اطلاعات کامل درباره وکالت تعویض پلاک

در صورتی که فروشنده در معامله خودرو نخواهد به مراکز تعویض پلاک مراجعه کند، وکالت تعویض پلاک به خریدار می دهد. اما در این صورت هزینه وکالت تعویض پلاک برعهده کیست و چقدر است ؟

به گزارش سایت حقوقی راهش، برای انتقال قطعی خودرو در دفترخانه می بایست ابتدا تعویض پلاک صورت گرفته باشد. با این حال ممکن است فروشنده به هر دلیلی به مراکز تعویض پلاک مراجعه نکند. راه حل معمول برای این کار دادن وکالت کاری تعویض پلاک به خریدار است.

هزینه وکالت تعویض پلاک

وکالت تعویض پلاک، یک وکالت کاری است که به هیچ وجه به معنای معامله هم نیست. مبلغ این وکالت کاری طبق تعرفه های جدید حدود ۱۴۰ هزار تومان است.

ریز هزینه های تعویض پلاک بدین شرح است:

حق التحریر = ۱۰۰ هزار تومان

یک برگ اضافه سند چون معمولا در یک برگ چاپ نمی شود = ۱۰ هزار تومان

ارزش افزوده= ۹۹۰۰ تومان

حق الثبت = ۴ هزار تومان

این هزینه های وکالت، مطابق با تعرفه سال ۹۹ است و تا ۴ سال نیز تغییر نمی کند.

مبلغ پرداختی عینا می بایست در انتهای سند وکالت کاری تعویض پلاک ثبت و چاپ شود. اخذ هزینه بالاتر از این مبلغ تخلف است.

در محاسبه و فرمول محاسبه هزینه وکالت تعویض پلاک تفاوتی میان مدل ماشین و ایرانی یا خارجی بودن آن وجود ندارد.

همچنین هیچ تفاوتی میان اولین وکالت یا تمدید وکالت تعویض پلاک وجود ندارد. اگر صد بار هم مدت اعتبار وکالت تمام شود برای تمدید آن می بایست هزینه یک وکالت جدید را پرداخت کرد.

ضمنا غیر از تمدید مهلت و اعتبار تاریخ وکالت دفترخانه می تواند سندی به نام اقرارنامه اصلاحی تنظیم کند که هزینه آن هم حدودا همین مقدار می شود و کار کرد آن نیز دقیقا مشابه تمدید اعتبار وکالت نامه است.

هزینه وکالت تعویض پلاک برعهده کیست؟

مبنای اولیه تمام هزینه ها در خرید و فروض توافق اولیه و مکتوبی است که در قولنامه ذکر می شود. اما اگر توافق خاصی در این رابطه بین خریدار و فروشنده خودرو نشده باشند، هزینه وکالت تعویض پلاک خودرو با فروشنده است. زیرا فروشنده نخواسته است که به مراکز تعویض پلاک مراجعه کند.

مدت اعتبار وکالت تعویض پلاک خودرو چقدر است؟

اعتبار وکالتنامه ها منوط به خواسته موکل (فروشنده) است. هیچ محدودیتی برای زمان وکالت وجود ندارد. فروشنده می تواند در وکالت برای پایان مدت آن تاریخ خاصی را ذکر کند. همچنین می شود مدت وکالت نامه را اینطور بنویسند که ۳۰ روز اعتبار دارد یا بنویسند ۳۰ روز کاری اعتباری دارد.

تفاوت این که مدت اعتبار بدون قید روزی کاری باشد یا مقید شود به روز کاری برای این است که در شرایطی مثل زمان کرونا که مراکز تعویض پلاک تعطیل شدند، مدت تعطیلی مراکز تعویض پلاک به عنوان روزکاری محسوب نشدند.

همچنین می شود کلا برای تعویض پلاک مدتی خاص نگذاشت. البته این کار اصلا توصیه نمی شود چرا که بعدا می تواند مشکلاتی را برای فروشنده ایجاد کند مخصوصا اگر خریدار اقدام به تعویض پلاک نکند.

اگر تاریخ اعتبار وکالت تعویض پلاک تمام شود چه کنیم؟

با گذشتن تاریخ وکالت نامه بهترین و ساده ترین کار، تمدید وکالت از سوی فروشنده است. در غیر اینصورت اگر خارج از دفترخانه قولنامه تنظیم شده و معامله ای صورت گرفته و فروشنده حاضر به تمدید وکالت نشود می بایست مراحل دادگاهی پردردسر و زمان بری را دنبال کرد.

آیا می شود وکالت تعویض پلاک را باطل کرد؟

معمولا وکالت تعویض پلاک، بدون حق عزل وکیل تنظیم می شود، وکیل یا همان خریدار باید توجه داشته باشد که وکالت اگر با حق عزل وکیل باشد تقریبا بی فایده است و هر لحظه موکل می تواند آنرا باطل کند.

البته در صورت فوت موکل نیز مانند هر وکالت دیگری، وکالت تعویض پلاک نیز باطل می شود.

تجربه شما از وکالت تعویض پلاک

اگر شما تجربه ای دارید برای دیگران در بخش نظرات بنویسید، اگر سوالی هم دارید با ما در تماس باشید.

Zeen Social Icons

مطالب بیشتر
تجاوزهای جدید تهران