فروش جواب تقلبی تست کرونا؛ نگرانی تازه اروپا

اداره پلیس اتحادیه اروپا (یوروپل) هشدار داد مجوزهای تقلبی تست منفی کرونا که در فرودگاه ها، ایستگاه های قطار و به صورت آنلاین فروخته می شوند، محدودیت های تردد در این قاره را دور می‌زنند.

روزنامه گاردین روز دوشنبه به نقل از مسئولان سازمان اجرای قوانین در اتحادیه اروپا نوشت: کلاهبرداران مجوزهای جعلی تست کرونای منفی را تولید و در فرودگاه ها، ایستگاه های قطار و در فضای مجازی در سراسر اروپا به فروش می رسانند. این تازه ترین نمونه از جرائم فرصت طلبانه مرتبط با ویروس کرونا است.

آژانس همکاری و هماهنگی پلیس اتحادیه اروپا هشدار داد تا زمانی که ممنوعیت های تردد به دلیل وضعیت کووید-۱۹ پابرجاست به احتمال زیاد  تولید و فروش مدارک جعلی آزمایش منفی کرونا همچنان رواج خواهد داشت.

وی افزود: با توجه به ابزارهای فناوری گسترده ای که در شکل پرینترهایی با کیفیت بالا و نرم افزارهای متفاوت در دسترس هستند افراد کلاهبردار می توانند اسناد و مجوزهای تقلبی و جعلی با کیفیت بالا تولید کنند و کشورهای عضو اتحادیه باید هوشیار باشند.

یوروپل قبلا درباره فروش واکسن های کرونای تقلبی از سوی باندهای جنایتکار و سرقت واکسن های واقعی و وارد کردن ماسک، مایع ضد عفونی کننده و دیگر محصولات پزشکی تقلبی به بازار هشدار داده بود.

تست منفی کرونا اکنون برای اجازه سفر در بیشتر کشورها ضروری است. موارد تقلب و جعل در کشورهایی مانند هلند، فرانسه، اسپانیا و انگلیس گزارش شده و ماه جاری فردی در فرودگاه لوتون لندن که مشکوک به فروش نتایج تست کرونای منفی بود بازداشت شد.

همچنین در نوامبر گذشته نیز هفت نفر در رده های سنی بین ۲۹ تا ۵۲ سال در فرودگاه شارل دوگل فرانسه به اتهام جعل و استفاده از مدارک تقلبی وهمدستی در جعل در فروش مدارک جعلی به مسافران به ارزش بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ یورو دستگیر شدند.

در اسپانیا، پلیس ملی این کشور ماه گذشته اعلام کرد که زنی را به اتهام پیشنهاد مجوزهای تقلبی به صورت آنلاین دستگیر کرده است. وی مدارک را از طریق ایمیل ظرف ۲۴ ساعت به خریدار ارسال و به آنها وعده  می داد که می توانند بدون هیچ مشکلی در شرایط مختلف و مقصدهای متفاوت از آنها استفاده کنند.

روزنامه «آگلمن داگبلاد/ Algemeen Dagblad» هلند نیز گزارش داد که در این کشور حساب هایی در اسنپ چت و واتس اپ با نام های «دکتر فرودگاه» و «دکتر دیجیتال» وجود دارد که مجوزهای تقلبی تست کرونا را با استفاده ازجعل امضای پزشکان بین ۵۰ تا ۶۰ یورو می فروشند. قیمت رسمی این تست ها در اروپا ۱۵۰ یورو است.

Zeen Social Icons

مطالب بیشتر
سرانجام کیوان امام و دخترانی که مشروب خوردند در دادگاه