اطلاعات کامل درباره کارت ملی ایرانیان خارج از کشور

پاسخ اجمالی این سوال که آیا برای ایرانیان خارج از کشور کارت ملی صادر می شود؟، خیر است اما برای اطلاعات بیشتر درباره این موضوع ادامه این مقاله را بخوانید.

به گزارش سایت حقوقی راهش، کارت هوشمند ملی یا کارت ملی نوعی کارت دیجیتالی است که توسط سازمان ثبت احوال کشور به عنوان مرجع امور هویتی کشور، تولید شده‌است. این کارت‌ها جایگزین کارت‌های ملی قدیمی شده‌اند.

در داخل کشور ایران، بسیاری از کارها مانند انجام امور بانکی فقط با کارت ملی و یا برگه های رسید پیگیری ثبت نام انجام می شود اما در خارج از کشور وضعیت چگونه است؟

بنا بر اعلام نمایندگی های جمهوری اسلامی در کشورهای مختلف، در حال حاضر امکان درخواست و صدور کارت ملی برای ایرانیان خارج از کشور وجود ندارد اما تمام اموری که نیاز به کارت ملی داشته باشد با داشتن شناسنامه در نمایندگی های ایران انجام می شود.

آیا برای درخواست صدور کارت ملی می توان به آشنایان ایرانی وکالت کاری دارد؟

تقریبا برای انجام اکثر امورمالی و اداری، ایرانیان خارج از کشور می توانند به آشنایان و یا افراد مورد اعتماد خود وکالت بدهند.

سایت راهش نیز در این زمینه حاضر به همکاری و کمک به ایرانیان خارج از کشور برای تنظیم وکالتنامه در سفارت های ایران در خارج از کشور و انجام امور آن در سامانه میخک است.

اما ایرانی های مقیم خارج از کشور برای درخواست صدور کارت ملی نمی توانند به کسی در ایران وکالت بدهند چرا که برای صدور کارت ملی نیاز به حضور فرد در مراکز پیشخوان دولت برای عکس برداری و انگشت نگاری است و وکیل نمی تواند به جای وی این کار را انجام دهد.

آیا تحویل و پیگیری تحویل کارت ملی با وکالت کاری شدنی است؟

برای تحویل کارت ملی هوشمند نیاز به ثبت اثر انگشت است و وکیل نمی تواند به جای موکل کارت ملی را دریافت کند.

اطلاعیه نمایندگی ایران در فرانکفورت درباره عدم امکان صدور کارت ملی
اطلاعیه نمایندگی ایران در کانبرا درباره عدم امکان صدور کارت ملی

در صورتی که شما هم تجربه ای در این زمینه دارید در بخش نظرات با دیگران به اشتراک بگذارید.

برای پیگیری و پیدا کردن راه حل امور حقوقی و اداری خود در ایران به صورت قانونی با راهش تماس بگیرید.

شماره تماس ما در واتس اپ ۰۰۹۸۹۳۳۵۵۴۵۶۸۱

Zeen Social Icons

مطالب بیشتر
ساماندهی استخدام کارکنان دولت
طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت