راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

اطلاعات کامل درباره کارت ملی ایرانیان خارج از کشور

کارت هوشمند ملی یا کارت ملی نوعی کارت دیجیتالی است که توسط سازمان ثبت احوال کشور به عنوان مرجع امور هویتی کشور، تولید شده‌است. این کارت‌ها جایگزین کارت‌های ملی قدیمی شده‌اند.

لیست کشورهایی که کارت ملی هوشمند در آنها صادر می شود:

 • امریکا
 • اتریش
 • آلمان- فرانکفورتهامبورگ
 • انگلیس
 • سوئد
 • نروژ – ایسلند
 • اتریش
 • روسیه
 • ایتالیا
 • ترکیه – استانبول
 • چین
 • هند
 • ارمنستان

متن اطلاعیه سفارت ها

صدور کارت ملی هوشمند در دفتر حفاظت منافع در واشنگتن

درخواست صدور کارت هوشمند ملی در دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن دی‌سی از تاریخ اول مهرماه ۱۴۰۱ برابر با ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۲ با تعیین وقت قبلی و به صورت حضوری انجام می‌پذیرد.

مطالعه اطلاعات بیشتر درباره کارت ملی هوشمند ایرانیان کانادا و آمریکا

کارت ملی هوشمند در سفارت ایران در اتریش

در اطلاعیه سفارت ایران در وین آمده است:
با توجه به پیگیری وزارت امور خارجه و دسترسی ایجاد شده هموطنان عزیز می‌توانند جهت کارت هوشمند ملی اقدام نمایند. بدین منظور ضروری است قبل از مراجعه حضوری به بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در وین ابتدا:

 • به صورت تلفنی اقدام به اخذ نوبت نمایند.
 • آدرس و کد پستی ایران و همچنین شماره موبایل فعال در ایران را همراه داشته باشند.

درخواست کارت ملی هوشمند در کنسولگری ایران در فرانکفورت

آغاز ثبت نام کارت هوشمند ملی در سرکنسولگری ایران در فرانکفورت

بسمه تعالی

به اطلاع هموطنان مقیم در حوزه سرکنسولگری فرانکفورت می رساند؛

در راستای منویات ریاست محترم جمهور و وزیر محترم امورخارجه در تکریم ارباب رجوع و ارائه خدمات کنسولی بهتر و سریعتر به هموطنان مقیم خارج از کشور، با هماهنگی صورت گرفته بین وزارت امورخارجه و سازمان ثبت احوال، برای اولین بار در خارج از کشور و از تاریخ ۱ خرداد ۱۴۰۱ فرآیند ثبت نام صدور کارت هوشمند ملی در این سرکنسولگری و برای هموطنان مقیم در حوزه سرکنسولگری فرانکفورت با تعیین وقت قبلی آغاز شده است.

جهت تعیین وقت و مطالعه مدارک مورد نیاز لطفا به بخش کنسولی – کارت هوشمند ملی در همین وب سایت (سرکنسولگری فرانکفورت) مراجعه فرمایید.

اطلاعیه دوم تحویل کارت هوشمند ملی

بدینوسیله به اطلاع هموطنان عزیز می‌رساند؛ خوشبختانه تعداد زیادی از کارتهای هوشمند ملّی درخواست شده در این نمایندگی آماده‌ تحویل می‌باشد. لطفا متقاضیانی که از زمان ثبت درخواستشان ۳ ماه گذشته است، جهت اطمینان و مراجعه برای تحویل کارت، ابتدا نام و نام خانوادگی و شماره ملی خود را به ایمیل زیر ارسال نمایند تا پس از تایید نهایی بتوانند جهت دریافت کارت به سرکنسولگری مراجعه نمایند.

شایان ذکر است تحویل کارت ملی نیازمند تعیین وقت نمی‌باشد.

تحویل اولین کارت هوشمند ملی به دو ایرانى مقیم فرانکفورت

نخستین کارت هوشمند ملی صادر شده جهت ایرانیان مقیم خارج از کشور در سرکنسولگری ایران در فرانکفورت به دو ایرانى مقیم فرانکفورت اعطا شد. 

با توحه به اهمیت موضوع صدور کارت ملی ایرانیان خارج از کشور، این خبر به روزرسانی می شود.

صدور کارت هوشمند ملی در هامبورگ

در اطلاعیه کنسولگری ایران در هامبورگ آمده است

به اطلاع هموطنان عزیز ساکن در حوزه این سرکنسولگری می رساند:

با توجه به راه اندازی سامانه ثبت اطلاعات جهت صدور کارت هوشمند ملی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور، هموطنان محترمی که مایل به ارائه درخواست هستند می توانند به هنگام مراجعه به این نمایندگی برای انجام امور کنسولی، تقاضای خود را ارائه و نسبت به ثبت اطلاعات اقدام نمایند.

قابل ذکر است پس از ثبت اطلاعات متقاضی در سامانه، کارت هوشمند ملی وی توسط سازمان ثبت احوال کشور صادر و به هامبورگ ارسال می گردد. پس از دریافت کارت از ایران لازم است  متقاضی برای دریافت کارت به سرکنسولگری مراجعه نماید.

اطلاعیه سفارت ایران در لندن درخصوص صدور و اعتبار کارت ملی

در اطلاعیه سفارت ایران در لندن آمده است: به اطلاع هموطنان گرامی می‌رساند، با توجه به هوشمند شدن کارت‌های ملی جدید، امکان درخواست صدور و یا تجدید کارت ملی از طریق بخش کنسولی نمی‌باشد. لذا متقاضیان بالای ۱۵ سال با شناسنامه عکسدار، می‌توانند؛ در زمان مراجعه به ایران، نسبت به درخواست کارت ملی جدید خود اقدام نمایند.
شایان ذکر است کارت‌های ملی قدیمی همچنان برای ارائه خدمات در خارج از کشور معتبر می‌باشد و دانستن شماره ملی کفایت می‌کند.

آخرین اطلاعیه سفارت ایران در استرالیا درخصوص کارت ملی

متن اطلاعیه سفارت ایران در استرالیا در باره کارت ملی: به اطلاع هموطنان مقیم استرالیا می‌رساند بر اساس اعلام سازمان ثبت احوال کشور، صدور کارت شناسائی ملی غیر هوشمند (نمونه قدیم) متوقف گردیده است. بنابراین درخواست صدور کارت ملی در سفارت پذیرفته نمی‌شود و چگونگی درخواست کارت هوشمند ملی در سایت و کانال تلگرامی سفارت متعاقبا اعلام خواهد شد. در حال حاضر امکان تعویض کارت ملی در سفارت وجود ندارد. کارت ملی هوشمند فقط در ایران صادر می‌شود.

لطفا از ارسال درخواست کارت ملی تا اطلاع ثانوی خودداری نمایید

آخرین اطلاعیه سفارت ایران در برلین درباره کارت ملی

در متن این اطلعیه آمده است: به اطلاع هموطنان گرامی می‌رساند کارت‌های ملی قدیمی تا پایان سال ۱۳۹۷ اعتبار خواهد داشت. بدیهی است به محض مشخص شدن وضعیت صدور کارت‌های ملی هوشمند جدید نحوه ثبت نام و صدور آن به اطلاع عموم هموطنان عزیز خواهد رسید.

اطلاعیه سفارت ایران در هلند درخصوص کارت ملی

در سایت سفارت ایران در لاهه هلند درخصوص صدور کارت ملی در این سفارت آمده است:
در صورت دریافت دستورالعمل مبنی بر تعویض کارت ملی، از طریق همین صفحه و کانال تلگرام کنسولی (https://t.me/consuly) و کانال سفارت (https://t.me/IR_NL) اطلاع‌رسانی خواهد شد.
خواهشمند است از مراجعه و تماس تلفنی در این خصوص اکیدا خودداری فرمایید!

اطلاعیه های کارت ملی سفارت ایران در سوئد

کانال تلگرامی کنسولی یار وابسته به سفارت ایران در سوئد درخصوص کارت ملی ایرانیان سوئد اطلاعیه‌های زیر را منتشر کرده است:

الزامی شدن کارت ملی هوشمند جهت دریافت وکالت نامه

“اطلاعیه مهم:

به اطلاع کلیه هموطنان میرساند از تاریخ ۱۴۰۱/۹/۲۱ برابر با ۲۰۲۲/۱۲/۱۲ ارائه هرگونه خدمات تایید وکالت نامه منوط به داشتن کارت هوشمند ملی و یا ارائه رسید ثبت نام برای کارت هوشمند ملی می‌باشد.

