راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

اطلاعات کامل از پاسپورت آرژانتین

پاسپورت های آرژانتینی توسط اداره ثبت ملی مردم (ReNaPer) برای شهروندان آرژانتین صادر می شود. آنها تا سال ۲۰۱۱ منحصراً توسط پلیس فدرال آرژانتین صادر می شدند. کاربرد اصلی آنها تسهیل سفرهای بین المللی است.

پاسپورت آرژانتین برای سفر به سراسر جهان معتبر است، اما برخی از کشورها نیاز به ویزا دارند. برای سفر در آمریکای جنوبی (به جز گویان)، آرژانتینی ها نیازی به استفاده از گذرنامه ندارند، زیرا ممکن است از سند هویت ملی خود (DNI) استفاده کنند.

در ۱۵ ژوئن ۲۰۱۲، وزارت کشور آرژانتین اعلام کرد که گذرنامه های بیومتریک فوری را معرفی می کند. گذرنامه‌های جدید دارای شماره‌های منحصربه‌فرد (ترکیب‌های الفبایی، با ۳ حرف و ۶ عدد) هستند که تغییر قابل‌توجهی نسبت به سیاست قبلی دارد که در آن شماره گذرنامه، شماره شناسه ملی دارندگان (با یک N بعد از آن) بود. از دسامبر ۲۰۱۲، تمام پاسپورت های جدید آرژانتین گذرنامه های بیومتریک هستند.

از ۱۱ ژانویه ۲۰۲۲، شهروندان آرژانتینی بدون ویزا یا ویزا در بدو ورود به ۱۷۰ کشور و منطقه دسترسی داشتند که پاسپورت آرژانتینی را از نظر آزادی سفر در رتبه نوزدهم قرار می دهد. گذرنامه آرژانتینی دومین پاسپورت قدرتمند در آمریکای لاتین پس از پاسپورت شیلی و چهارمین پاسپورت قدرتمند در قاره آمریکا بر اساس شاخص پاسپورت هنلی است.

مطابق با فرمان ریاست جمهوری ۲۰۱۵-۲۰۶۶، برای دریافت پاسپورت آرژانتینی، فرد باید به نزدیکترین اداره ثبت احوال مراجعه کرده و مدرک هویت ملی، شناسنامه و مدرکی مبنی بر وضعیت تأهل خود را ارائه دهد (مگر مجرد). اگر فرد از طریق تابعیت به جای تولد یک شهروند آرژانتینی باشد، باید گواهی شهروندی (carta de ciudadanía) نیز ارائه شود. شهروندان زیر ۱۸ سال فقط با مجوز والدین می توانند گذرنامه دریافت کنند. آرژانتینی هایی که در خارج از این کشور زندگی می کنند باید در سفارت یا کنسولگری آرژانتین از همین رویه پیروی کنند.

متقاضیان معمولاً طی ۱۵ روز پاسپورت خود را از طریق پست پستی دریافت می کنند. یک سرویس سریع (۴۸ ساعت) برای ۱۲۵۰ ARS و یک پاسپورت فوق سریع با ۳۶۷۵ ARS (550 ARS + 200 دلار آمریکا) وجود دارد،فقط در فرودگاه بین‌المللی Ministro Pistarini در بوئنوس آیرس با امکان دریافت گذرنامه در بوئنوس آیرس موجود است. فقط ۱۵ دقیقه، اگر مدارکی (به عنوان یک بلیط چاپی) از پرواز بین المللی برای همان روز وجود داشته باشد.

از ژانویه ۲۰۱۱، در همه موارد، گذرنامه های آرژانتینی ۱۰ سال اعتبار دارند. قبل از آن، آنها فقط برای دوره های ۵ ساله معتبر بودند.

گذرنامه برای افرادی که به دلیل جرایم جنایی بازداشت شده اند یا برای افرادی که طبق توافقنامه پلیس آمریکای جنوبی در سال ۱۹۲۰ برچسب “خطرناک” دارند صادر نمی شود.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.