راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

تعطیلات رسمی فنلاند در سال ۲۰۲۴ | آشنایی با اعیاد و تعطیلات

در فنلاند ۱۳ روز تعطیلی رسمی وجود دارد که در ادامه با آنها آشنا می شوید:

 • ۱ ژانویه دوشنبه روز سال نو
 • ۶ ژانویه سات عیسی
 • ۲۹ مارس جمعه جمعه خوب
 • ۳۱ مارس یکشنبه عید پاک
 • ۱ آوریل دوشنبه عید پاک
 • ۱ مه چهارشنبه اول مه
 • ۹ مه پنجشنبه روز معراج
 • ۱۹ مه یکشنبه ویت یکشنبه
 • ۲۱ ژوئن جمعه شب نیمه تابستان
 • ۲۲ ژوئن روز نیمه تابستان
 • ۲ نوامبر روز همه مقدسین
 • ۶ دسامبر جمعه روز استقلال
 • ۲۴ دسامبر سه شنبه شب کریسمس
 • ۲۵ دسامبر چهارشنبه روز کریسمس
 • ۲۶ دسامبر پنجشنبه ۲ روز کریسمس

در فنلاند بسیاری از اعیاد رسمی و تعطیل ریشه در دین مسیحیت دارند. بخشی از اعیاد رسمی از قبیل کریسمس و عید پاک، عموما روز تعطیل رسمی می‌باشند. در این روزها بسیاری از مغازه‌ها و ادارات نیز تعطیل هستند. یکی از آداب مربوط به ایام عید برافراشتن پرچم می‌باشد. در فنلاند در بعضی ایام مشخص که در تقویم ذکر شده اند، پرچم برافراشته میشود. هم مراجع رسمی و هم افراد عادی در برافراشتن پرچم شرکت میکنند. برافراشتن پرچم در فنلاند موضوعی رسمی می‌باشد.

بیشتر بخوانید:

اطلاعات کامل درباره خدمات سفارت ایران در هلسینکی فنلاند

تمدید پاسپورت ایرانی در فنلاند

سال نو

روز قبل از سال نو یعنی روز ۳۱ ماه دسامبر آخرین روز سال است. در این روز آتش بازی برگزار میشود. از مغازه‌ها میتوان ترقه و راکت آتش بازی خرید. درخصوص استفاده از راکت و ترقه آتش بازی مرزهای زمانی دقیقی تعیین شده است.

جشن خاج شویان

جشن خاج شویان که ۶.۱ میباشد، عید پایان ایام کریسمس می‌باشد. در این روز دیدار سه مغ شرقی از مسیح نوزاد که برای او هدیه آورده بودند را جشن می‌گیرند.

روز رونبرگ

Johan Ludvig Runeberg (۱۸۰۴-۱۸۷۷) یک شاعر مهم فنلاندی می‌باشد. در روز رونبرگ که ۵.۲ می‌باشد، شیرینی‌های تارت رونبرگ خورده میشود.

روز دوستی (ولنتاین)

در روز ولنتاین که ۱۴.۲ می‌باشد، میتوان مثلا با دادن گل یا کارت پستال به دوستان خود، از آن‌ها یاد کرد. در فنلاند روز ولنتاین خیلی بوضوح و آنگونه که در امریکا معمول است، جشن گرفته نمیشود.

سه شنبه اعتراف

سه شنبه اعتراف شروع آماده شدن برای جشن عید پاک می‌باشد. در روز سه شنبه اعتراف، مردم در فنلاند به سرسره بازی و اسکی بازی بر روی تپه‌ها پرداخته و کلوچه مخصوص این روز را میخورند که معمولا حاوی خامه می‌باشد.

عید پاک

عید پاک از اعیاد دین مسیحیت است. زمان آن تغییر میکند ولی معمولا در ماه مارس یا آوریل جشن گرفته میشود. قبل از عید پاک عید یکشنبه نخل‌ریزان می‌باشد. در این روز بچه‌هایی که لباس جادوگر پوشیده‌اند با همراه داشتن ترکه‌های بید تزیین شده به خانه مردم رفته و همزمان شعری را برای آن‌ها می‌خوانند. به آن‌ها معمولا یک هدیه کوچک از قبیل مقداری شیرینی و شکلات داده میشود.

