راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

مهریه چیست و از چه راه‌ های قانونی می توان برای دریافت آن اقدام کرد؟

معرفی انواع مهریه و نحوه دریافت آنها

مهریه یا صداق و نحوه دریافت آن این روزها محل بحث‌ های بسیاری از افراد شده است که از شرایط قانونی دریافت آن بی اطلاع هستند. اگر هر کدام از افراد جامعه بر حقوق قانونی فردی و اجتماعی خود آگاهی داشته باشند با سرعت بیشتری می توانند برای دریافت آن اقدام کنند، پس در این مطلب همراه ما باشید تا با تعریف جامعی از مهریه به سراغ انواع مهریه  و راه های قانونی دریافت مهریه و نحوه پرداخت آن برویم.

 • مهریه چیست

مهریه در واقع یکی از حقوق اقتصادی زن ، است که به موجب عقد ازدواج به او تعلق می گیرد . به موجب عقد ، زن مالک مهریه خواهد شد و می تواند در هر زمانی که بخواهد آن را مطالبه کند . به علاوه اینکه زن از حق حبس در مطالبه مهریه نیز برخوردار است . از جمله انواع مهریه رایج می توان به مهریه عند المطالبه و مهریه عندالاستطاعه نیز اشاره نمود که هر یک از آنها احکام مخصوص به خود را دارند و در ادامه مطلب به آن خواهیم پرداخت .

در همین زمینه ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی اشاره دارد: «به مجرد عقد، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید». در واقع ماده مذکور به این مفهوم اشاره دارد که زوجه در هر زمان که اراده کن می تواند مهر خود را مطالبه کرده و زوج نیز پس از مطالبه زن، باید آن را به وی بپردازد.

 نکته‌ای که وجود دارد و اغلب افراد از آن مطلع نیستند این است که بسیاری از افراد تصور می‌کنند که نمی‌توانند مهریه‌ای بیش از ۱۱۰ سکه تعیین کنند و یا تعیین سکه به بیش از مقدار ذکرشده کاری عبث و بیهوده‌ای است. در صورتی که اگر زن بتواند توانایی مالی مرد برای پرداخت مهریه را ثابت کند، می‌تواند مهریه را به هر میزان که باشد، دریافت نماید. حتی اگر تعداد سکه‌های مهریه به ‌اندازه سال تولد زوجه باشد.

مهریه در واقع یکی از حقوق اقتصادی زن ، است که به موجب عقد ازدواج به او تعلق می گیرد . به موجب عقد ، زن مالک مهریه خواهد شد و می تواند در هر زمانی که بخواهد آن را مطالبه کند . به علاوه اینکه زن از حق حبس در مطالبه مهریه نیز برخوردار است .
 • انواع مهریه

به لحاظ عرفی و در رابطه با چگونگی پرداخت و مطالبه مهریه نیز می توان آن را به مهریه عند المطالبه و مهریه عند الاستطاعه تقسیم کرد که با یکدیگر متفاوت بوده و احکام خاص خود را دارند . تفاوت این دو نوع مهریه از جهت آن است که برای دریافت مهریه عندالاستطاعه ، زن باید استطاعت یا توانایی مرد برای پرداخت مهریه را در دادگاه ثابت کند .

 • مهریه عندالمطالبه

 مهریه عندالمطالبه به این معناست که هر زمان زوجه اراده کند و مهر خود را از همسرش مطالبه بنماید، مرد موظف است که آن را بطور کامل بپردازد، مگر آنکه بتواند عدم استطاعت و عدم توانایی مالی خود را به اثبات برساند که در اینصورت دادگاه با توجه به توانایی های مالی و درآمد مرد، مهریه را تقسیط می کند.

هنگامی که مهریه یا صداق به صورت عندالمطالبه است، اصل بر این است که مرد توانایی و استطاعت پرداخت آن را دارد، مگر آنکه خلاف آن ثابت شود و بار اثبات آن نیز بر عهده شوهر است و در واقع اوست که باید ثابت کند توانایی کافی برای پرداخت تمام و یا پرداخت بخش زیادی از مهریه را بصورت یکجا ندارد.

در همین رابطه بخوانید:   مهریه چیست؛ آیا مهریه گرفتنی است؟
 • مهریه عندالاستطاعه

–   مهریه عندالاستطاعه بر خلاف مهریه عندالمطالبه به این معنا است که پرداخت آن از سوی مرد به همسرش مشروط به داشتن استطاعت و توانایی کافی مالی است و اصل بر این است که مرد توانایی کافی برای پرداخت مهریه بصورت یکجا را ندارد.

چنانچه زوجه مهریه خود را مطالبه بنماید همانطور که گفته شد، اصل بر این است که زوج توانایی پرداخت تمام و یا بخش زیادی از آن را بصورت یکجا ندارد و بار اثبات خلاف این موضوع بر عهده زوجه است.

نکته مهمی که در ارتباط با مهریه عند الاستطاعه وجود دارد آن است که این امکان وجود دارد که بخشی از مهریه بصورت مهریه عندالمطالبه و بخشی دیگر بصورت مهریه عندالاستطاعه در نظر گرفته شود که در چنین شرایطی حکم هر قسمت از مهریه مطابق با شرایطی است که بیان شد.