بنابراین هموطنانی که کارت هوشمند ملی ندارند و یا درخواست خود را ثبت نکرده‌اند، لازم است ابتدا نسبت به ارائه درخواست کارت هوشمند ملی اقدام نموده و سپس جهت تایید وکالت خود اقدام نمایند.

مدارک مورد نیاز و شرایط درخواست کارت ملی هوشمند در سایت سفارت موجود است.

مجدداً یادآوری میگردد ارائه درخواست کارت هوشمند ملی فقط حضوری انجام می‌شود.

شایان ذکر است سایر خدمات کنسولی نیز در آینده نزدیک منوط به داشتن کارت هوشمند ملی خواهد شد. “

لزوم انگشت نگاری و مراجعه حضوری جهت درخواست کارت ملی هوشمند

«با توجه به سوالات مکرر مطرح شده مبنی بر امکان صدور غیر حضوری کارت ملی به اطلاع میرساند همانگونه که در اطلاعیه مربوطه نیز اشاره گردیده است یکی از مراحل اولیه صدور کارت ملی اخذ اثر انگشت از متقاضی توسط سیستم متصل به ثبت احوال می‌باشد لذا امکان صدور کارت ملی بصورت غیر حضوری به هیچ وجه میسر نمی‌باشد.»

صدور کارت ملی هوشمند در نروژ و ایسلند

سفارت ایران در اسلو درباره صدور کارت ملی هوشمند اطلاعیه‌ای به شرح زیر صادر کرده است:
مفتخریم به اطلاع شما عزیزان برسانیم که با تلاش همکارانمان در وزارت خارجه و مساعدت سازمان ثبت احوال کشور و همچنین تمهیدات در نظر گرفته شده در این سفارت، امکان ثبت درخواست کارت ملی هوشمند برای ایرانیان مقیم در نروژ و ایسلند از تاریخ ۱۴۰۱/۱۰/۱۲ در بخش کنسولی این نمایندگی فراهم شده است.

صدور کارت ملی هوشمند در ایتالیا

اطلاعیه سفارت ایران در رم ایتالیا

بدین وسیله به اطلاع هموطنان عزیز میرساند با توجه به پیگیری‌ها و اقدامات بعمل آمده امکان صدور کارت ملی هوشمند برای هموطنان ساکن ایتالیا توسط بخش کنسولی سفارت فراهم گردیده است.

با توجه به محدود بودن پذیرش متقاضیان در هر روز لطفاً با تعیین وقت قبلی یا از طریق سایت سفارت به نشانی [email protected] و یا از طریق تماس تلفنی به بخش کنسولی از ساعت ۱۴ الی ۱۶ روزهای کاری هفته و دریافت تاییدیه تعیین وقت اقدام نمایید.

بدیهی است بخش کنسولی از پذیرش درخواست‌های بدون وقت قبلی معذور است.

ضمناً با توجه به لزوم ثبت اثر انگشت متقاضی، پذیرش درخواست‌ها صرفاً حضوری و با وقت قبلی می‌باشد.

با توجه به اینکه یکی از مراحل اولیه صدور کارت ملی اخذ اثر انگشت از متقاضی توسط سیستم متصل به ثبت احوال می‌باشد لذا امکان صدور کارت ملی بصورت غیر حضوری به هیچ وجه میسر نمی‌باشد .

صدور کارت ملی هوشمند در روسیه

سفارت ایران در روسیه (مسکو) اطلاعیه زیر را در سایت خود منتشر کرده است:

صدور کارت ملی هوشمند در استانبول ترکیه

اطلاعیه کنسولگری ایران در استانبول

احتراما به اطلاع هموطنان عزیز می رساند:

با توجه به پیگیری‌ها و اقدامات بعمل آمده از روز دوشنبه مورخ ۱۴۰۱/۱۰/۱۹ امکان درخواست صدور کارت هوشمند ملی برای هموطنان مقیم در ترکیه در این سرکنسولگری فراهم گردیده است. لذا توجه متقاضیان محترم را به موارد ذیل جلب می نماید.