روز آدینه نیک روز گرامیداشت مرگ حضرت مسیح است. روز یکشنبه عید پاک روز گرامیداشت عروج حضرت عیسی می‌باشد. عید پاک پس از سپری شدن یکشنبه تا دوشنبه و روز دوم عید پاک ادامه دارد. در ایام عید پاک معمولا گوشت گوسفند، تخم مرغ‌های شکلاتی مخصوص عید پاک و پودینگ مخصوص عید پاک به نام Mämmi را میخورند.

عید معراج

عید معراج ریشه در دین مسیحیت دارد. در این روز معراج مسیح به آسمان گرامی داشته میشود. عید معراج ۴۰ روز پس از عید پاک جشن گرفته میشود.

بیشتر بخوانید: اطلاعات کامل از پاسپورت فنلاند

روز جهانی کارگر

اول ماه مه ۱.۵ جشن بهار و جشن مخصوص قشر کارگر می‌باشد. این روز در فنلاند به چندین نحو مختلف جشن گرفته میشود. در عید اول ماه مه خوردن دونات و نوشیدن نوعی نوشیدنی به نام Sima که تقریبا شبیه نوشابه است، مرسوم می‌باشد. همچنین نوشیدن شامپاین نیز در این جشن بسیار معمول می‌باشد. فضای خانه را در این روز میتوان با بادکنک و نوارهای رنگارنگ تزیین کرد. فارغ التحصیلان مقطع آموزشی متوسطه اغلب در این روز کلاه سفید مخصوص فارغ التحصیلان را بر سر می‌گذارند. قشر کارگر راهپیمایی روز کارگر را برگزار می‌کنند.

روز مادر

روز مادر در فنلاند در دومین یکشنبه ماه می‌جشن گرفته میشود. مثلا با دادن هدیه و گل یاد مادران گرامی داشته میشود.

جشن نیمه تابستان

جشن نیمه تابستان در اواخر ماه ژوئن می‌باشد. این روز جشن وسط تابستان است. بسیاری از فنلاندی‌ها جشن نیمه تابستان را در ویلاها و کلبه‌های تابستانی خود می‌گذرانند. از جمله مراسم سنتی جشن نیمه تابستان فنلاندی ها، مراسم آتشدان نیمه تابستان یعنی روشن کردن یک آتش اردوی بزرگ، از جمله مراسم این جشن می‌باشد. در جنوب فنلاند ممکن است میله مخصوص این جشن را که با گل و سبزه پوشانده شده است بر افراشته کنند.

روز تمام قدیسان

روز تمام قدیسان در اوایل ماه نوامبر جشن گرفته میشود. این روز، روز گرامیداشت مردگان است. مردم بر سر مزار مردگان خویش شمع می‌افروزند. این روز مقارن با جشن هالووین است. البته روز تمام قدیسان همانند هالووین و با برپایی کارناوال جشن گرفته نمیشود بلکه یک جشن با ارزش و توام با سکوت می‌باشد.

روز پدر

روز پدر در فنلاند در دومین یکشنبه ماه نوامبر جشن گرفته میشود. با ارائه انواع هدیه‌ها به پدران در این روز یاد آن‌ها گرامی داشته میشود.

سالروز استقلال

فنلاند در سال ۱۹۱۷ به استقلال رسید. این روز در ۶.۱۲ تحت عنوان سالروز استقلال جشن گرفته میشود. در این روز بسیاری از فنلاندی‌ها مراسم جشن روز استقلال رئیس جمهور را از طریق تلویزیون نگاه می‌کنند.

کریسمس

کریسمس مهمترین جشن مسیحیت در فنلاند است. در این روز تولد حضرت عیسی گرامی داشته میشود. روز اصلی جشن کریسمس، روز قبل از کریسمس یعنی ۲۴.۱۲ می‌باشد. بسیاری از مردم درخت کریسمس برای خانه میگیرند و آن را تزیین میکنند. هدیه‌های کریسمس را معمولا در روز قبل از عید کریسمس پخش میکنند. در جشن کریسمس فنلاندی غذاهای مخصوص کریسمس از قبیل ژامبون کریسمس، سالاد روسولی یا سالاد لبو، انواع خوراکی‌های قالبی، تارت کریسمس و بیسکویت‌های زنجبیلی خورده میشوند. در کریسمس اعضای خانواده و بستگان نزدیک در کنار هم بوده و آوازهای کریسمس می‌خوانند.

سوالات متداول

تعطیلات رسمی در فنلاند چند روز است؟

تعطیلات رسمی در فنلاند ۱۳ روز است.

مهم ترین جشن مسیحیت در فنلاند چه جشنی است؟

کریسمس مهمترین جشن مسیحیت در فنلاند است.

۴.۶/۵ - (۷ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.