به لحاظ عرفی و در رابطه با چگونگی پرداخت و مطالبه مهریه نیز می توان آن را به مهریه عند المطالبه و مهریه عند الاستطاعه تقسیم کرد که با یکدیگر متفاوت بوده و احکام خاص خود را دارند . تفاوت این دو نوع مهریه از جهت آن است که برای دریافت مهریه عندالاستطاعه ، زن باید استطاعت یا توانایی مرد برای پرداخت مهریه را در دادگاه ثابت کند.
نحوه دریافت مهریه
 • راه های قانونی دریافت مهریه

زوجه به ۲ طریق می‌تواند مهریه خود را دریافت کند.

 • از طریق اقامه دعوی در دادگاه حقوقی

 یکی از رایج‌ترین راه‌های وصول مهریه، مراجعه به دادگاه و ارائه دادخواستی مبتنی بر مطالبه مهر و صداق است. در این روش، زوجه می‌تواند با ارائه دادخواست، خواهان مهریه خود باشد و پس از ثبت دادخواست، اظهارنامه‌ای برای زوج ارسال ‌شده و زمان جلسه دادگاه برای او مشخص می‌شود. این روش در گذشته  قابل اجرا بوده و این روزها تنها از طریق اداره ثبت می توان برای دریافت مهریه اقدام کرد.

 • از طریق اداره ثبت

روشی دیگر که برای دریافت مهریه در نظر گرفته ‌شده است، اقدام از طریق دفاتر ثبت می‌باشد. بدین طریق که می‌توان به راحتی به دفترخانه ازدواجی که عقد نکاح در آن ثبت شده است مراجعه کرده و درخواست صدور اجراییه مبنی بر وصول مهریه را خواستار شد. در این روش مسیری راحت‌تر از پروسه دادگاه در پیش روی شما است. در صورتی که از توانایی مالی همسر خود آگاهی دارید، می‌توانید لیست اموالی که به اسم او است را به دفاتر ثبت داده و خواهان دریافت مهریه خود باشید.نکته‌ای که در دعوای مهریه باید به آن توجه داشته باشید این است که روش اقدام از طریق دفاتر ثبت، هزینه‌ای بیشتری برای دریافت مهریه در بر خواهد داشت.

زوجه به ۲ طریق می‌تواند مهریه خود را دریافت کند:۱.از طریق اقامه دعوی در دادگاه حقوقی ۲. از طریق اداره ثبت که امروزه تنها از طریق اداره ثبت برای دریافت مهریه می توان اقدام کرد.
 • نحوه پرداخت مهریه

امروزه به دلیل شرایط اقتصادی و مشکلات مالی، بسیاری از افراد توانایی پرداخت مهریه به‌صورت یک‌جا را ندارند. به همین دلیل نیز بسیاری از قضات حکم به تقسیط مهریه می‌دهند. در این روش دادگاه با توجه به میزان درآمد و توانایی مالی فرد، مهریه را قسط‌ بندی کرده و مرد را ملزم به پرداخت مقدار معینی از مهریه در فاصله زمانی مشخصی می‌کند. زوجه می‌تواند به ‌حکم دادگاه اعتراض کند و در صورتی که لیست مشخصی از اموال مرد داشته باشد می‌تواند به‌عنوان دلیلی بر اعتراض خود، در دادگاه ارائه کند. در صورتی که پس از گذشت مدت‌ زمان مشخص، زن بتواند اموال جدیدی از مرد را کشف کند می‌تواند به دادگاه مراجعه کرده و تقاضای افزایش میزان اقساط کند.

در همین رابطه بخوانید:   مهریه چیست؟ قانون جدید مهریه در خصوص مهریه زن  
 • جمع بندی
 • مهریه در واقع یکی از حقوق اقتصادی زن ، است که به موجب عقد ازدواج به او تعلق می گیرد .
 • به موجب عقد ، زن مالک مهریه خواهد شد و می تواند در هر زمانی که بخواهد آن را مطالبه کند . به علاوه اینکه زن از حق حبس در مطالبه مهریه نیز برخوردار است .
 • به لحاظ عرفی و در رابطه با چگونگی پرداخت و مطالبه مهریه نیز می توان آن را به مهریه عند المطالبه و مهریه عند الاستطاعه تقسیم کرد که با یکدیگر متفاوت بوده و احکام خاص خود را دارند .
 • –          تفاوت این دو نوع مهریه از جهت آن است که برای دریافت مهریه عندالاستطاعه ، زن باید استطاعت یا توانایی مرد برای پرداخت مهریه را در دادگاه ثابت کند.
 • زوجه به ۲ طریق می‌تواند مهریه خود را دریافت کند:
 • از طریق اقامه دعوی در دادگاه حقوقی
 • از طریق اداره ثبت
 •  امروزه تنها از طریق اداره ثبت برای دریافت مهریه می توان اقدام کرد.
به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.