راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

اطلاعات کامل از پاسپورت کانادا

پاسپورت کانادایی و تسهیلات آن

گذرنامه کانادایی (به فرانسوی: passeport canadien) پاسپورتی است که برای شهروندان کانادا صادر می شود. این مدرک، شخص حامل را قادر می سازد تا آزادانه وارد کانادا شود یا دوباره وارد کانادا شود. سفر به و از کشورهای دیگر مطابق با شرایط ویزا؛ در صورت لزوم، روند تأمین کمک از مقامات کنسولی کانادا در خارج از کشور را تسهیل می کند و درخواست حمایت از حامل در خارج از کشور را دارد.

پاسپورت های کانادایی از چه طریق صادر می شوند؟

تمام پاسپورت های کانادایی از طریق برنامه پاسپورت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) صادر می شود. قبل از ۱ ژوئیه ۲۰۱۳، پاسپورت های کانادایی از طریق پاسپورت کانادا، یک آژانس عامل مستقل امور خارجه و تجارت بین المللی کانادا صادر می شد.

بیشتر بخوانید : اطلاعات لازم درباره خدمات کنسولی ایرانیان مقیم کانادا

گذرنامه بیومتریک و الکترونیکی

کانادا از ۱ جولای ۲۰۱۳ شروع به صدور گذرنامه های بیومتریک، همچنین به عنوان گذرنامه الکترونیکی، برای شهروندان کانادایی کرد.

A navy blue passport cover with a gold-coloured crest. Text reads "CANADA" above the crest and "PASSPORT" and "PASSEPORT" below
جلد جلویی پاسپورت کانادا

درخواست و صدور گذرنامه کانادا

صدور گذرنامه تحت امتیاز سلطنتی است. آنها به نام پادشاه حاکم کانادا (همانطور که در یادداشت گذرنامه بیان شده است) طبق دستور گذرنامه کانادا صادر می شوند. این فرمان در شورا دلایلی را مشخص می کند که مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) می تواند پاسپورت خود را صادر یا تمدید کند.

الزامات گذرنامه کانادایی

طبق منشور حقوق و آزادی های کانادا، همه شهروندان کانادایی حق ورود به کانادا را دارند. از ۱۰ نوامبر ۲۰۱۶، طبق مقررات جدید ویزا، همه دارندگان گذرنامه بدون ویزا (به استثنای شهروندان و اتباع ایالات متحده) باید قبل از سوار شدن به پرواز به کانادا، برای مجوز سفر الکترونیکی (eTA) درخواست دهند. این بدان معناست که در حال حاضر برای شهروندان کانادایی الزامی وجود دارد که از پاسپورت کانادایی هنگام سفر یا عبور هوایی از طریق کانادا استفاده کنند، مگر اینکه مجوز خاصی در طی ۱۰ روز از سفر دریافت شود.

از آنجایی که eTA تنها به منظور غربالگری مهاجرت برای بازدیدکنندگان غیر کانادایی که به طور موقت وارد کانادا می شوند استفاده می شود، همه شهروندان کانادایی به طور خودکار از اعمال eTA منع می شوند. از این رو، الزام گذرنامه وجود دارد، زیرا یک شهروند کانادایی که با گذرنامه بدون ویزا و غیر کانادایی سفر می کند، از سوار شدن به پرواز تجاری به کانادا منع می شود، مگر اینکه بتواند پاسپورت کانادایی معتبر را در حین ورود ارائه کند.

تنها استثنائات این قانون برای یک شهروند کانادایی است که با پاسپورت ایالات متحده سفر می کند، زیرا آمریکایی ها برای ورود به کانادا نیازی به eTA ندارند، یا زمانی که یک شهروند کانادایی که با گذرنامه مورد نیاز eTA سفر می کند، از طریق دریا، از طریق یکی از زمین ها وارد کانادا می شود. مبادی ورودی از ایالات متحده، یا دارای مجوز ویژه (که رایگان است و برای هر کسی که قبلاً پاسپورت یا گواهی شهروندی کانادایی داشته باشد، در دسترس است).

