راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

هشدار پلیس فتا درباره پیامک‌های جعلی ثنا

رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان همدان گفت: شهروندان مراقب پیامک‌های جعلی با نام سامانه ثنا باشند.

به گزارش راهش به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سرهنگ فیروز سرخوش نهاد گفت: با توجه به افزایش شمار ارسال پیامک جعلی سامانه ثنا و کلاهبرداری از شهروندان در خواست می‌کنیم که مردم مراقب این قبیل پیامک‌های جعلی باشند و تا حصول اطمینان از صحت، به هیچ وجه بر روی لینک ارسالی آن کلینک نکنند.

او گفت: این پیامک‌ها با جعل آدرس اینترنتی سامانه ثبت‌نام الکترونیک قضایی (ثنا) با محتواهایی از جمله ابلاغیه و ثبت شکایت در سامانه که به یک لینک پرداخت برخط و دریافت مشخصات هویتی و یا نصب اپلیکیشن (نرم‌افزار کاربردی) جعلی منتهی می‌شود، برای شهروندان ارسال می‌شود.

رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان همدان گفت: از آنجایی‌که برخی از شهروندان از این سامانه‌ها و نحوه فعالیت آن‌ها آگاهی ندارند و مبلغ عنوان‌شده نیز بسیار ناچیز است بر روی لینک مربوطه کلیک کرده و مبلغ مورد اشاره پرداخت و یا نسبت به نصب نرم‌افزار اقدام می‌کنند.

سرهنگ سرخوش نهادگفت: سازمان‌ها و نهادهای خصوصی و دولتی از شماره تلفن‌های پوششی موسوم به «number mask» برای اطلاع‌رسانی و ابلاغ‌ها استفاده می‌کنند و به هیچ عنوان از شماره تلفن‌های شخصی استفاده نمی‌کنند.

او گفت: سرشماره‌های ماسک بعد از طی فرآیند قانونی به نهادها و شرکت‌های بزرگ داده می‌شود و احتمال جعل آن‌ها نیست و در این مورد پیامک‌های واقعی هیچ گونه لینکی ندارند و از سرشماره adliran ارسال می‌شود.

رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان همدان گفت: ابلاغیه‌های قضایی برای شهروندانی که قبلا در سامانه ثنا به آدرس SANA. ADLIRAN. IR ثبت نام کرده‌اند به صورت پیامک و برای شهروندانی که در سامانه یادشده ثبت نام نکرده‌اند به صورت کتبی ارسال می‌شود.

سرهنگ سرخوش نهاد از مردم خواست در صورت دریافت این قبیل پیامک‌ها، عجولانه عمل نکرده و اقدام به باز کردن لینک، ثبت نام و ارسال اطلاعات هویتی خود نکنند.

او گفت: در صورت کلیک کاربر بر روی لینک ارسالی از سوی فرد کلاهبردار، فرد وارد صفحه جعلی و فیشینگ شده و اطلاعات بانکی آن‌ها هک و سپس حساب افراد به سرقت می‌رود.

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.