 • پذیرش متقاضیان با تعیین وقت قبلی در سامانه apointment.mfa.gov.ir با انتخاب گزینه خدمات بدون کد رهگیری صدور کارت ملی میسر می‌باشد. (بدیهی است این نمایندگی از پذیرش مراجعین بدون وقت قبلی معذور خواهد بود).
 • با توجه به لزوم ثبت اثر انگشت، حضور متقاضی ضروری است.
 • ارائه آدرس و شماره تلفن دقیق متقاضی در ترکیه با کد پستی الزامی است.
 • ارائه آدرس و شماره تلفن دقیق بستگان درجه یک در ایران و کد پستی الزامی است.
 • ارائه مدارک شناسائی ایرانی (شناسنامه، کارت ملی قدیمی و گذرنامه) و کارت اقامت ترکیه (کیملیک) الزامی است.

به منظور صدور کارت ملی هوشمند ، جهت هموطنان مقیم در جمهوری خلق چین در بخش کنسولی سفارت، امکان ارائه خدمت فراهم گردیده است.

متقاضیان می‌توانند در روزهای دوشنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۰ الی ۱۲ نسبت به تعیین وقت قبلی از طریق ذیل اقدام فرمایند.

 • تماس تلفنی با شماره‌های سفارت ۳-۶۵۳۲۴۸۷۰ بخش کنسولی داخلی ۲۳۹
 • آدرس ایمیل [email protected] – ارسال ایمیل به منظور تنظیم وقت ضروری است

شرایط صدور کارت ملی هوشمند :

۱- حضور شخص متقاضی جهت صدور کارت ملی هوشمند الزامی می‌باشد.

۲- ارائه اصل شناسنامه عکس دار و اصل کارت ملی قدیمی .

۳-ارائه شماره تلفن همراه، شماره تلفن ثابت ، کد پستی ، آدرس ( در ایران )

۴- پرداخت تعرفه مصوب

 هموطنان محترم مقیم درحوزه این نمایندگی در موارد زیر می تواند با تعیین وقت قبلی و با حضور در این نمایندگی درخواست صدور کارت هوشمند ملی را ارائه نمایند.

 • تغییر مشخصات سجلی
 • مفقود شدن کارت هوشمند ملی (فعلا انجام نمی شود)
 • مستعمل شدن کارت هوشمند ملی
 • – خاتمه اعتبار کارت هوشمند ملی

آغاز صدور کارت ملی هوشمند بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان آماده صدور کارت ملی هوشمند برای هموطنان مقیم این کشور است. هموطنان گرامی مقیم ارمنستان می‌توانند برای درخواست صدور کارت ملی هوشمند به بخش کنسولی این سفارت مراجعه کنند.

وضعیت فعلی صدور کارت ملی هوشمند در خارج از کشور

در داخل کشور ایران، بسیاری از کارها مانند انجام امور بانکی فقط با کارت ملی و یا برگه های رسید پیگیری ثبت نام انجام می شود اما در خارج از کشور وضعیت چگونه است؟

بنا بر اعلام نمایندگی های جمهوری اسلامی در کشورهای مختلف، در حال حاضر فعلا امکان درخواست و صدور کارت ملی برای همه ایرانیان خارج از کشور وجود ندارد اما تمام اموری که نیاز به کارت ملی داشته باشد با داشتن شناسنامه در نمایندگی های ایران انجام می شود. ضمن اینکه به تدریج در کشورهای مختلف روند صدور کار ملی هوشمند آغاز شده است

آیا برای درخواست صدور کارت ملی می توان به آشنایان ایرانی وکالت کاری دارد؟

تقریبا برای انجام اکثر امورمالی و اداری، ایرانیان خارج از کشور می توانند به آشنایان و یا افراد مورد اعتماد خود وکالت بدهند.

سایت راهش نیز در این زمینه حاضر به همکاری و کمک به ایرانیان خارج از کشور برای تنظیم وکالتنامه در سفارت های ایران در خارج از کشور و انجام امور آن در سامانه میخک است.

اما ایرانی های مقیم خارج از کشور برای درخواست صدور کارت ملی نمی توانند به کسی در ایران وکالت بدهند چرا که برای صدور کارت ملی نیاز به حضور فرد در مراکز پیشخوان دولت برای عکس برداری و انگشت نگاری است و وکیل نمی تواند به جای وی این کار را انجام دهد.

