راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

مهریه خوب چه مهریه ای است؟

به نظر می‌رسد بهترین مهریه در اوضاع و شرایط کنونی این باشند که زنان به کمترین میزان مهریه رضایت دهند ولی در قبال آن تعدادی از حقوق مختص مردان را نیز دریافت کنند.

مهریه خوب مهریه ای است که مرد توان و زن امکان وصول آن را داشته باشد و بهتر از آن چیزی است که برابری بین حقوق زنان و مردان را ایجاد کند.

این روزها با بالا رفتن قیمت سکه مردان واهمه بیشتری برای تعیین تعدادی سکه ( حتی نه چندان زیاد ) برای مهریه همسرشان دارند. زنان نیز تردید بیشتری برای توانایی وصول مهریه شان دارند.

در این متن به بیان و توضیح تعدادی از حقوقی که دریافت آنها توسط زنان در زمان عقد یا بعد از آن موجب برابری ایشان با مردان میشود می پردازیم.

بنابراین مهریه خوب می‌تواند یک عدد سکه باشد به همراه دریافت وکالت طلاق، اجازه خروج از کشور، حق اشتغال،حق مسکن،حق حضانت فرزند و غیره.

پس همانطور که گفتیم تعیین میزان کم مهریه و در برابر آن دریافت تعدادی از حقوق مختص مردان می تواند پیشنهاد خوبی برای زوج و زوجه باشد.

بیشتر بخوانید:

وکالت طلاق راه حلی برای مهریه خوب

بر اساس ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی اختیار طلاق با مرد است و در شرایط عادی زن نمیتواند به راحتی و بدون هیچ دلیلی از مرد جدا بشود. اما مرد هر وقت که بخواهد می‌تواند همسرش را مطلقه نماید.

بنابراین اگر زنی خواستار جدایی از همسرش باشد در شرایط استثنایی می‌تواند این کار را انجام بدهد اما مردان به راحتی بدون دلیل می تواند همسر خود را طلاق بدهند.

پس اگر زنان مانند مردان دارای اختیار طلاق باشند از نظر حقوقی از این جهت با یکدیگر برابر خواهند بود.

نکته مهم در اینجا این است که اگر مردی به همسرش وکالت طلاق بدهد، در این صورت اختیار طلاق دادن از وی سلب نمی شود، بلکه او و همسرش در شرایط برابر قرار خواهند گرفت و هرکدام هرگاه خواستند به زندگی مشترکشان پایان بدهند به راحتی می توانند این کار را انجام دهد.

دریافت وکالت طلاق از سوی زوجه گام بزرگی در جهت برابری حقوق زوجین می باشد و از نظر حقوقی ارزش بسیار زیادی دارد.

اجازه خروج از کشور به جای مهریه

بر اساس قانون گذرنامه اگر زن متاهلی قصد خروج از کشور را داشته باشد، باید شوهرش اجازه بدهد.

ممکن است زنی بخواهد هر زمان که خواست براحتی و بدون اجازه همسرش از کشور خارج شود. او باید اجازه خروج را در قالب وکالت بلاعزل یا شرطی ضمن عقد، را دریافت کند.

جالب است بدانید دختران مجرد بالای ۱۸ سال برای خروج از کشور نیازی به اجازه پدر ندارند. اما زنان متاهل در هر سنی که باشند برای این کار نیازمند اذن همسر هستند.
بنابراین دریافت حق خروج از کشور و سایر حقوق مذکور در این متن در قبال تعیین مهریه کم بسیار خوب و منطقی است.

حق مسکن در ازای مهریه پائین

بر طبق ماده ۱۱۶۸ قانون مدنی حضانت فرزند هم حق و هم تکلیف والدین می باشد. برای حضانت فرزندی که والدینش از یکدیگر جدا شده اند مادر تا سن هفت سالگی اولویت دارد و بعد از آن با پدر است.

اینکه حق حضانت فرزند مشترک بعد از جدایی با زوجه باشد نیز می‌تواند به صورت شرط ضمن عقد درج بشود.همچنین میتوان این حق را بعد از عقد نکاح در قالب وکالت بلاعزل به زوجه داد.

شرط تنصیف دارایی در صورت جدایی

چند سالی است که در سند ازدواج شرطی به عنوان پیش فرض در نظر گرفته شده که متن آن بدین شرح است:

ضمن عقد نکاح زوجه شرط نمود هرگاه طلاق بنا به درخواست زوجه نباشد و طبق تشخیص دادگاه تقاضای طلاق ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتار وی نبوده زوج موظف است تا نصف دارایی موجود خود را که در ایام زناشویی به دست آورده یا معادل آن را طبق نظر دادگاه بلاعوض به زوجه منتقل نماید.

در این شرط نکاتی وجود دارد که به توضیح آن می پردازیم:

۱- این شرط در جایی کاربرد دارد که طلاق به درخواست زوج باشد و شامل طلاق از سوی زوجه و طلاق توافقی نمی باشد.

۲- اگر زوج بتواند ثابت کند که طلاق به خاطر تخلف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتار بوده, نصف دارایی به زوجه تعلق نمی گیرد.

۳- عبارت (تا نصف دارایی) یعنی ۱ تا ۵۰ درصد اموال مرد.این الزاماً به مفهوم ۵۰ درصد دارایی مرد نیست و میزان آن بستگی به تشخیص و تصمیم دادگاه دارد.

این شرط تا حدی به نفع زوجه است. اما زوجین می توانند در صورت توافق، شرط را تغییر بدهند و یا شرایط جدیدی را اضافه کنند.

اگر شرط تنصیف دارایی مربوط به هر نوع طلاق اعم از طلاق از سوی زوج ،زوجه و یا توافقی بشود بهتر است.

همچنین اگر در این شرط ، دقیقا نیمی از اموال زوج یا زوجه شرط بشود خیلی بهتر بنظر می‌رسد نه اینکه یک تا پنجاه درصد باشد و میزان آن نامعین باشد.

۳.۶/۵ - (۸ امتیاز)
2 نظرات
 1. ن می گوید

  آیا نیمی از کل اموال زوج در صورتی که به نام شخص دیگری زده شده باشد قبل از دادخواست فرار از دین محسوب می‌شود؟

  1. نیازی الصالح آب می گوید

   سلام
   من. مهریه ام. ۲۴۰سکه تمام بهار
   چکار کنم. که زمان. لازم کل. ان گرفته شود؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.