راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

قوانین و مقررات رانندگی با گواهینامه خارجی در ایران

گواهینامه رانندگی یکی از ضروری‌ترین و معتبرترین مدارک شخصی افراد در ایران و خارج از کشور است. هر کشوری نیز گواهینامه‌های رانندگی مخصوص خود را با شراییط و مقررات خاص خود صادر می‌کند.

سن مجاز برای گواهینامه رانندگی، سلامت عقلی و بدنی، صلاحیت علمی و اطلاع از قوانین و مقررات رانندگی در کنار دانش عملی رانندگی از مهم‌ترین شرایط مجوز رانندگی در کشورهای مختلف است.

با این وجود برای افرادی که معمولا در سفر هستند یکی از سئوالات متداول آن‌ها شرایط رانندگی با گواهینامه کشورهای دیگر غیر از کشوری است که در آن گواهینامه گرفته‌اند است به عنوان مثال سوال این است که رانندگی با گواهینامه آلمانی در ایران مجاز است یا خیر؟ البته این سوال معمولا در کنار پرسش دیگری است که امکان تبدیل گواهینامه خارجی به گواهینامه کشور فعلی چیست.

قانون ایران درباره رانندگی با گواهینامه خارجی در کشور ایران چه می‌گوید؟

کلیه اتباع ایرانی یا خارجی که دارای گواهینامه رانندگی هر کشور خارجی باشند، از ابتدای ورود به کشور ایران تا ۱۸۰ روز صرفا به شرط دارا بودن مدارک زیر می‌توانند رانندگی کنند:

۱- اصل گواهینامه خارجی دارای اعتبار

۲- ترجمه گواهینامه خارجی توسط سفارت کشور صادر کننده و مهمور به مهر آن سفارت

۳- کپی صفحه اول گذرنامه (صفحه عکس و مشخصات) و صفحه‌ای که مهر ورود به کشور ایران در آن درج شده است

۴- کپی ماده ۲۲ آیین نامه صدرو گواهینامه رانندگی مهمور به مهر پلیس راهور (مستقر در شهرک آزمایش تهران)

گواهینامه کدام کشورها معتبر است؟

رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور تزار، آرژانتین، پرتغال، سودان، لبنان، آلمان، تانزانیا، سومالی، لیبی، اندونزی، ترکمنستان، سوئد، لهستان، الجزایر، ترکیه، سوئیس، مالزی، ارمنستان، تونس، ساحل عاج، مصر، ازبکستان، جمهوری آذربایجان، عمان، موریتانی، اتریش، چک، فیلیپین، مجارستان، اسپانیا، چین، فرانسه و مکزیک اسلونی، روسیه، فنلاند، نیجر، ایتالیا، رومانی، قزاقستان، نیجریه، استرالیا، زلاندنو، قرقیزستان، نروژ، بلژیک، زئیر، کره جنوبی، نیکاراگوئه، بلغارستان، ژاپن، کنیا، هند، بوسنی، سریلانکا، کرواسی، یمن، بنگلادش، سوریه، گینه و یونان را کشورهایی برشمرد که گواهینامه‌های رانندگی آن‌ها قابل تبدیل به گواهینامه ایرانی است.

کشورهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان باید برای دریافت گواهینامه در آزمون عملی شهر شرکت کنند. کشور کره جنوبی نیز باید برای دریافت گواهینامه در آزمون آئین نامه شرکت کنند. (منبع: ایرنا)

بیشتر بخوانید: تمدید گواهینامه رانندگی در خارج از کشور

قانون استفاده از گواهینامه رانندگی بین المللی چیست؟

صرفا اتباع خارجی دارای گواهینامه رانندگی بین المللی که دارای اعتبار زمانی کافی باشد، به مدت شش (۶) ماه از تاریخ ورود به کشور ایران، مجاز به رانندگی خواهند بود.

تذکر: گواهینامه‌های بین المللی صادره از عراق و افغانستان مورد پذیرش پلیس راهو ناجا نمی‌باشد. (منبع)

سوالات متداول

تا چه مدت بعد از ورود به کشور گواهینامه خارجی برای رانندگی در ایران اعتبار دارد؟

کلیه اتباع ایرانی که دارای گواهینامه رانندگی هر کشور خارجی باشند، از ابتدای ورود به کشور ایران تا ۱۸۰ روز صرفا به شرطی که در این مقاله آمده است می توانند رانندگی کنند

گواهینامه کدام کشورها در ایران اعتبار ندارند؟

گواهینامه‌های بین المللی صادره از عراق و افغانستان مورد پذیرش پلیس راهو ناجا نمی‌باشد

۴.۷/۵ - (۱۴ امتیاز)
2 نظرات
  1. ناشناس می گوید

    یکی از کشورهایی که گرفتن گواهینامه رانندگی در آن خیلی مشکل است انگلستان است و دیگر اینکه ۲۶ کشور اروپایی جملگی گواهینامه همدیگر را قبول دارند ولی ایران فقط تنها چند کشور در اتحادیه اروپا را نام برده و بقیه مورد قبول نیست

  2. محمدرضا می گوید

    سلام آیا من با گواهینامه رانندگی امریکا در ایران میتوانم رانندگی کنم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.