راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

وکالت نامه آنلاین و الکترونیکی

یکی از سوالات مهم و کاربردی ایرانیان در داخل و خارج از کشور، سوال از چگونگی تنظیم وکالت نامه آنلاین و وکالت نامه الکترونیکی است. در همین رابطه در ادامه آموزش ثبت وکالتنامه الکترونیکی و همچنین استعلام وکالتنامه الکترونیکی را خدمت شما ارائه می‌دهیم. همچنین در خصوص تنظیم وکالتنامه در خارج از کشور توضیحاتی ارایه می‌شود.

فهرست مطالب:

وکالت نامه آنلاین چیست؟

به طور کلی دو نوع وکالت داریم:

الف: یکی وکالت قضایی است که وکیل حتما می‌بایست وکیل دادگستری باشد و مورد وکالت نیز موضوعات حقوقی و قضایی است. به این معنا که وکیل دادگستری صرفا با داشتن وکالت قضایی از طرف موکل نمی‌تواند خرید و فروش اموال وی را انجام دهد.

ب: نوع دیگر وکالت‌های شخصی است که افراد به هم دیگر می‌دهند و شامل تمام امور مالی، اداری و غیره می‌تواند باشد. به عنوان مثال وکالت خرید و فروش ملک.

محل تنظیم وکالت نامه کجاست؟

وکالت شخصی در دفترخانه اسناد رسمی در داخل کشور و در خارج از کشور نیز وکالت نامه های ایرانیان خارج از کشور در سفارت خانه‌ها و کنسولگری‌ها ثبت و تائید می‌شود. از سوی دیگر وکالت وکلای دادگستری و قرارداد وکالت الکترونیک آنها در سامانه الکترونیک خدمات قضایی (سامانه عدل ایران) به ثبت می رسد.

وکالت نامه الکترونیکی و آنلاین هم داریم؟

بله.

وکالت قضایی آنلاین:

براساس بند (ش) تبصره ۶ قانون بودجه سال ۹۹ کشور سامانه ثبت قرارداد الکترونیک وکالت پس از تایید شورای نگهبان به تصویب نهایی رسیده و راه اندازی شده است. برای ثبت قراردادهای الکترونیک، وکلا باید به درگاه خدمات قضایی به آدرس adliran. ir مراجعه کنند.

بیشتر بخوانید: سامانه ثنا خارج از کشور

وکالت شخصی و وکالت نامه الکترونیکی برای ایرانیان خارج از کشور

در داخل کشور با توجه به وجود دفاتر اسناد رسمی در تمام شهرهای کشور تنظیم وکالت نامه‌های شخصی مانند وکالت خرید و فروش صرفا به صورت حضوری انجام می‌شود. اما در خارج از کشور که دفاتر اسناد رسمی نمایندگی ندارند تائید وکالت نامه‌ها با سفارت خانه و کنسولگری هاست.

با راه اندازی سامانه میخک، تمام وکالت نامه‌های خارجی ابتدا می‌بایست در این سامانه به صورت آنلاین و الکترونیکی تنظیم شوند. بعد از آن ایرانیان مقیم خارج از کشور با حضور در سفارت خانه این وکالت نامه را امضا و توسط سفارت تائید می‌شود.

نکته مهم:
از زمان فراگیری ویروس کرونا در کشور، امکان تائید کپی برابر با اصل وکالت نامه‌های تنظیمی در خارج از کشور توسط وزارت امور خارجه فراهم آمده است. با این امکان نسخه برابر با اصل این وکالت نامه به وکیل شخص تحویل داده می‌شود.

استعلام وکالتنامه الکترونیکی

استعلام وکالتنامه الکترونیکی

وکالت نامه‌های تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی و همچنین وکالت‌های تنظیمی در سفارت خانه به صورت الکترونیکی امکان استعلام و تائید گرفتن دارند
در مقاله های روش استعلام اصالت اسناد رسمی دفترخانه‌ها و استعلام وکالتنامه های خارج از کشور به ظور کامل آنرا توضیح داده ایم.

مشاهده وکالتنامه الکترونیکی توسط موکل

غیر از وکالت نامه های صادره در دفاتر اسناد رسمی و کنسولگری ها، قرارداد وکالت با وکلای دادگستری که در عدل ایران به ثبت می رسد نیز برای موکل قابل مشاهده است.  موکل غیر از اینکه می تواند از وکیل خود تقاضای مشاهده متن قرارداد وکالت نماید، همچنین می‌تواند با مراجعه حضوری به دفاتر خدمات قضایی همراه با اصل کارت ملی و اصل شناسنامه، قرارداد الکترونیک وکالت خود را مشاهده کند.

پیگیری وکالت نامه با کد ملی ممکن است؟

صرفا با داشتن کدملی اشخاص دیگر نمی‌شود صحت و اصالت وکالتنامه‌ها را اخذ کرد. در وکالت نامه‌های تنظیمی در داخل کشور شناسه و رمز وکالت نامه که در بالای وکالت‌ها چاپ شده است برای استعلام لازم است. البته با مراجعه حضوری وکیل یا موکل به دفترخانه اسناد رسمی صرفا با داشتن کدملی هم می‌توان وکالتنامه را استعلام کرد.
همچنین در وکالت نامه‌های خارج از کشور داشتن کد رهگیری علاوه بر کد ملی شخص لازم است.

سوالات متداول

استعلام وکالتنامه الکترونیکی چیست ؟

به انواع روش هایی که استعلام وکالتنامه به صورت الکترونیکی انجام می شود گفته می شود و نیازی به حضور در مراجع رسمی مانند دفترخانه و کنسولگری نیست.

وکالت نامه آنلاین چیست؟

در صورتیکی وکالت نامه به صورت آنلاین ثبت تائید شود می گویند. در حال حاضر وکلای دادگستری می توانند با موکلین خود به صورت آنلاین ثبت قرارداد داشته باشند.

پیگیری وکالتنامه الکترونیکی چگونه است؟

از طریق سامانه های ثبت اسناد رسمی و همچنین سامانه میخک می توان وکالت نامه های تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی و کنسوگری ها را استعلام و پیگیری نمود

آیا وکالت نامه با کد ملی قابل استعلام است؟

بله در دفاتر اسناد رسمی، وکیل یا موکل می توانند نسبت به استعلام وکالت نامه خود اقدام نمایند.

۴/۵ - (۴ امتیاز)
4 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  تشکر میکنم از شما که کمک میکنید

 2. farahzad eshagh می گوید

  salam man moshkel daram dokhtaram mikhat talagh begire az sefarat iran dar munich nemidonam chetori vaght begiram hamsaresh almani ast va har jofteshan razie be talagh hastan ki mitone komak kone be ma chon dar sefarat iran dar münich ezdevaj kardan bayad haman ja ham talagh begiran merci aghar be ma komak konid damade almani zane dige gerefte talaghe almani gerftan monde talage irani lotfan behemon komak konid

  1. راهشگر می گوید

   سلام وقت بخیر
   مدارک زیر لازم است:
   ۱ـ درخواست کتبی زوجین برای ثبت طلاق.
   ۲- ارائه اصل حکم قطعی طلاق صادره دادگاه کشور متوقف فیه که با حضور زوجین یا وکلای رسمی ایشان انجام شده باشد.
   ۳- مدارک اقامت.
   ۴- ارائه گواهی طلاق شرعی صادره اشخاص صلاحیت دارکه اسامی آنان توسط نمایندگی اعلام گردیده است.
   ۵- ارائه قبض پرداخت هزینه.

 3. ناشناس می گوید

  از شما بابت راهنماییتون ممنونم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.