راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

پاسپورت برای سفر ایرانیان به ترکیه حذف می‌شود؟

ترکیه به ایران پیشنهاد داد در راستای ایجاد توازن در مبادله گردشگر امکان سفر گردشگران دو کشور بدون گذرنامه صورت گیرد.

پنجمین نشست کمیته فنی مشترک همکاری‌های گردشگری ایران و ترکیه با حضور معاونین گردشگری دو کشور و نمایندگان بخش های دولتی و خصوصی دو کشور با هدف تبادل نظر در خصوص روابط گردشگری فی ما بین در ایام همه‌گیری کرونا و برنامه‌ریزی برای ارتقای مبادلات گردشگری دو کشور در دوران پساکرونا به صورت وبیناری برگزار شد.

«ولی تیموری» معاون گردشگری کشور در وبینار نشست پنجمین کمیته فنی مشترک همکاری های گردشگری ایران و ترکیه ضمن اشاره به روابط حسنه و نزدیکی تاریخی و فرهنگی دو کشور بر اهمیت گردشگری به عنوان ابزاری برای شناخت بیشتر مردم دو کشور از ظرفیت های موجود و تعمیق روابط و همکاری ها تاکید کردند.

وی همچنین با اشاره به اهمیت برقراری مجدد تبادلات گردشگری دو کشور در ایام پساکرونا بر ضرورت تدوین و امضای پروتکل دوجانبه بویژه میان بخش خصوصی طرفین به منظور تسریع در حل و فصل مشکلات و چالش‌هایی که به واسطه شرایط ناپایدار سفر در سایه کرونا و کنسلی‌های احتمالی برای کسب و کارهای گردشگری دو کشور تاکید کرد.

معاون گردشگری کشور در ادامه نشست ضمن تاکید بر نقش انکار ناپذیر تورهای آشناسازی در معرفی قابلیتهای گردشگری دو کشور، اعلام آمادگی کرد که با فروکش کردن کرونا و انجام واکسیناسیون بزودی میزبان این نوع تورها برای اهالی رسانه و فعالان بخش خصوصی گردشگری کشور ترکیه با هدف آشنایی هر چه بیشتر ایشان با ویژگی ها و ظرفیت های گردشگری ایمن در ایران باشیم که این موضوع مورد استقبال طرف ترک قرار گرفت.

ولی تیموری سپس بر ضرورت تداوم حضور دو کشور در نمایشگاه های بین المللی یکدیگر تاکید ورزید و از طرف مقابل برای حضور در نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع دستی تهران که در اسفند ماه سال جاری برگزار خواهد شد دعوت بعمل آورد.

یکی از موارد مهمی که طی این نشست در جهت ایجاد توازن در مبادله گردشگر از سوی طرف ترک مطرح شد امکان سفر گردشگران دو کشور بدون گذرنامه بود که مقرر شد این موضوع از طریق مراجع ذیربط به صورت ویژه پیگیری شود.

افزون بر این، تیموری همکاری و مشارکت طرفین در سرمایه گذاری و راه اندازی گردشگری جاده ابریشم را حائز اهمیت ویژه ای دانست و انجام پروژه های مشترک با این موضوع ذیل برنامه های کومسک را یکی از ساز و کارهای مهم در این خصوص خواند.

همچنین در طول نشست، طرف مقابل بنا به درخواست و پیشنهاد هیئت ایرانی آمادگی خود را جهت برگزاری کارگاه های آموزشی پیرامون بازاریابی و تبلیغات در فضای مجازی و دیجیتال برای دست اندرکاران صنعت گردشگری ایران اعلام داشت.

لازم به ذکر است در این جلسه سایر موضوعات نیز از طرف بخش خصوصی گردشگری دو کشور بویژه در حوزه تورگردانی و هتلداری مطرح گردید که در نهایت مقرر شد در برنامه اجرایی آتی همکاری های گردشگری دو کشور مد نظر قرار گیرند.

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.