راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

کپی برابر اصل وزارت امور خارجه ایران چیست؟

وزارت امور خارجه ایران در داخل و خارج از کشور برخی از مدارک را کپی برابر اصل می کند. در ادامه نحوه کپی برابر با اصل مدارک و شرایط آن را می خوانید.

در این مقاله می خوانید:

کپی برابر با اصل اسناد و مدارک توسط سفارت و کنسولگری ها

تصویر برابر با اصل مدارک و اسناد متعلق به دولت جمهوری اسلامی ایران مانند: شناسنامه، گذرنامه، سند ازدواج و طلاق، سند مالکیت، مدارک تحصیلی، گواهینامه رانندگی، و… با استفاده از کلیشه فتوکپی برابر با اصل، درج تاریخ روز، مهر (ژلاتینی) و با پرداخت هزینه مربوطه برابر با اصل می‌شوند.

برابر با اصل نمودن تصویر هر گونه مدرک یا سند متعلق به دولت‌های خارجی مجاز نبوده و تنها درصورت ارتباط (اداری یا حقوقی) مدرک یا سند با دولت جمهوری اسلامی ایران (با تشخیص مأمور کنسولی) پس از تأیید یا برابر با اصل نمودن آن (ها) توسط مقامات ذیصلاح کشور صادر کننده مورد تایید قرار خواهند گرفت.

آدرس و تلفن دفاتر نمایندگی های وزارت امورخارجه در شهرستان ها

دریافت کپی برابر با اصل وکالتنامه از وزارت خارجه در ایران

وکالتنامه‌های صادره در خارج از کشور در ساختمان مرکزی وزارت امورخارجه در تهران و دفاتر شهرستان‌ها کپی برابر اصل می‌شوند.

نحوه درخواست تحویل کپی برابر اصل به وکیل و یا هر فرد دیگر

۱- فرد متقاضی در مرحله پایانی تنظیم وکالتنامه/ گواهی امضاء در سامانه میخک عبارت زیر را مشاهده می‌کند:

«آیا تمایل دارید کپی برابر اصل وکالت نامه به شخص مورد نظر شما (وکیل و یا هر فرد دیگری) در اداره تایید اسناد وزارت امورخارجه در تهران و یا دفاتر استانی آن تحویل داده شود؟»

در صورتی که متقاضی گزینه «رد» را انتخاب نماید، پس از درج کد امنیتی، سامانه درخواست فرد متقاضی را ثبت و کد رهگیری صادر می‌نماید.

۲- در صورت انتخاب گزینه «تائید»، چنانچه شخص تحویل گیرنده متفاوت از شخص وکیل باشد، متقاضی می‌بایستی نام، نام خانوادگی و شماره ملی شخص تحویل گیرنده را در فیلدهای مربوطه وارد نماید. پس از ثبت، کد رهگیری صادر می‌شود.

۳- برای متقاضی این امکان فراهم شده است که انتخاب کند، نسخه کپی برابر اصل به وکیل و یا شخص دیگری و یا یکی از دو نفر (وکیل و یا فرد دیگری) فقط یک نسخه تحویل گردد.

پست کپی برابر با اصل وکالت نامه های خارجی در ایران

وزارت امورخارجه شرایط تحویل کپی برابر با اصل وکالت نامه های خارجی توسط پست را فراهم کرد. پیش از این وکیل یا نماینده معرفی شده در وکالت نامه های خارجی برای تحویل وکالت نامه می بایست به وزارت امورخارجه یا نمایندگی های استانی مراجعه می کردند. این موضوع برای برخی هموطنان موجب مشکلات و نارضایتی بود.

متن اطلاعیه منتشره درخصوص حذف شرط مراجعه حضوری برای دریافت کپی برابر با اصل

به منظور تسهیل تحویل وکالتنامه‌ها یا گواهی‌های تصدیق امضاء تنظیمی در نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور به وکیل در مرکز، مراجعات حضوری تحویل گیرندگان به وزارت امور خارجه در تهران و یا نمایندگی‌های داخلی، حذف شد.

طی توافق نامه‌ای میان وزارت امور خارجه کشورمان با شرکت پست جمهوری اسلامی ایران ارسال و تحویل وکالتنامه و گواهی تصدیق امضاء توسط پست با عنایت به موارد زیر از تاریخ ۱۰ / ۱۱ / ۱۴۰۰ عملیاتی خواهد شد و نیازی به مراجعه حضوری به وزارت خارجه جهت تحویل گرفتن وکالتنامه یا گواهی امضا نخواهد بود.

اقدام در خارج از کشور

چنانچه متقاضی در سامانه میخک و در بخش وکالتنامه با انتخاب گزینه تحویل در مرکز، درخواست تحویل وکالتنامه یا گواهی تصدیق امضاء به وکیل یا نماینده منتخب خود را ارائه نموده باشد، لازم است نماینده یا وکیل خود را هم راهنمائی کند که به یکی از شعب پست در محل سکونت خود مراجعه نموده و با ارائه تصویر کارت ملی خود و همچنین پرداخت هزینه پست، به تکمیل فرم تحویل وکالتنامه اقدام کند.

با توجه به قرارداد منعقده با شرکت ملی پست، درخواست تحویل گیرنده به وزارت امور خارجه و یا یکی از دفاتر داخلی وزارت خارجه در شهرهای مختلف منعکس می‌شود و بعد از بررسی، وکالتنامه یا گواهی امضاء چاپ شده و پس از ممهور نمودن آن، به نماینده پست تحویل تا به نشانی مندرج در فرم تکمیل شده ارسال گردد.

بیشتر بخوانید:

سوالات متداول

هزینه کپی برابر با اصل وکالتنامه‌های خارج از کشور چقدر است؟

هزینه آن ۱۵ یورو است که در سفارت و کنسولگری دریافت می‌شود

آیا امکان دریافت دوباره کپی برابر اصل وکالتنامه در صورت مفقودی فراهم است؟

کپی برابر اصل وکالتنامه برای هر شماره رهگیری یک بار قابل انجام خواهد بود و در صورت مفقود شدن، امکان ارائه مجدد «نسخه کپی برابر اصل» میسر نمی‌باشد.

جهت دریافت وکالتنامه از وزارت امور خارجه به کجا مراجعه کنیم؟

اگر در تهران هستید به ساختمان وزارت خارجه در میدان امام خمینی و در شهرستان ها به نمایندگی های استانی وزارت امورخارجه ایران.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.