کاربرد پاسپورت کانادا

کانادایی‌های مقیم کانادا می‌توانند درخواست‌های خود را شخصاً از طریق یک اداره گذرنامه، یک محل خدمات کانادا ارسال کنند یا می‌توانند درخواست‌های خود را از طریق پست ارسال کنند. کانادایی ها در ایالات متحده یا برمودا فقط از طریق پست می توانند درخواست دهند. کانادایی‌هایی که در سایر کشورها یا مناطق دیگر زندگی می‌کنند باید از طریق نزدیک‌ترین پست‌های دیپلماتیک کانادا در خارج از کشور درخواست دهند. خدمات سریع (فوری، سریع و استاندارد) فقط از طریق اداره گذرنامه در کانادا در دسترس است.

امتناع و ابطال پاسپورت کانادایی

IRCC ممکن است گذرنامه را باطل کند یا از صدور یا تمدید گذرنامه به دلایلی که در دستور گذرنامه کانادا آمده است، خودداری کند، از جمله دلایلی مانند عدم ارائه درخواست کامل، ارائه اطلاعات نادرست در اخذ پاسپورت، و جرم انگاری. با این حال، اینکه آیا گذرنامه کانادایی ممکن است بر اساس نگرانی های امنیت ملی باطل شود یا رد شود، مورد سوال قرار گرفته است.

انواع گذرنامه در کانادا

قبل از سال ۱۹۴۷، دو نوع گذرنامه وجود داشت:

 • پاسپورت هایی که برای افرادی که تابعیت بریتانیا به دنیا آمده بودند (پوشش آبی دریایی) ، و
 • گذرنامه هایی که برای افرادی که تابعیت بریتانیایی داشتند (پوشش قرمز) صادر می شد.

امروزه پنج نوع پاسپورت کانادایی وجود دارد:

