وکالت نامه آنلاین و الکترونیکی چیست؟

یکی از سوالات مهم و کاربردی ایرانیان در داخل و خارج از کشور، سوال از چگونگی تنظیم وکالت نامه آنلاین و وکالت نامه الکترونیکی است. در همین رابطه در ادامه آموزش ثبت وکالتنامه الکترونیکی و همچنین استعلام وکالتنامه الکترونیکی را خدمت شما ارائه می‌دهیم. همچنین در خصوص تنظیم وکالتنامه در خارج از کشور توضیحاتی ارایه می‌شود.

فهرست مطالب:

  • وکالت نامه آنلاین چیست؟
  • محل تنظیم وکالت نامه کجاست؟
  • وکالت نامه الکترونیکی هم داریم؟
  • استعلام وکالتنامه الکترونیکی
  • پیگیری وکالت نامه با کد ملی ممکن است؟

وکالت نامه آنلاین چیست؟

به طور کلی دو نوع وکالت داریم:

الف: یکی وکالت قضایی است که وکیل حتما می‌بایست وکیل دادگستری باشد و مورد وکالت نیز موضوعات حقوقی و قضایی است. به این معنا که وکیل دادگستری صرفا با داشتن وکالت قضایی از طرف موکل نمی‌تواند خرید و فروش اموال وی را انجام دهد.

ب: نوع دیگر وکالت‌های شخصی است که افراد به هم دیگر می‌دهند و شامل تمام امور مالی، اداری و غیره می‌تواند باشد. به عنوان مثال وکالت خرید و فروش ملک.

محل تنظیم وکالت نامه کجاست؟

وکالت شخصی در دفترخانه اسناد رسمی در داخل کشور و در خارج از کشور نیز وکالت نامه های ایرانیان خارج از کشور در سفارت خانه‌ها و کنسولگری‌ها ثبت و تائید می‌شود.

وکالت نامه الکترونیکی و آنلاین هم داریم؟

بله.

وکالت قضایی آنلاین:

براساس بند (ش) تبصره ۶ قانون بودجه سال ۹۹ کشور سامانه ثبت قرارداد الکترونیک وکالت پس از تایید شورای نگهبان به تصویب نهایی رسیده و راه اندازی شده است. برای ثبت قراردادهای الکترونیک، وکلا باید به درگاه خدمات قضایی به آدرس adliran. ir مراجعه کنند.

وکالت شخصی و وکالت نامه الکترونیکی برای ایرانیان خارج از کشور

در داخل کشور با توجه به وجود دفاتر اسناد رسمی در تمام شهرهای کشور تنظیم وکالت نامه‌های شخصی مانند وکالت خرید و فروش صرفا به صورت حضوری انجام می‌شود. اما در خارج از کشور که دفاتر اسناد رسمی نمایندگی ندارند تائید وکالت نامه‌ها با سفارت خانه و کنسولگری هاست.

با راه اندازی سامانه میخک، تمام وکالت نامه‌های خارجی ابتدا می‌بایست در این سامانه به صورت آنلاین و الکترونیکی تنظیم شوند. بعد از آن ایرانیان مقیم خارج از کشور با حضور در سفارت خانه این وکالت نامه را امضا و توسط سفارت تائید می‌شود.

نکته مهم:
از زمان فراگیری ویروس کرونا در کشور، امکان تائید کپی برابر با اصل وکالت نامه‌های تنظیمی در خارج از کشور توسط وزارت امور خارجه فراهم آمده است. با این امکان نسخه برابر با اصل این وکالت نامه به وکیل شخص تحویل داده می‌شود.

استعلام وکالتنامه الکترونیکی

وکالت نامه‌های تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی و همچنین وکالت‌های تنظیمی در سفارت خانه به صورت الکترونیکی امکان استعلام و تائید گرفتن دارند
در این مقاله به ظور کامل آنرا توضیح داده ایم.

پیگیری وکالت نامه با کد ملی ممکن است؟

صرفا با داشتن کدملی اشخاص دیگر نمی‌شود صحت و اصالت وکالتنامه‌ها را اخذ کرد. در وکالت نامه‌های تنظیمی در داخل کشور شناسه و رمز وکالت نامه که در بالای وکالت‌ها چاپ شده است برای استعلام لازم است. البته با مراجعه حضوری وکیل یا موکل به دفترخانه اسناد رسمی صرفا با داشتن کدملی هم می‌توان وکالتنامه را استعلام کرد.
همچنین در وکالت نامه‌های خارج از کشور داشتن کد رهگیری علاوه بر کد ملی شخص لازم است.

Zeen Social Icons

مطالب بیشتر
سایت دانشگاه آزاد تاکستان| کلیک کنید