راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

زن چه زمانی میتواند مهریه اش را مطالبه کند؟

از چه زمانی زوجه میتواند مهریه‌‌اش را مطالبه کند؟ آیا مطالبه مهریه زمان خاصی دارد؟ بعد از گذشت چه زمانی از عقد میتوان مهریه را مطالبه کرد؟

به گزارش راهش، مهر لغتی است که ریشه آن عربی است و در زبان فارسی به آن کابین میگویند. هرچه که مالیت داشته باشد را می‌توان به عنوان مهریه تعیین کرد.

مالیت داشتن یعنی ارزش مالی داشتن. از جمله می‌توان عین (مانند یک باغ) یا منفعت (مثل مبلغ ماهانه اجاره یک منزل مسکونی) یا تعلیم و آموزش موضوعی را به عنوان مهریه زوجه معین کرد. به علاوه اینکه مهریه باید قابل تملک هم باشد یعنی قابلیت نقل و انتقال داشته باشد.

در مورد مهریه‌هایی که کالای معین و مشخص هستند چون به طور ذاتی دارای ارزش مستقل هستند، هر گاه زوجه مطالبه کند و زوج آن را پرداخت کند، زوج، دیگر دینی نخواهد داشت.

چگونگی پرداخت مهریه ای که پول نقد تعیین می شود ؟

ولی در مورد مهریه‌هایی که وجه رایج تعیین می‌گردد این طور نیست. چنانکه در چند دههٔ گذشته عموما برای مهریهٔ زنان وجه رایج تعیین می‌کردند. در این نوع مهریه چون ارزش مبلغی که به عنوان مهریه تعیین می‌شود با گذشت زمان کمتر و کمتر می‌شود به این خاطر زوج باید مبلغی را که طبق شاخص بانک مرکزی مشخص می‌شود به زوجه پرداخت کند تا دین خود را ادا کرده باشد.

مشخص کردن مهریه در گرو تراضی زوجین می‌باشد اما از ارکان عقد ازدواج به شمار نمی‌آید. یعنی اگر زوجین در زمان عقد میزان مهریه را مشخص نکرده باشند به صحت عقد خللی وارد نمی‌کند و عقد نکاح صحیح میباشد و میتوانند بعد از نکاح میزان مهریه را مشخص نمایند

اما در صورتی که زوجین هنگام نکاح میزان مهریه را تعیین کنند مهریه باید معلوم باشد یعنی در نوع و کمیت و کیفیت آن هیچ شبهه‌‌ای وجود نداشته باشد.

زمان استحقاق دریافت مهریه

مهریه از مهمترین و اساسی‌ترین حقوق مالی زن می‌باشد که به محض واقع شدن عقد نکاح در ملکیت او در خواهد آمد و می‌تواند به مجرد وقوع عقد ازدواج مهریه‌‌اش را از شوهرش مطالبه و دریافت نماید.

از آثار مالکیت زن بر مهریه این می‌باشد که زن به محض وقوع عقد نکاح مالک مهریه می‌شود و می‌تواند تمام آن را از همسرش مطالبه کند و نیز می‌تواند بخشی از مهریه یا تمام آن را به همسرش ببخشد و از دریافت مهریه صرفنظر بنماید.

از زمان عقد هر وقت زوج بخواهد میتواند مهریه‌‌اش را از همسرش مطالبه کند و زوج ملزم و مکلف به پرداخت مهریه زوجه می‌باشد.

مهریه از نظر پرداخت به دو نوع مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه تقسیم میشود نوع مهریه از این لحاظ نیز پیش از عقد باید مورد توافق زوجین قرار بگیرد و در سند ازدواج قید می‌شود.

زمان دریافت مهریه عندالمطالبه

زمانی که مهریه عندالمطالبه باشد زن به محض مطالبه آن، میتواند مهریه را دریافت کند و اصل بر این است که شوهر امکان مالی لازم را جهت پرداخت مهریه دارد و در صورتی که توان مالی کافی نداشته باشد باید دلایل کافی برای عدم توان پرداخت مهریه را در اختیار دادگاه قرار بدهد و درخواست تقسیط مهریه بنماید.

زمان دریافت مهریه عندالاستطاعه

اما زمانی که مهریه عندالاستطاعه باشد در این صورت اصل بر این است که زوج توان مالی کافی جهت پرداخت مهریه را ندارد و زوجه هر زمانی که قصد دریافت مهریه‌‌اش را داشته باشد باید بار اثبات دارایی مرد را به دوش بکشد در غیر این صورت امکان دریافت مهریه را در صورت خودداری شوهرش نخواهد داشت.

یعنی اگر شوهر از پرداخت مهریه خودداری کند در این صورت زن باید اثبات کند که مرد توان مالی کافی جهت پرداخت مهریه زن را دارد.

برای اجرا گذاشتن مهریه کجا باید رفت

پس همانطور که گفتیم مهریه از زمان عقد نکاح قابل مطالبه می‌باشد. مرجع صالح برای مطالبه مهریه زنان، ادارات اجرای ثبت اسناد هستند.

مدارک لازم برای اجرا گذاشتن مهریه

به این منظور زوجه باید با همراه داشتن مدارک شناسایی و همینطور قباله ازدواج به دفتر خانه‌‌ای که در آنجا سند ازدواج تنظیم شده مراجعه نماید واز سردفتر تقاضای صدور اجرائیه برای مهریه‌‌اش را مطرح کند.

سردفتر ازدواج بعد از آن که هویت زوجه را احراز کرد اجراییه را تهیه می‌کند و به اداره ثبت ارسال می‌کند و علاوه بر آن سردفتر مراتب را به آخرین نشانی زوج که در دسترس است ارسال می‌کند تا او نیز از این موضوع اطلاع کافی داشته باشد.

اگر زوج ظرف مدت ۱۰ روز به پرداخت مهریه زوجه اقدام نکند در این صورت زوجه میتواند حساب های زوج و همچنین اموال او را مسدود کند.

علاوه بر این، مزیت مطالبه کردن مهریه از طریق اجرای ثبت این است که به استناد ماده ۱۷ قانون گذرنامه در حداقل زمان ممکن می‌تواند او را ممنوع الخروج بنماید.

در صورتیکه درباره هزینه وکیل برای اجرای مهریه، هزینه وکیل برای طلاق یکطرفه و یا هزینه وکالت طلاق در دفتر اسناد رسمی سوالی دارید با ما تماس بگیرید تا راهش را به شما نشان دهیم.

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.