راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

وکالت بانکی چیست؟ نمونه متن وکالت بانکی

وکالت بانکی یکی از رایج‌ترین وکالت‌هایی است که فقط در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم می‌شود.
در ادامه لازم درباره وکالت بانکی را می‌خوانید.

فهرست مطالب این صفحه درباره وکالت بانکی

تعریف وکالت نامه بانکی

وکالت بانکی، سند وکالت نامه‌‌ای است که فردی به فرد دیگر وکالت می‌دهد تا هرگونه عملیات بانکی که نیاز به انجام مستقیم افراد را دارد فرد دیگر به جای وی انجام دهد. با این وکالت بانکی دیگری نیازی به حضور موکل (نفر اول) نیست و وکیل (نفر دوم) می‌تواند تمام کاری موکل را در بانک انجام دهد.

تعریف قانونی وکالت

ماده ۶۵۶ ق. م (وکالت عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین، طرف دیگر را برای انجام امری، نایب خود مینماید) انتخاب وکیل برای اموری است که موکل اهلیت قانونی دارد و میتواند آن را انجام دهد لذا وکیل نیز باید از همان اهلیت قانونی برخوردار باشد.

هزینه وکالت بانکی و انجام امور بانکی


هزینه وکالت جهت انجام امور بانکی در دفترخانه هر سال با توجه به اعلام تعرفه‌های قانونی از سوی قوه قضائیه و اداره مالیات تغییر می‌کند و اعلام می‌شود.


در سال ۱۴۰۱ فهرست هزینه‌‌ای تنظیم یک وکالت کاری بانکی بدین شرح است:

 • حق التحریر:۱,۰۰۰,۰۰۰ ریال
 • حق الثبت:۲۰,۰۰۰ ریال
 • مالیات ارزش افزوده:۹۰,۰۰۰ ریال
 • هزینه صدور الکترونیکی سند رسمی:۱۵۰,۰۰۰ ریال
 • جمع کل:۱,۲۶۰,۰۰۰ ریال
 • افزایش نیم درصد:۲۰,۰۰۰ ریال
 • جمع کل با حق‌الثبت دوم:۱,۲۸۰,۰۰۰ ریال


نکته مهم درباره هزینه وکالت بانکی:
در صورتی که متن وکالت طولانی باشد یا هر یک از طرفین وکالت بیشتر از یک نفر باشند نیز مبلغی به هزینه‌ها اضافه می‌شود.

در هزینه‌های وکالت افتتاح و برداشت از حساب بانکی و هرگونه وکالت دیگر، بلاعزل بودن یا قابل عزل بودن وکیل تاثیری در هزینه‌ها ندارد.

نمونه وکالت بانکی – نمونه وکالت افتتاح و برداشت از حساب

مورد وکالت: گشایش و افتتاح هر گونه حساب اعم از جاری، اعتباری، ارزی، قرض الحسنه کوتاه مدت، پس انداز، سپرده بلندمدت و غیره
بنام موکل در هر یک از بانک‌های دولتی و خصوصی و موسسات مالی و اعتباری خصوصا بانک شهر در سراسرکشور جمهوری اسلامی ایران و شعب آن با حق دریافت و برداشت مرتب، منظم، متوالی، متناوب، دفعه و مکرر از هر یک از حساب های مورد گشایش یا حسابهائیکه قبلا” موکل افتتاح کرده باشد خصوصا حساب‌های کوتاه مدت حسب الاظهاربه شماره حساب ۷۰۰۲۲۰۰۰ بر عهده بانک شهر شعبه ابوذر، ۷۰۰۸۲۰۰۰۰ و۷۰۰۲۴۳۳۵۶۷۲۴۲۷ برعهده بانک شهر بازارمبل شعبه یافت آباد کد۲۳۹وحساب ارزی به شماره حساب ۴۲۲۲۰۰۰۰ برعهده بانک شهر شعبه میدان فردوسی وصندوق امانات بانک شهر میدان فردوسی به شماره ۵۰۱ به هر صورت اعم از اصدار و امضاء چکها و یا بتوسط اوراق و اسناد دیگر بانکی به هر میزان و مبلغ و با حق ظهرنویس و امضاء چک هائی که در وجه یا بنام موکل صادر شده باشد
و اخذ وجوه آن چکها و در صورت عدم موجودی یا عدم تکافوی موجودی چک های سایرین اخذ مانده موجودی و دریافت گواهینامه‌های برگشتی چک های بلامحل از بانک و تمدید مدت‌های هر یک از سپرده‌های مزبور و اخذ سود یا پاداش‌های مربوطه و احتمالا” اخذ جوایز ناشیه از آن و درخواست و دریافت کارت عابر بانک و رمز انها ودسته چکها و دفترچه‌ها و رسیدها و اخذ صورتحسابها و صورت موجودیها و احتمالا”اعتراض بر آن و دستور پرداخت ببانک جهت برداشت از آن حسابها حتی بعنوان هزینه‌ها و کارمزدها و تأدیه هزینه‌های قانونی و تسلیم یا دریافت اوراق و مدارک اعم از اصل یا رونوشت کپی.