آیا تحویل و پیگیری تحویل کارت ملی با وکالت کاری شدنی است؟

برای تحویل کارت ملی هوشمند نیاز به ثبت اثر انگشت است و وکیل نمی تواند به جای موکل کارت ملی را دریافت کند. در صورتی که شما هم تجربه ای در این زمینه دارید در بخش نظرات با دیگران به اشتراک بگذارید.

کارت ملی ایرانیان خارج از کشور

ایرانیان خارج از کشور در مراجعه به ایران به کدام اداره ثبت مراجعه کنند؟

سایت سفارت جمهوری اسلامی ایران در سوئد- استکلهم در بخش کارت ملی اطلاعات مفید زیر را منتشر کرده است:

به اطلاع هموطنان گرامی می رساند، تمدید اعتبار و یا تجدید کارت ملی در این سفارت امکان پذیر نمی باشد. لذا درصورتی که عازم ایران می باشند لازم است برای دریافت هرگونه خدمات اداری، ثبتی، بانکی، گذرنامه ای و … کارت هوشمند ملی و یا رسید درخواست آن را ارائه نمایند.

بدین منظور، جهت تسریع در امور اداری هموطنان عزیز، ادارات پنج گانه ثبت احوال تهران، اداره ثبت احوال شمیرانات و شهر ری و نیز اداره کل ثبت احوال استان تهران واقع در پونک موظف شده اند، بمحض مراجعه هموطنان خارج از کشور، نسبت به صدور هرچه سریعتر کارت ملی ایشان اقدام نمایند. بنابراین بمحض ورود به ایران به یکی از مراکز فوق مراجعه نموده و نسبت به درخواست کارت ملی جدید خود اقدام نمایند. 

نداشتن کارت ملی هوشمند برای ایرانیان خارج از کشور چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟

در نگاه اول شاید نداشتن کارت ملی هوشمند در داخل ایران چندان مشکل خاصی به حساب نیاید و با انجام کارهای مربوط به پیش ثبت نام و تایید مراحل انگشت نگاری بصورت حضوری در دفاتر پیشخوان دولت یا ادارات ثبت احوال و با کمی دوندگی در یک الی دو روز پیگیری نهایتا موفق به دریافت رسیدی مبنی بر انجام کارهای ادارای آن بشوید و به نوعی بتوان با این رسید کارهای اداری را در ایران با همان کارت قدیمی انجام داد.

به گزارش راهش، اما وقتی شما در خارج از ایران باشید و بخواهید یک کار اداری را پیگیری کنید آنجاست که هزاران اما و اگر و مشکل بر سر راهتان قرار میگیرید که ظاهرا فعلا راه حلی ندارد وباید منتظر ماند تا امکانات صدور در خارج از کشور در نمایندگی‌ها فراهم شود.

فرض کنید که شما میخواهید یک حساب بانکی بصورت وکالتی در ایران باز کنید وکیل شما به بانک مراجعه و تقاضای انجام ساده‌ترین کار بانکی را میکند مسئولان بانکی تمام مراحل را طبق فرایند مرسوم در همه بانک‌ها براحتی پیش میبرند تا آنجایی که به ثبت نهایی در سامانه بانکی برسند و اینجاست که باید سریال نامبر پشت کارت ملی صاحب حساب درج شود و تا این کد ثبت نشود عملا تمام کارها بی‌فایده بود و سیستم اجازه تایید نهایی و صدور کد رهگیری و افتتاح حساب را نمیدهد و شما امکان دریافت هیچ خدمات بانکی جدیدی را هم نخواهید داشت.

یا فرض کنید که یکی از اعضای خانواده با دست داشتن یک وکالتنامه خارج از کشور به دانشگاه محل تحصیل شما در ایران مراجعه و تقاضای دریافت اصل مدرک را میکند کارمند مسئول بخش فارغ التحصیلان همه مدارک را بررسی و کارها را یک به یک انجام میدهند تا در اخر کار کارت ملی هوشمند شما را میخواهند تا بارکد پستی پشت آن را در سیستم ثبت و اصل مدرک را به خانواده تحویل دهند، اینجاست که مشکلات بروز میکند کارت ملی جدید باید باشد وگرنه مدرکی بدست شما نخواهد رسید

سوالات متداول:

آیا در خارج از کشور کارت ملی ایرانیان صادر می شود؟

بله، بنا بر اعلام سازمان ثبت احوال این امکان فراهم شده است و در سفارت خانه های منتخب فرآیند آن شروع شده است.

