راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

نمونه وکالت قضایی ایرانیان خارج از کشور

در بخش وکالتنامه سامانه میخک، برای یک سری از امور که معمولا ایرانیان خارج از کشور به آنها نیاز پیدا می کنند نمونه فرم های آماده ای تهیه شده است. البته این فرم ها صرفا به عنوان نمونه است و هر شخصی با توجه به نیاز خود می تواند متن وکالتنامه را کم و یا زیاد کند و یا اصلا کلا متن دلخواه خود را در سامانه میخک قرار دهد.

در مقاله نمونه فرم وکالتنامه تنظیمی در خارج از کشور توضیح داده ایم که چرا لازم است افراد حتما در تنظیم وکالتنامه خود اگر اطلاعات حقوقی ندارند از یک کارشناس حقوقی مشاوره بگیرند.

سایت راهش آمادگی دارد تا علاوه بر آماده کردن متن پیش نویس وکالتنامه که توسط کارشناسان امور دفاتر اسناد رسمی تنظیم می شود ثبت نام در سامانه ثنا و میخک را انجام دهد و همچنین وکلای دادگستری معرفی کند.

وکالت قضایی، وکالت دعاوی، و وکالت دادگاهی چیست؟

هنگامی که یک ایرانی ساکن خارج از کشور بخواهد برای پیگیری امور قضایی خود با یک وکیل دادگستری قرارداد امضا کند دو راه دارد.

وکالت قضایی از طریق سامانه ثنا قوه قضائیه

افرادی که در سامانه ثنا ثبت نام کرده باشند به صورت غیرحضوری و آنلاین و با امضای الکترونیک (از طریق پیامک) می توانند با یک وکیل دادگستری قرارداد امضا کنند. این شیوه بسیار ساده و بدون هزینه اضافی انجام می شود.

وکالت قضایی از طریق سامانه میخک وزارت امورخارجه

در صورتی که شخص ایرانی خارج از کشور دسترسی به سامانه ثنا نداشته باشد هم می تواند برای امور قضایی خود وکیل دادگستری بگیرد. در این حالت موکل ( شخص ایرانی ساکن خارج از کشور) در سامانه میخک به طور مستقیم به یک وکیل وکالت می دهد که قرارداد وکالت را تنظیم و ثبت کند.

همچنین در این وکالت می شود شخص وکیل، وکیل دادگستری نباشد (مثلا پدر یا مادر) اما این اجازه را داشته باشد که از طرف موکل یک وکیل دادگستری در ایران برای وی انتخاب و قرارداد را امضا کند.

نمونه فرم وکالت دعاوی سامانه میخک

متن وکالت

مراجعه به کلیه مراجع قضائی، اداری، انتظامی، شوراهای حل اختلاف، دادسراهای عمومی و انقلاب، دادگاههای حقوقی، جزائی، عام، خاص ، اجرای احکام حقوقی و جزائی ، دادگاههای تجدید نظر عمومی و انقلاب، دیوان عالی کشور، ادارات ثبت ، دارائی ، شهرداری ها ، دفاتر اسناد رسمی و سایر دستگاههای مربوطه به منظور اقامه هر گونه دعوی حقوقی و جزائی اعم از اعلام جرم یا تقدیم دادخواست علیه هر شخص حقیقی یا حقوقی و دفاع از آن و ارائه درخواست برای ممنوع الخروج کردن هر شخص حقیقی و دفاع از دعاوی علیه موکل و نسبت به هر خواسته و به هر میزان با حق واخواهی نمودن ، تجدید نظر خواهی ، فرجام خواهی و اعاده دادرسی ، مصالحه ، ادعای جعل یا انکار نسبت به سند طرف و استرداد سند ، تعیین جاعل ، ارجاع دعوی به داوری و تعیین داور، توکیل به غیر ولو کرارا با حق عقد قرارداد با وکلای دادگستری و فسخ وکالت یا جایگزینی وکیل، تعیین کارشناس، اقرار در ماهیت دعوی یا به امری که کلا قاطع دعوی باشد، دعوی خسارت، استرداد دعوی ، جلب شخص ثالث و دفاع از دعوی ثالث، دعوی متقابل و دفاع از دعوی نامبرده، درخواست صدور برگ اجرائی و تعقیب عملیات اجرائی و اخذ محکوم به و اعلام رضایت، تقاضای تحقیق محلی و معاینه ، تامین دلیل و خواسته، اجرای قرارها، دریافت یا تسلیم اوراق و مدارک اعم از اصل یا رونوشت دعوی، صلح و سازش ، ادعای جعل، تعیین جاعل، انکار و تردید، قبول یا رد سوگند، وصول اموال و اسناد موکل، استرداد وجوه، درخواست غرامت، تعقیب عملیات اجرائی و اخذ محکوم به و وجوه ایداعی و هر گونه اقدام حقوقی و قضائی دیگری که وکیل صلاح بداند به نحویکه در هیچیک از مراحل کار نیازی به حضور و یا اجازه مجدد از موکل نباشد.

حدود اختیارات

وکیل مرقوم در خصوص انجام مورد وکالت، حق توکیل به غیر ولو کرارا دارد/ ندارد و دارای اختیارات مزبور و تام می باشد. اقدام و امضای وی در موارد اشاره شده به جای اقدام و امضای موکل صحیح و نافذ است و نیازی به حضور یا کسب اجازه مجدد موکل ندارد. این وکالت فقط در نفس وکالت موثر است.

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.