حدود اختیارات: وکیل مرقوم در انجام مورد وکالت دارای اختیارات تامه مطلقه غیرمحدود میباشد. هرگونه عمل و اقدام و امضا نامبرده به منزله عمل و اقدام و امضائ موکل نافذ و معتبر است. مفاد این وکالت فقط در نفس وکالت موثر است.

وکالت بانکی دریافت حقوق و مستمری

در این بخش نمونه فرم و متن وکالت کاری بانکی برای دریافت حقوق و متسمری و برداشت حساب که در دفترخانه تنظیم می‌شود را می‌خوانید:


مورد وکالت: مراجعه به کلیه بانک‌های دولتی و خصوصی و موسسات مالی و اعتباری در سراسرکشور جمهوری اسلامی ایران و شعب آن در سراسر کشور در خصوص هر گونه حساب اعم از جاری، اعتباری، ارزی، قرض الحسنه کوتاه مدت، پس انداز، سپرده بلندمدت، کوتاه مدت و غیره و با حق دریافت و برداشت مرتب، منظم، متوالی، متناوب، دفعه و مکرر و مسدود نمودن هر یک از حسابها، و سایرحسابهای مورد گشایش توسط موکل با هر شماره بهر صورت اعم از اصدار و امضاء چکها و یا بتوسط اوراق و اسناد دیگر بانکی بهر میزان و مبلغ و با حق ظهرنویس و امضاء چک هائیکه در وجه یا بنام موکل صادر شده باشد.

و اخذ وجوه آن چک‌ها و در صورت عدم موجودی یا عدم تکافوی موجودی چک‌های سایرین اخذ مانده موجودی و دریافت گواهینامه‌های برگشتی چکهای بلامحل از بانک و تمدید مدت‌های هر یک از سپرده‌های مزبور و اخذ حقوق، مستمری، سود یا پاداش‌های مربوطه و احتمالا” اخذ جوایز ناشیه از آن و درخواست و دریافت کارت عابر بانک و رمز انها ودسته چکها و دفترچه‌ها و رسیدها و اخذ صورتحسابها و صورت موجودیها
و احتمالا” اعتراض بر آن و دستور پرداخت ببانک جهت برداشت از آن حسابها حتی بعنوان هزینه‌ها و کارمزدها و تأدیه هزینه‌های قانونی و تسلیم یا دریافت اوراق و مدارک اعم از اصل یا رونوشت کپی.

حدود اختیارات: وکیل مرقوم در انجام مورد وکالت دارای اختیارات تامه مطلقه غیرمحدود میباشد. هرگونه عمل و اقدام و امضا نامبرده به منزله عمل و اقدام و امضائ موکل نافذ و معتبر است. مفاد این وکالت فقط در نفس وکالت موثر است.

وکالت نامه های بانکی در بانک های تجارت و ملی

در وکالت نامه های بانکی پیشنهاد می شود وکیل قابل عزل باشد.

این نمونه وکالت نامه ها برای تمام بانک هاست و البته بهتر است نام بانک ها ذکر شود.

شرط وکالت بانکی بانک تجارت را در سایت بانک تجارت بخوانید.

بانک ملی نیز درباره وکالت بانکی و گرفتن تسهیلات با وکالت نامه مطلب مهمی دارد که مطالعه آنرا در سایت بانک ملی پیشنهاد می می کنیم.

بیشتر بخوانید:

سوالات متداول

هزینه وکالت کاری بانکی در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

هزینه وکالتنامه ۱۰۰ هزار تومان است که با جمع دیگر هزینه ها حدودا ۱۲۸ هزار تومان می شود.

در چه صورتی به هزینه های وکالت بانکی افزوده می شود؟

در صورتی که متن وکالت طولانی باشد یا هر یک از طرفین وکالت بیشتر از یک نفر باشند نیز مبلغی به هزینه‌ها اضافه می‌شود.

۳.۷/۵ - (۳ امتیاز)
3 نظرات
 1. حمید می گوید

  باسلام عرض ادب واحنرام این جانب در ایران حضور ندارم به خانم خود وکالت جهت افتتاح حساب داده ام وحتی برداشت از حساب ولی بعلت اینکه کارت ملی من از نوع قدیم میباشد افتتاح حساب نمی کنند لطفا راهنمایی نمایید چگونه مشگلم را حل کنم وآیا بانک مجاز هست یا خیر

  1. راهشگر می گوید

   سلام وقت بخیر
   بله ظاهرا جدید چنین بخشنامه ای آمده است. در خارج از کشور صدور کارت های ملی هوشمتد آغاز شده است که شما می توانید نسبت به ثبت نام اقدام نمائید.
   اطلاعات بیشتر را در مقاله زیر مطالعه بفرمائید.
   https://raahesh.ir/national-card-of-iranians-abroad/

 2. احسان می گوید

  سلام آیا با وکالت نامه ی تام الاختیار بلاعزل میشه حساب جاری ساخت؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.