راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

سفارش آنلاین پلاک خودرو در آلمان: هزینه‌ها، مدت‌زمان و الزامات

چگونه پلاک بخریم؟

هر کسی واجد شرایط سفارش پلاک خودرو به‌صورت آنلاین یا از یک تابلوساز است. برای چسباندن پلاک به‌وسیله نقلیه، مجوز از اداره ثبت الزامی است.

بهترین مکان برای سفارش پلاک کجاست؟

روش‌های مختلفی برای خرید پلاک خودرو در آلمان وجود دارد. ارزان‌ترین پیشنهادات را می‌توان به‌صورت آنلاین پیدا کرد. اگر برای مشاوره شخصی جامع ارزش قائل هستید، می‌توانید پلاک خودرو را از یک تابلوساز محلی نیز خریداری کنید. در هر صورت علامات پلاک باید مطابق با الزامات مقررات ثبت نام خودرو باشد.

آیا می‌توانید پلاک خودرو را به‌صورت آنلاین سفارش دهید؟

سفارش پلاک خودرو قبل از ثبت نام به‌صورت آنلاین آسان است و اغلب جایگزین ارزان‌تری است. اگر پلاک را به‌صورت آنلاین خریداری می‌کنید، باید به ارائه دهنده اطمینان داشته باشید. در این مقاله  می‌توانید بدانید که هنگام خرید آنلاین چه مواردی را باید در نظر بگیرید.

پلاک خودرو معمولاً اطلاعات مختلفی در مورد وسیله نقلیه می‌گوید تا اینکه فقط مخفف مکان باشد. این به این معنی است که شما می‌توانید حروف اول یا تاریخ تولد خود را در طراحی پلاک خودرو وارد کنید. بر این اساس، بازار پر رونقی در اینترنت برای گزینه‌هایی برای سفارش آنلاین پلاک خودرو  وجود دارد. این راهنما توضیح می‌دهد که در صورت سفارش و خرید پلاک چه مواردی را باید در نظر بگیرید.

قبل از شروع خرید پلاک خودرو، باید پلاک مورد نظر خود را به نام خود رزرو کنید. این فقط در اداره ثبت در محلی که اقامتگاه اصلی خود را ثبت کرده اید امکان پذیر است. فرم مربوطه برای رزرو پلاک مورد نظر خود را می‌توانید در وب سایت مرجع ثبت مسئول پیدا کنید. در همان زمان مشخص می‌شود که آیا پلاک مورد نظر شما همچنان موجود است یا خیر.

صرف نظر از جایی که پلاک خودرو را خریداری می‌کنید، باید مدتی برای پردازش در نظر بگیرید. اطمینان حاصل کنید که زمان تولید بیشتر از ثبت نام خودرو شما نیست. زیرا پلاک مورد نظر شما فقط برای مدت محدودی برای شما رزرو شده است. مدت اعتبار رزرو بستگی به اداره ثبت مربوطه محل زندگی شما دارد.

سه محل  برای سفارش پلاک وجود دارد:

 1. اداره ثبت نام وسایل نقلیه
 2. تابلوساز در محل
 3. فروشگاه‌های آنلاین

مهم است که پلاک دارای الزامات خاصی باشد – بنابراین نمی‌توانید آن را مطابق با سلیقه شخصی خود طراحی کنید. پلاک‌های رنگارنگ و شخصی‌سازی‌شده، مانند پلاک‌های شناخته شده از ایالات متحده آمریکا، مجاز به استفاده در آلمان نیستند.

سفارش آنلاین پلاک خودرو ارزان و راحت است. پیشنهادات متعددی نیز وجود دارد. بنابراین، مطمئن شوید که فقط از مغازه‌هایی استفاده می‌کنید که پلاک‌های تست شده DIN را ارائه می‌دهند. گواهی تایید بودن پلاک و تست DIN روی حلقه یورو پلاک خودرو حک شده است.