 • پاسپورت معمولی (روکش آبی سرمه ای): این اسناد برای مسافرت های موردی مانند تعطیلات و سفرهای کاری برای شهروندان صادر می شود. آنها شامل ۳۶ صفحه (۲۹ صفحه برای برچسب و مهر ویزا در دسترس است). آنها می توانند برای بزرگسالان (سن ۱۶ سال به بالا) با اعتبار ۵ یا ۱۰ سال یا کودکان زیر ۱۶ سال با اعتبار ۵ سال صادر شوند.
 • پاسپورت موقت (جلد سفید): اینها برای شهروندان کانادایی در خارج از کانادا صادر می شود که به پاسپورت نیاز دارند اما درخواست گذرنامه عادی آنها در حال بررسی است. این گذرنامه شامل ۸ صفحه است و بین شش ماه تا یک سال اعتبار دارد.
جلد پاسپورت موقت کانادا روکش سفید رنگ با تاج طلایی رنگ است. متن بالای نشان «کانادا» و «گذرنامه موقت» و «ضواب گذرنامه» در زیر نشان نوشته شده است.
جلد پاسپورت موقت کانادا
 • سند سفر اضطراری (تک صفحه) : اسناد سفر اضطراری اسناد یکبار مصرف هستند که برای کانادایی ها برای بازگشت مستقیم به کشورشان یا به نزدیکترین نمایندگی دیپلماتیک کانادا که خدمات کامل گذرنامه ارائه می شود صادر می شود. سند حاوی مشخصات شخص، عکس، جزئیات سفر و تاریخ انقضای سند است.
تصویر نمونه از سند سفر اضطراری کانادا. سند دارای برگ های افرا چند رنگ در پس زمینه و تاج در بالا است. متن بالای نشان ملی، "کانادا" و "سند سفر اضطراری، فقط برای یک سفر" و "TITRE DE VOYAGE D'URGENCE, VALABLE POUR UN SEUL VOYAGE" در دو طرف تاج نوشته شده است.
سند سفر اضطراری کانادا
 • گذرنامه ویژه ای که به منظور شرکت در زیارت ویمی در سال ۱۹۳۶ صادر شده است
 • گذرنامه ویژه (جلد سبز): این گذرنامه‌ها بر اساس دستور دیپلماتیک و گذرنامه‌های ویژه برای افرادی که در امور رسمی دولت کانادا را نمایندگی می‌کنند، از جمله اعضای شورای خصوصی، اعضای پارلمان، اعضای کابینه استان، کارمندان عمومی، شهروندانی که به‌عنوان نمایندگان رسمی غیر دیپلماتیک معرفی شده‌اند، صادر می‌شوند و اعضای نیروهای کانادایی که در خارج از کشور اعزام شده اند .از ژانویه ۲۰۰۹، گذرنامه های ویژه به عنوان گذرنامه الکترونیکی صادر شده است، تا برای اجرای کامل برنامه ePassport آماده شود.
گذرنامه ویژه ای که به منظور شرکت در زیارت ویمی در سال 1936 صادر شده است
گذرنامه ویژه ای که به منظور شرکت در زیارت ویمی در سال ۱۹۳۶ صادر شده است.
 • پاسپورت دیپلماتیک (جلد قهوه ای رنگ): این گذرنامه‌ها بر اساس دستور گذرنامه‌های دیپلماتیک و ویژه برای دیپلمات‌های کانادایی، مقامات عالی رتبه دولتی (از جمله معاون فرمانداران و کمیسران مناطق)، پیک‌های دیپلماتیک، و شهروندان خصوصی که به عنوان نمایندگان رسمی دیپلماتیک معرفی شده‌اند، صادر می‌شوند. به اعضای اصلی خانواده افراد فوق الذکر (به استثنای پیک های دیپلماتیک) که با آنها اقامت دارند، گذرنامه دیپلماتیک نیز صادر می شود.
 • از سال ۲۰۰۹، گذرنامه های دیپلماتیک به عنوان گذرنامه های الکترونیکی صادر شده اند تا برای اجرای کامل برنامه ePassport آماده شوند.طبق دستور گذرنامه دیپلماتیک و ویژه، فقط فرماندار کل و نخست وزیر و اعضای نزدیک خانواده آنها می توانند از گذرنامه دیپلماتیک خود برای همه نوع سفر (یعنی رسمی یا شخصی) استفاده کنند.
جلد پاسپورت الکترونیکی دیپلماتیک کانادا. روکش به رنگ مارونی با تاج طلایی رنگ است. متن عبارت «کانادا» و «گذرنامه دیپلماتیک» و «گذرنامه دیپلماتیک» است.
جلد پاسپورت الکترونیکی دیپلماتیک کانادا

مشخصات ظاهری

پاسپورت های معمولی به رنگ آبی تیره تیره هستند و نشان سلطنتی کانادا در مرکز جلد جلویی آن نقش بسته است. کلمات “PASSPORT•PASSEPORT” و نماد بین المللی گذرنامه الکترونیکی (EPassport logo.svg)در زیر نشان و “CANADA” در بالا حک شده است. پاسپورت استاندارد شامل ۳۶ صفحه است که ۲۹ صفحه برای مهر ورود/خروج و ویزا موجود است. ابعاد یک پاسپورت کانادایی بسته ۸.۸۹ سانتی متر (۳.۵ اینچ) در ۱۲.۷ سانتی متر (۵ اینچ) است.

ویژگی‌های امنیتی جدید، شبیه به اسکناس‌ها، از سال ۲۰۰۱ با فرکانس فزاینده‌ای اضافه شده‌اند. چاپ میکرو، تصاویر هولوگرافیک، تصویربرداری با اشعه ماوراء بنفش، واترمارک و سایر جزئیات به‌ویژه در صفحه عکس پیاده‌سازی شده‌اند. همچنین، اکنون عکس به صورت دیجیتالی مستقیماً روی کاغذ چاپ می شود (هم با جوهر استاندارد و هم با جوهر واکنشگر UV). قبلاً عکس واقعی داخل سند لمینت شده بود.

