محکومان مهریه با افزایش قیمت سکه چه کنند؟

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی گفت: با توجه به افزایش قیمت سکه افرادی که محکوم به پرداخت مهریه شده‌اند اگر توان مالی ندارند حتما دادخواست اعسار از پرداخت یکجای مهریه را به محاکم قضایی تقدیم کنند.

حجت الاسلام یدالله وحدانی‌نیا افزود: به طور کلی ماده سه قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی و مواد مربوط به اعسار از پرداخت محکوم در همین قانون را تعیین می‌کند.

در مهریه اصل بر اعسار مرد است

وی گفت: درخصوص محکومان مهریه چون دین ناشی از ضمان معاوضی نیست اصل بر اعسار زوج محکوم به پرداخت است و این زوجه است که باید ثابت کند زوج توان در پرداخت سکه‌های موضوع مهریه را دارد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی اظهار داشت: با توجه به وضعیت نرخ سکه‌های موضوع مهریه در بازار افرادی که ادعای بر اعسار دارند باید اعسار از پرداخت یکجای مهریه را ارایه کنند.

درخواست تعدیل برای محکومانی که توان پرداخت سکه ندارند

وی تصریح کرد: محکومان سکه اگر با قیمت سکه قبلی حکم اعسار گرفته‌اند و الان با بالا رفتن نرخ سکه توان پرداخت ندارند حتما باید درخواست تعدیل اقساط مربوط به سکه را به دادگاه تقدیم کنند.

وحدانی نیا افزود: اگر زوجه درخواست اعمال ماده سه قانون (نحوه اجرای محکومیت‌های مالی) را داشت و زوج هم دادخواست اعسار یا تعدیل نداده باشد و بر دادگاه محرز شد زوج محکوم علیه با لحاظ تقسیط مهریه توان پرداخت دارد و اساسا قصد پرداخت ندارد با درخواست زوجه موافقت خواهد شد.

اگر نیاز به مشاور حقوقی درباره مهریه دارید و یا دنبال وکیل مهریه هستند با ما تماس بگیرید.

منبع: ایرنا

Zeen Social Icons

مطالب بیشتر
راه قانونی پیش خرید آپارتمان در دفترخانه