خرید اینترنتی پلاک خودرو اغلب ارزان‌تر و صرفه جویی در زمان است. از ارزان‌ترین ارائه دهندگان می‌توانید دو پلاک خودرو را به‌صورت آنلاین سفارش دهید و در مجموع فقط ۱۵ یورو با احتساب حمل و نقل بپردازید. سایر فروشگاه‌های آنلاین خدمات اضافی ارائه می‌دهند. در صورت تمایل، برخی از ارائه دهندگان آنلاین قبل از سفارش آنلاین پلاک، رزرو را نیز به عهده خواهند گرفت.

با این حال، سفر به یک تابلوساز محلی مزایایی نیز دارد. بسیاری از تولید کنندگان نه تنها نقش برجسته را ارائه می‌دهند، بلکه خدمات ثبت نام خودرو را نیز ارائه می‌دهند. این بدان معناست که ارائه دهنده ای که از او پلاک سفارش می‌دهید مسئولیت کامل رزرو و ثبت نام خودروی شما را تا زمان دریافت مدارک خودرو بر عهده می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد آزمون تئوری گواهینامه آلمانی

بسیاری از فروشگاه‌های آنلاین تولید سریع را ارائه می‌دهند. این بدان معناست که شما ظرف یک روز کاری پلاک خودروهای خود را دریافت خواهید کرد، اما ممکن است مجبور شوید هزینه کمی اضافی بپردازید. اگر پلاک خودروی خود را سفارش دهید، آن را به عنوان بخشی از ثبت نام در همان روز از اداره ثبت مسئول یا یکی از تابلوسازان وابسته به آن دریافت خواهید کرد.

اگر پلاک شما دزدیده شده باشد یا هنگام رانندگی آن را گم کرده باشید ، نمی توانید به سادگی پلاک جدید سفارش دهید. مفقودی  باید به پلیس گزارش شود و وسیله نقلیه باید مجدداً ثبت شود.

مقررات ثبت ترافیک (FZV) تعیین می‌کند که چگونه پلاک خودروهای موتوری در آلمان باید چگونه طراحی شود. اگر یک پلاک با الزامات بخش ۱۰ FZV مطابقت داشته باشد، این توسط یک مهر و موم آزمایشی DIN تأیید می‌شود و سپس به پلاک یک شماره ثبت اختصاص داده می‌شود. هر پلاک باید با استاندارد DIN 74069 مطابقت داشته باشد. حتی انحرافات جزئی می‌تواند منجر به رد گواهی DIN شود.

پلاک خودرو باید دارای معیارهای زیر باشد:

 • ابعاد تعیین شده علامت
 • رنگ‌ها و خطوط رنگ
 • حفاظت در برابر خوردگی
 • قدرت چسبندگی
 • مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش و آب و هوا
 • مقاومت در برابر تأثیرات مکانیکی
 • مقاومت در برابر دماهای مختلف
 • کامپوزیت فیلم و مواد بازتابنده

ابعاد تابلو به نوع خودرو بستگی دارد. اگر می‌خواهید یک پلاک خودروی معمولی و تک خط بخرید، حداکثر ابعاد آن نباید از عرض ۵۲۰ میلی متر و ارتفاع ۱۱۰ میلی متر بیشتر شود. عرض ۱۸۰، ۲۰۰ یا ۲۲۰ میلی متر و ارتفاع ۲۰۰ میلی متر برای پلاک موتورسیکلت مشخص شده است.

موارد زیر در مورد طرح رنگی پلاک خودروهای معمولی صدق می‌کند: نمادهای متمایز و شماره شناسایی باید به رنگ مشکی در زمینه سفید با حاشیه مشکی روی پلاک چاپ شوند.

پلاک‌های خودرو با ابعاد کوچک‌تر و فونت‌های باریک‌تر معمولاً با الزامات FZV مطابقت ندارند. با این حال، در موارد استثنایی، متن روی یک علامت کوچک‌تر ممکن است به دلایل خاصی تأیید شود. قبل از خرید چنین پلاکی، باید از مرجع ثبت خود اجازه بگیرید.

منبع: https://www.bussgeldkatalog.org

۱/۵ - (۱ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.