آیا برای دریافت کار ملی می توان وکالت داد؟

خیر، اخذ کارت ملی نیاز به حضور شخص دارد و با وکالت این امر انجام نمی شود.

آیا ثبت درخواست کارت ملی هوشمند در خارج از کشور از طریق سامانه میخک است؟

خیر نیازی به ثبت نام و گرفتن کد رهگیری از سامانه میخک ندارد.

افرادی که قبلا در ایران درخواست کارت ملی هوشمند داده اند در خارج از کشور چه وضعیتی دارند؟

افرادی که قبلا در داخل کشور درخواست کارت هوشمند ملی داده اند لازم است در زمان سفر به ایران کارت خود را دریافت نمایند و امکان ارایه درخواست مجدد و یا دریافت کارت ملی این افراد از سفارت میسر نمی باشد.  

آیا ثبت نام غیرحضوری در سامانه ثنا نیاز به کارت ملی هوشمند دارد؟

بله، برای ثبت نام در سامانه ثنا از خارج از کشور فقط افرادی که کارت ملی هوشمند دارند و یا ثبت نام آنرا انجام داده باشند می توانند اقدام کنند.

۴.۵/۵ - (۴ امتیاز)
19 نظرات
 1. شمسی سیاهپوش می گوید

  من بانوی ایرانی که سالها در ایران نیستم بخاطر بیماری سرطان و سایر بیماریها و سن ۶۵ طبق قانون برای گرفتن کارت هوشمندباید ایران باشم ادارات ثبت احوال از استان البرز بسیار طولانی میباشد آیا میشود ثبت احوالی نزدیکتر مورد نظر قرار بگیرد من از دو عصا برای راه رفتن استفاده میکنم لطفا اگر میشود راهنمایی کنید

  1. راهشگر می گوید

   سلام اگر شما الان مقیم خارج از کشور هستید کمی صیر کنید روند صدور کارت ملی هوشمند خارج از کشور شروع شده است. اگر ایران هستید هم با اداره ثبت تماس بگیرید

 2. 👑 ALEX 👑 می گوید

  دوستان گل سلام ، ایشالله که همتون خوب باشین ، عزیزان من یه سوالی دارم ، آیا ممکنه که یه روزی بشه ، یا در آینده ای نزدیک ، من بتونم کارت ملی و شناسنامه ایران عزیزمون رو در آمریکا دریافت کنیم ؟؟؟
  چون برای اقدام این مدارک از آمریکا به ایران بسیار سخت و پروسه طولانی و هزینه بر هستش ، آیا این واقعیت داره که به زودی در خارج از کشور میتونیم این مدارک رو دریافت کنیم ؟؟سپاس از همه عزیزانی که جوابگو هستن، یا علی

  1. راهشگر می گوید

   سلام وقت بخیر
   درخواست شناسنامه که به سادگی انجام می شود. برای کارت ملی هم قرار است به زودی این امکان فراهم شود.

 3. ناشناس می گوید

  درود
  آیا برای درخواست کارت ملی هوشمند در خارج از کشور نیازی به ثبت نام در سامانه میخک هست ؟
  با تشکر

  1. راهشگر می گوید

   سلام
   خیر نیازی نیست.

 4. سعید رحمانی می گوید

  درود سفارت ایران در فرانکفورت چطور کارت ملی را صادر می کنید

  1. راهشگر می گوید

   سلام
   در این رابطه کافی است آخرین اطلاعیه های کنسولگری ایران در فرانکفورت را که در این مقاله آورده ایم مطالعه بفرمائید

 5. راضیه می گوید

  سلام
  ممنون از اطلاعات مفید سایت شما
  آیا برای خروج از کشور کارت ملی هوشمند لازم است؟

  1. راهشگر می گوید

   سلام وقت بخیر
   خیر چنین شرطی نیست اما اگر بخواهید گذرنامه جدید بگیرید برای دریافت گذرنامه کارت ملی هوشمند لازم است.
   موفق باشید

 6. اریا می گوید

  سلام و درود

  آیا سفارت ایران در لندن و یا کنسولگری ایران در لندن کارت ملی مرا تبدیل به کارت ملی هوشمند می‌نمایند؟ در اینصورت مقررات و مدارک مربوطه را اعلام فرمایند.

