راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

اطلاعات کامل درباره کارت ملی ایرانیان خارج از کشور

به گزارش سایت حقوقی راهش، کارت هوشمند ملی یا کارت ملی نوعی کارت دیجیتالی است که توسط سازمان ثبت احوال کشور به عنوان مرجع امور هویتی کشور، تولید شده‌است. این کارت‌ها جایگزین کارت‌های ملی قدیمی شده‌اند.

فهرست

اطلاعیه سفارت ایران در وین درباره صدور کارت ملی هوشمند

متن این اطلاعیه بدین شرح است:
با توجه به پیگیری وزارت امور خارجه و دسترسی ایجاد شده هموطنان عزیز می‌توانند جهت کارت هوشمند ملی اقدام نمایند. بدین منظور ضروری است قبل از مراجعه حضوری به بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در وین ابتدا:

  • به صورت تلفنی اقدام به اخذ نوبت نمایند.
  • آدرس و کد پستی ایران و همچنین شماره موبایل فعال در ایران را همراه داشته باشند.

اطلاعیه جدید سرکنسولگری فرانکفورت

آغاز ثبت نام کارت هوشمند ملی در سرکنسولگری فرانکفورت (فقط مقیمین در حوزه سرکنسولگری فرانکفورت)

بسمه تعالی

به اطلاع هموطنان مقیم در حوزه سرکنسولگری فرانکفورت می رساند؛

در راستای منویات ریاست محترم جمهور و وزیر محترم امورخارجه در تکریم ارباب رجوع و ارائه خدمات کنسولی بهتر و سریعتر به هموطنان مقیم خارج از کشور، با هماهنگی صورت گرفته بین وزارت امورخارجه و سازمان ثبت احوال، برای اولین بار در خارج از کشور و از تاریخ ۱ خرداد ۱۴۰۱ فرآیند ثبت نام صدور کارت هوشمند ملی در این سرکنسولگری و برای هموطنان مقیم در حوزه سرکنسولگری فرانکفورت با تعیین وقت قبلی آغاز شده است.

جهت تعیین وقت و مطالعه مدارک مورد نیاز لطفا به بخش کنسولی – کارت هوشمند ملی در همین وب سایت (سرکنسولگری فرانکفورت) مراجعه فرمایید.

تحویل اولین کارت هوشمند ملی به دو ایرانى مقیم فرانکفورت

نخستین کارت هوشمند ملی صادر شده جهت ایرانیان مقیم خارج از کشور روز سه شنبه در سرکنسولگری ایران در فرانکفورت به دو ایرانى مقیم فرانکفورت اعطا شد. 

با توحه به اهمیت موضوع صدور کارت ملی ایرانیان خارج از کشور، این خبر به روزرسانی می شود.

وضعیت فعلی صدور کارت ملی هوشمند در خارج از کشور

در داخل کشور ایران، بسیاری از کارها مانند انجام امور بانکی فقط با کارت ملی و یا برگه های رسید پیگیری ثبت نام انجام می شود اما در خارج از کشور وضعیت چگونه است؟

بنا بر اعلام نمایندگی های جمهوری اسلامی در کشورهای مختلف، در حال حاضر فعلا امکان درخواست و صدور کارت ملی برای همه ایرانیان خارج از کشور وجود ندارد اما تمام اموری که نیاز به کارت ملی داشته باشد با داشتن شناسنامه در نمایندگی های ایران انجام می شود. ضمن اینکه به تدریج در کشورهای مختلف روند صدور کار ملی هوشمند آغاز شده است

آیا برای درخواست صدور کارت ملی می توان به آشنایان ایرانی وکالت کاری دارد؟

تقریبا برای انجام اکثر امورمالی و اداری، ایرانیان خارج از کشور می توانند به آشنایان و یا افراد مورد اعتماد خود وکالت بدهند.

سایت راهش نیز در این زمینه حاضر به همکاری و کمک به ایرانیان خارج از کشور برای تنظیم وکالتنامه در سفارت های ایران در خارج از کشور و انجام امور آن در سامانه میخک است.

اما ایرانی های مقیم خارج از کشور برای درخواست صدور کارت ملی نمی توانند به کسی در ایران وکالت بدهند چرا که برای صدور کارت ملی نیاز به حضور فرد در مراکز پیشخوان دولت برای عکس برداری و انگشت نگاری است و وکیل نمی تواند به جای وی این کار را انجام دهد.

آیا تحویل و پیگیری تحویل کارت ملی با وکالت کاری شدنی است؟

برای تحویل کارت ملی هوشمند نیاز به ثبت اثر انگشت است و وکیل نمی تواند به جای موکل کارت ملی را دریافت کند.

در صورتی که شما هم تجربه ای در این زمینه دارید در بخش نظرات با دیگران به اشتراک بگذارید.

کارت ملی ایرانیان خارج از کشور

ایرانیان خارج از کشور در مراجعه به ایران به کدام اداره ثبت مراجعه کنند؟

سایت سفارت جمهوری اسلامی ایران در سوئد- استکلهم در بخش کارت ملی اطلاعات مفید زیر را منتشر کرده است:

به اطلاع هموطنان گرامی می رساند، تمدید اعتبار و یا تجدید کارت ملی در این سفارت امکان پذیر نمی باشد. لذا درصورتی که عازم ایران می باشند لازم است برای دریافت هرگونه خدمات اداری، ثبتی، بانکی، گذرنامه ای و … کارت هوشمند ملی و یا رسید درخواست آن را ارائه نمایند.

بدین منظور، جهت تسریع در امور اداری هموطنان عزیز، ادارات پنج گانه ثبت احوال تهران، اداره ثبت احوال شمیرانات و شهر ری و نیز اداره کل ثبت احوال استان تهران واقع در پونک موظف شده اند، بمحض مراجعه هموطنان خارج از کشور، نسبت به صدور هرچه سریعتر کارت ملی ایشان اقدام نمایند. بنابراین بمحض ورود به ایران به یکی از مراکز فوق مراجعه نموده و نسبت به درخواست کارت ملی جدید خود اقدام نمایند. 

سوالات متداول:

آیا در خارج از کشور کارت ملی ایرانیان صادر می شود؟

بله، بنا بر اعلام سازمان ثبت احوال این امکان فراهم شده است و در سفارت خانه های منتخب فرآیند آن شروع شده است.

آیا برای دریافت کار ملی می توان وکالت داد؟

خیر، اخذ کارت ملی نیاز به حضور شخص دارد و با وکالت این امر انجام نمی شود.

۴.۳/۵ - (۳ امتیاز)
2 نظرات
  1. شمسی سیاهپوش می گوید

    من بانوی ایرانی که سالها در ایران نیستم بخاطر بیماری سرطان و سایر بیماریها و سن ۶۵ طبق قانون برای گرفتن کارت هوشمندباید ایران باشم ادارات ثبت احوال از استان البرز بسیار طولانی میباشد آیا میشود ثبت احوالی نزدیکتر مورد نظر قرار بگیرد من از دو عصا برای راه رفتن استفاده میکنم لطفا اگر میشود راهنمایی کنید

    1. راهشگر می گوید

      سلام اگر شما الان مقیم خارج از کشور هستید کمی صیر کنید روند صدور کارت ملی هوشمند خارج از کشور شروع شده است. اگر ایران هستید هم با اداره ثبت تماس بگیرید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.