راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

برای زندگی در سوئد چه مالیات‌هایی باید بپردازید؟

سیستم مالیاتی سوئد مبنای رفاه سوئد است. از طریق مالیات، دولت می‌تواند به همه فرصت یکسانی برای تحصیل و زندگی خوب در سوئد بدهد.

فهرست

مقدمه

بخش بزرگی از سیستم رفاهی سوئد از طریق مالیات پرداخت می‌شود. اینها مالیات‌هایی هستند که برای مثال برای مراقبت‌های بهداشتی، مراقبت از کودکان، خدمات اجتماعی و مراقبت از سالمندان پرداخت می‌شوند. اما جاده ها، حمل و نقل عمومی، پذیرش پناهندگان و کارهای مشترک زیست محیطی نیز مالیات‌های خاص خود را دارد. البته اکثر افرادی که در سوئد زندگی می‌کنند اطمینان دارند که پولی که ما به عنوان مالیات پرداخت می‌کنند برای ساختن جامعه مشترک استفاده می‌شود.

در واقع ماجرا از این قرار است، وقتی کار می‌کنید، بر حقوق خود مالیات می‌پردازید. به این مالیات مالیات بر درآمد می‌گویند. حقوقی که قبل از پرداخت مالیات دریافت می‌کنید، حقوق ناخالص نامیده می‌شود. حقوق پس از پرداخت مالیات، حقوق خالص نامیده می‌شود.

حقوق خالص همان پولی است که برای گذران زندگی باقی مانده است. سیستم مالیاتی سوئد به گونه‌ای ساختار یافته است که کسانی که درآمد بیشتری کسب می‌کنند، مالیات بیشتری می‌پردازند و کسانی که پول کافی برای زنده ماندن ندارند می‌توانند از جامعه کمک بگیرند.

مالیات در هر شهرداری متفاوت است اما به طور معمول ۲۹-۳۵ درصد حقوق ناخالص صرف مالیات می‌شود. اگر درآمد زیادی داشته باشید، به دولت نیز مالیات می‌پردازید.

آن شهروندانی که بیماری یا مستمری دارند نیز مالیات بر درآمد می‌پردازند. سوئدی‌ها همچنین مالیات بر مزایای کار خود را پرداخت می‌کنند. این امر اما مزیت‌هایی هم دارد. برای مثال، شما می‌توانید از ماشین کار خود به صورت خصوصی استفاده کنید یا برای خرید ناهار یا شام در یک رستوران کوپن غذا دریافت کنید.

اظهارنامه مالیات بر درآمد در سوئد

همه کسانی که درآمد دارند و مالیات می‌پردازند باید هر سال یک اظهارنامه مالیاتی به اداره مالیات سوئد ارائه کنند. اداره مالیات سوئد اظهارنامه مالیاتی شما را به خانه شما ارسال می‌کند.

اظهارنامه مالیاتی حاوی اطلاعاتی درباره میزان درآمد و میزان مالیاتی است که در طول یک سال پرداخت کرده اید. اطلاعات از کارفرما، شرکت بیمه و بانک شما می‌آید. باید بررسی کنید که اطلاعات صحیح باشد.

زمانی که باید اظهارنامه خود را تأیید و امضا کنید از کدهای شناسایی و امضا یا شناسه الکترونیکی خود استفاده کنید. می‌توانید انتخاب کنید که آیا می‌خواهید تماس بگیرید، پیامک ارسال کنید، از برنامه سازمان مالیاتی سوئد یا خدمات الکترونیکی استفاده کنید. کدها در بالای اظهارنامه قرار دارند.

مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده مالیات بر اشیاء و خدمات است و هر کسی برای اکثر چیزها و خدماتی که خریداری می‌کند مالیات بر ارزش افزوده می‌پردازد. این نوع مالیات، بخشی از قیمتی است که ما برای خرید کالاها یا خدمات پرداخت می‌کنیم.
بسته به آنچه خریداری می‌کنید، درصدهای مختلفی برای مالیات بر ارزش افزوده وجود دارد: ۲۵.۱۲ یا ۶ درصد.

همچنین کالاها و خدماتی هستند که بدون مالیات بر ارزش افزوده هستند، مانند مراقبت‌های بهداشتی و آموزشی. دولت از مالیات بر ارزش افزوده به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده می‌کند و مالیات بر ارزش افزوده کمتری برای چیزهایی دارد که فکر می‌کند خرید آن‌ها برای مردم مفید است.

عوارض مالیات غیر مستقیم در سوئد

مالیات غیر مستقیم یک مالیات اضافی بر روی کالاها یا خدمات خاص انتخاب شده است. به عنوان مثال می‌توان به مالیات بر الکل، بنزین، برق و تنباکو اشاره کرد. برای کنترل مصرف می‌توان از عوارض مالیات غیر مستقیم استفاده کرد. این دولت و Riksdag هستند که تصمیم می‌گیرند کدام کالاها و خدمات باید دارای عوارض مالیات غیر مستقیم باشند و معمولاً به گونه‌ای است که برای محیط زیست یا سلامت مضراست.

هزینه‌های اجتماعی

در سوئد هم کارفرمایان برای کارکنان خود حق بیمه پرداخت می‌کنند که به آن سهم کارفرما می‌گویند و صرف حقوق بازنشستگی کارمندان، مزایای والدین و کمک هزینه بیماری می‌شود. علاوه بر سهم کارفرما، کارفرما باید برای کارکنان خود مالیات بپردازد. این یک بار در ماه برای اداره مالیات سوئد انجام می‌شود. کسانی که کسب و کار خود را اداره می‌کنند نیز حق بیمه تامین اجتماعی را پرداخت می‌کنند که پس از آن فرانشیز نامیده می‌شود.

غیرقانونی کار کردن در سوئد

کار غیرقانونی به این معنی است که شما هیچ مالیاتی بابت آنچه به دست می‌آورید پرداخت نمی‌کنید. جامعه بر این اساس استوار است که هر فردی که کار می‌کند باید مالیات بپردازد و همانطور که گفته شد، این مالیات برای مراقبت‌های بهداشتی، جاده ها، مراقبت از سالمندان و سایر رفاهی که برای همه شهروندان است استفاده می‌شود.

اگر غیرقانونی کار می‌کنید، گرفتن قرارداد دست اول برای یک آپارتمان یا مغازه به صورت اقساطی (اعتبار) می‌تواند دشوار باشد. صاحبخانه‌ها و شرکت‌ها اغلب از شما می‌خواهند که بتوانید یک قرارداد کاری ارائه دهید.

اگر شما که غیرقانونی کار می‌کنید:

  • قرارداد کار دریافت نمی‌کند و بنابراین می‌تواند در حقوق تقلب شود.
  • اگر بیکار شوید، مزایای بیکاری دریافت نخواهید کرد.
  • هیچ غرامت بیماری یا تعطیلات دریافت نمی‌کند.
  • کمک هزینه بیماری یا والدین را دریافت نمی‌کند.
  • مستمری کمتری دریافت کنید
  • اگر در حین کار به خود، شخص دیگری آسیب وارد کنید یا چیزی را بشکنید بیمه نمی‌شود.

منبع

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.