  با تشکر آریا

  1. راهشگر می گوید

   سلام وقت بخیر
   نه متاسفانه
   آخرین اطلاعیه کنسولی در سایت سفارت ایران در لندن به شرح زیر است:
   به اطلاع هموطنان گرامی می رساند، با توجه به هوشمند شدن کارت های ملی جدید، امکان درخواست صدور و یا تجدید کارت ملی از طریق بخش کنسولی نمی باشد. لذا متقاضیان بالای ۱۵ سال با شناسنامه عکسدار، می توانند؛ در زمان مراجعه به ایران، نسبت به درخواست کارت ملی جدید خود اقدام نمایند.
   شایان ذکر است کارت های ملی قدیمی همچنان برای ارائه خدمات در خارج از کشور معتبر می باشد و دانستن شماره ملی کفایت می کند.

   1. خشایار می گوید

    سلام دوستان
    سوالی دارم مدت ۳۰سال ساکن کالیفورنیا هستم برای درخواست کارت ملی چگونه اقدام نمایم

   2. راهشگر می گوید

    سلام وقت بخیر به صورت حضوری از طریق دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن اقدام کنید

 7. امین می گوید

  با سلام، من مقیم خارج از کشور هستم و در سال ۹۸ که ایران بودم درخواست کارت ملی جدید را دادم ولی متاسفانه در آن دوره ای که ایران بودم کارت آماده نشد. الان می خواهم درخواست تمدید گذرنامه بدهم ولی کارت ملی ندارم، آیا امکان دارد با ارایه وکالت نامه کسی دیگری کارت ملی مرا بگیرید و اگر نه من چگونه می توانم گذرنامه خود را تمدید کنم؟
  با تشکر

  1. راهشگر می گوید

   سلام وقت بخیر
   برای تمدید گذرنامه نیازی به کارت ملی هوشمند نیست.
   کارت ملی هوشمند با وکالت تحویل داده نمی شود.

 8. ماهان می گوید

  سلام
  اکنون پسرم کشورپرتغال است..ومیخواهدبه ایران سفری داشته باشد…برای گرفتن کارت ملی اش کجامراجعه بایدبکند

 9. افسری می گوید

  چرا سفارت ایران اذیت می‌کنه وبهانه میاره ،میگه باید شناسنامه جدید بشه ،خوب وقتی شناسنامه عکس دار وسالم است چه نیازی به جدید کردن شناسنامه است

 10. علی می گوید

  سلام. من ساکن ترکیه هستم و مدت زمانِ گذرنامه ام رو به پایان است. از طرفی کارت ملی قدیمی دارم و مدت اعتبارش خیلی وقت پیش تموم شده. آیا برای تمدید گذرنامه نیاز به ارائه کارت ملی به روز و یا هوشمند است؟

  این دوتا سوالی که پایین کپی کردم رو دیدم و به شک افتادم که کدوم شامل من میشه و اینو دوباره از شما پرسیدم. خیلی ممنون

  +
  “امین می گوید ۵ ماه پیش
  با سلام، من مقیم خارج از کشور هستم و در سال ۹۸ که ایران بودم درخواست کارت ملی جدید را دادم ولی متاسفانه در آن دوره ای که ایران بودم کارت آماده نشد. الان می خواهم درخواست تمدید گذرنامه بدهم ولی کارت ملی ندارم، آیا امکان دارد با ارایه وکالت نامه کسی دیگری کارت ملی مرا بگیرید و اگر نه من چگونه می توانم گذرنامه خود را تمدید کنم؟
  با تشکر

  پاسخ

  راهشگر می گوید ۵ ماه پیش
  سلام وقت بخیر
  برای تمدید گذرنامه نیازی به کارت ملی هوشمند نیست.
  کارت ملی هوشمند با وکالت تحویل داده نمی شود. ”

  ++
  “” راضیه می گوید ۱۱ ماه پیش
  سلام
  ممنون از اطلاعات مفید سایت شما
  آیا برای خروج از کشور کارت ملی هوشمند لازم است؟

  پاسخ

  راهشگر می گوید ۱۱ ماه پیش
  سلام وقت بخیر
  خیر چنین شرطی نیست اما اگر بخواهید گذرنامه جدید بگیرید برای دریافت گذرنامه کارت ملی هوشمند لازم است.
  موفق باشید “”

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.