راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

نداشتن کارت ملی هوشمند برای ایرانیان خارج از کشور چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

در نگاه اول شاید نداشتن کارت ملی هوشمند در داخل ایران چندان مشکل خاصی به حساب نیاید و با انجام کارهای مربوط به پیش ثبت نام و تایید مراحل انگشت نگاری بصورت حضوری در دفاتر پیشخوان دولت یا ادارات ثبت احوال و با کمی دوندگی در یک الی دو روز پیگیری نهایتا موفق به دریافت رسیدی مبنی بر انجام کارهای ادارای آن بشوید و به نوعی بتوان با این رسید کارهای اداری را در ایران با همان کارت قدیمی انجام داد .

بیشتر بخوانید: آخرین اخبار و اطلاعات از کارت ملی ایرانیان خارج از کشور

به گزارش راهش، اما وقتی شما در خارج از ایران باشید و بخواهید یک کار اداری را پیگیری کنید آنجاست که هزاران اما و اگر و مشکل بر سر راهتان قرار میگیرید که ظاهرا فعلا راه حلی ندارد وباید منتظر ماند تا امکانات صدور در خارج از کشور در نمایندگی ها فراهم شود .

فرض کنید که شما میخواهید یک حساب بانکی بصورت وکالتی در ایران باز کنید وکیل شما به بانک مراجعه و تقاضای انجام ساده ترین کار بانکی را میکند مسئولان بانکی تمام مراحل را طبق فرایند مرسوم در همه بانکها براحتی پیش میبرند تا آنجایی که به ثبت نهایی در سامانه بانکی برسند و اینجاست که باید سریال نامبر پشت کارت ملی صاحب حساب درج شود و تا این کد ثبت نشود عملا تمام کارها بی فایده بود و سیستم اجازه تایید نهایی و صدور کد رهگیری و افتتاح حساب را نمیدهد و شما امکان دریافت هیچ خدمات بانکی جدیدی را هم نخواهید داشت .

یا فرض کنید که یکی از اعضای خانواده با دست داشتن یک وکالتنامه خارج از کشور به دانشگاه محل تحصیل شما در ایران مراجعه و تقاضای دریافت اصل مدرک را میکند کارمند مسئول بخش فارغ التحصیلان همه مدارک را بررسی و کارها را یک به یک انجام میدهند تا در اخر کار کارت ملی هوشمند شما را میخواهند تا بارکد پستی پشت آن را در سیستم ثبت و اصل مدرک را به خانواده تحویل دهند ، اینجاست که مشکلات بروز میکند کارت ملی جدید باید باشد وگرنه مدرکی بدست شما نخواهد رسید

حقیقت امر اینست که کارمندان ادارت هم تقصیری ندارند و بنابر وظیفه خود عمل میکنند چرا که باید این اقدامات و روال اداری از پیش تعیین شده را انجام دهند تا سیتم اجازه تایید نهایی را بدهد

در حال حاضر تنها راه چاره اینست که ایرانیان خارج از کشور در زمان حضور در ایران و مسافرت به کشور در اولین گام مراحل اداری کارت ملی را انجام دهند و حداقل رسید ثبت کارهای اولیه را دریافت و در دراختیار وکیل یا اعضای خانواده قرار دهند تا آنها با استناد به این برگه کارها را پیش ببرند. اما آیا چنین کاری برای همه ایرانیان خارج از کشور واقعا امکانپذیراست ؟ اساسا چنین راه حلی تا چه حد منطقی است ؟ چرا از قبل برای رفع مشکل این بخش بزرگ از جامعه ایرانیان خارج از کشور چاره اندیشی نشده است ؟.

این موضوع و مشکل از طرف ویژگان هم از طرف ثبت احوال امورخارجه و هم در ثبت احوال کشور پیگیری شد و نتیجه آنکه : ظاهرا رایزنی هایی میان ثبت احوال و وزارت امورخارجه در جریان است تا به نوعی این مشکل حل شود و قرار بر این است که با توجه به برطرف شدن مشکل تهیه کارت خام ملی در داخل کشور ، امکانات سخت افزاری و نرم افزاری این کار در نمایندگی ها بزودی فراهم گردد تا نمایندگی های خارج از کشور بصورت مستقل یا امکان صدور کارت را داشته باشند و یا اقدامات اولیه را انجام و باقیمانه کارها در ایران انجام شود.

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.