرا گذاشته شده اما با واکنش‌های اعتراض‌آمیز برخی گردشگران مواجه شده است. در بین پیام‌هایی که منتشر شده، بعضی نوشته‌اند «سفر با یک دستبند ردیاب و هفت روز قرنطینه از ۱۰ روز سفر، قطعا نمی‌تواند رویایی باشد.»

اظهارات برخی شرکت‌های توریستی ایرانی نشان می‌دهد با وجود برقراری قانون معافیت ویزای ۱۰ روزه، اما بیشترین افرادی که در رفت و آمد بین عمان و ایران هستند، شهروندان مقیم در آن کشور و یا بازرگان هستند. این شرکت‌ها می‌گویند با وجود چنین مقرراتی، سفر توریستی به عمان یا هر کشور دیگری را توصیه نمی‌کنند، مگر اقتضا و ضرورتی وجود داشته باشد.

یکی از کارگزاران ایرانی در عمان به ایسنا می‌گوید: طرح معافیت از ویزای ۱۰ روزه در عمان ایده جدیدی نیست، این کشور از مدت‌ها قبل قصد داشت برای افزایش تعداد گردشگران این قانون را به اجرا بگذارد اما با شیوع ویروس کرونا تداخل پیدا کرد، بنابراین تحت تاثیرِ این ویروس، مقررات محکم‌تری وضع شد که البته هدف آن محافظت از گردشگران خارجی و مردم این کشور است.

تدابیر سفت و محکم مسافرتی به عمان، سوال‌های دیگری را نیز پیش آورده است از جمله این‌که عمان محدودیت‌های سفر در داخل این کشور را برداشته است؟ سایت‌های خبری عمان نوشته‌اند رستوران‌ها، هتل‌ها و موزه‌های این کشور پس از ماه‌ها قرنطینه و محدودیت حالا برای پذیرش گردشگران آماده می‌شوند و درحال حاضر منع رفت و آمد وجود ندارد و سفرهای بین منطقه ای مجاز است. علاوه بر این استفاده از ماسک در تمام فضاهای عمومی داخلی و خارجی این کشور اجباری است.

گردشگری سریع‌ترین صنعت غیرنفتی در عمان است که همانند سایر کشورها از همه‌گیری ویروس کرونا بسیار تاثیر گرفته. صاحبان خدمات و سرمایه‌گذاران گردشگری در این کشور با باز شدن مرزهای عمان منتظر برگشت گردشگران هستند.

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.