راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

افزایش ساعات تحصیل برای دانش آموزان ضعیف سوئدی

دولت سوئد قصد دارد ۲۵۰ میلیون کرون برای افزایش زمان مدرسه در تعطیلات و همچنین افزایش ساعات مدرسه برای دانش آموزانی که به کمک نیاز دارند، سرمایه‌گذاری کند. هدف این برنامه کاهش شکاف نابرابری در مدارس است.

برای دانش‌آموزان پایه نهم که مشکلات تحصیلی دارند و در خطرعدم رفتن به دبیرستان هستند، در طول سال تحصیلی ۲۵ ساعت زمان تحصیل بیشتر برای آن‌ها لحاظ خواهد شد. این ساعات در تعطیلات کتابخوانی یا تعطیلات عید پاک خواهد بود.

این ساعات آموزشی اضافه جزء زمان که مدیران مدارس در حال حاضر موظف به ارائه آن هستند نبوده و محاسبه نخواهد شد.

زمان مطالعه نیز قابل تمدید است، به طوری که همه دانش آموزان پایه چهارم تا نهم فرصت دارند حداقل دو ساعت مطالعه اضافی در هفته داشته باشند.  این دو ساعت در کمک به دانش آموزان در انجام تکالیف و مطالعه قبل از امتحانات اختصاص خواهد یافت. دو ساعت اضافی باید مستقیماً به ایام حضور دانش آموزان در مدرسه مرتبط باشد.

وزیر مدارس سوئد امروز در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ما می‌دانیم که مدارس سوئد می‌توانند عملکرد خود را بهبود بخشند.»  برای مدت طولانی جامعه ضعیف بود که بر اصل برابری در مدارس تأثیر گذاشت. »

او افزود: «این یک پیشنهاد مهم برابری است.  اگرچه دانش‌آموزان بیشتری در سال‌های اخیر تحصیلات خود را به پایان می‌رسانند، اما مشکل اصلی این است که هرساله تعداد زیادی از دانش‌آموزان از مقطع ابتدایی فارغ‌التحصیل می‌شوند بدون اینکه صلاحیت کافی برای ورود به دبیرستان داشته باشند.

وزیر آموزش و پرورش سوئد در پاسخ به این سوال که دانش آموزانی که از افزایش ساعت بهره‌مند می‌شوند چه کسانی هستند افزود به عنوان مثال فرزندان خانواده‌هایی که درآمد کمتری دارند».

در سال ۲۰۱۷، سوئد اقداماتی را انجام داد که به موجب آن مدیران مدارس ملزم به ارائه ۵۰ ساعت مطالعه و تحصیل اضافی در سال برای دانش‌آموزانی بودند که در معرض خطرعدم واجد شرایط بودن برای دبیرستان بودند.  این یک گزینه داوطلبانه برای دانش آموزان بود.

انتقاد اتحادیه معلمان

اتحادیه‌های معلمان از پیشنهاد جدید به شدت انتقاد کرده و خواستار این شد که سرمایه‌گذاری‌ها به‌جای زمان اضافی برای مطالعه به سمت فعالیت‌های عادی مدرسه سوق داده شود.

رئیس اتحادیه معلمان گفت : بسیار مهم است که در مدرسه با همه برابر باشند و همه دانش آموزان از حمایت‌های لازم برخوردار شوند، اما آموزش اضافی و ساعات بیشتر مشکل موجود را حل نمی‌کند، در حالی که مشکل اصلی کمبود معلم و کار سنگین است. افزایش طول مدت مطالعه و آموزش با شروع ترم پاییز ۲۰۲۲ اجرا خواهد شد.

منبع: کانال تلگرامی اخبار سوئد

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.