بیشتر بخوانید : تمدید گذرنامه ایرانی در کانادا

صفحه اطلاعات و داده ها

 • عکس دارنده پاسپورت
 • نوع (نوع): P
 • کشور صادرکننده (Pays émetteur): فهرست شده به عنوان “CAN” برای “کانادا”
 • شماره پاسپورت (Nº de Paseport): 2 حرف و ۶ عدد
 • نام خانوادگی (اسم)
 • اسامی داده شده (Prénoms)
 • ملیت (Nationalité): ملیت کانادایی که در هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی به عنوان “Canadian/Canadienne” مشخص شده است.
 • تاریخ تولد (Date de Naissance)
 • جنسیت (جنس): “M” برای مرد، “F” برای زن
 • محل تولد (Lieu de naissance): شهر و کد کشور سه حرفی ذکر شده است، حتی اگر در داخل کانادا متولد شده باشید.
 • “توجه: در صورت وجود، استان یا ایالت در فرم درخواست الزامی است، اما در گذرنامه ذکر نشده است.”
 • تاریخ صدور (تاریخ تحویل)
 • مرجع صادرکننده (Autorité de délivrance)
 • تاریخ انقضا (تاریخ انقضا)

صفحه اطلاعات با منطقه قابل خواندن ماشین به پایان می رسد.

امضا در پاسپورت های کانادایی

از سال ۲۰۰۲ تا مه ۲۰۱۵، همه پاسپورت های کانادا دارای دو فضای امضا بودند: یکی در صفحه داده ها که در آن امضای اسکن شده همراه با سایر مشخصات شخصی چاپ می شود، دیگری یک بلوک امضای خالی در صفحه ۳ است. پس از اینکه متقاضیان پاسپورت را دریافت کردند. ، افراد بالای ۱۶ سال نیز باید در بلوک امضا با جوهر امضا کنند.

از ماه می ۲۰۱۵، امضای اسکن شده دارنده گذرنامه در صفحه داده چاپ نشده است. با این حال، متقاضیان بزرگسال هنگام دریافت پاسپورت باید همچنان صفحه ۳ را در دفترچه گذرنامه امضا کنند.

ثبت جنسیت نامشخص در پاسپورت کانادا

در ۲۴ آگوست ۲۰۱۷، دولت کانادا اعلام کرد که رویه‌هایی را برای کانادایی‌هایی که می‌خواهند جنسیت خود را به عنوان X (نامشخص) در گذرنامه‌های کانادا، که یکی از سه نام‌گذاری جنسی مجاز برای پاسپورت‌های قابل خواندن با ماشین به همراه M (مرد) باشد، اجرا خواهد کرد. ) و F (زن) مشخص شده توسط سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری.به عنوان یک اقدام موقت تا زمانی که IRCC قادر به چاپ گذرنامه‌هایی با نام جنسی X شد، از ۳۱ اوت ۲۰۱۷ IRCC گذرنامه‌هایی را با یادداشتی در صفحه مشاهدات ارائه کرد که نشان می‌داد دارنده گذرنامه باید به جای نام جنسیت چاپ شده در صفحه داده، به عنوان X شناخته شود. از ۱۱ ژوئیه ۲۰۱۹، نام X در صفحه داده چاپ شده است، اگرچه به مسافران هشدار داده می شود که کشورهای دیگر ممکن است بر نامگذاری مرد یا زن پافشاری کنند.

یادداشت پاسپورت

گذرنامه ها حاوی یادداشتی از طرف مرجع صادر کننده خطاب به مقامات سایر دولت ها است که حامل را به عنوان شهروند آن کشور معرفی می کند و درخواست می کند که اجازه عبور داده شود و طبق هنجارهای بین المللی با آنها رفتار شود. بخش‌های متنی پاسپورت‌های کانادایی به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی، زبان‌های رسمی کانادا، چاپ می‌شوند. در یادداشت داخل پاسپورت کانادا به زبان انگلیسی آمده است:

وزیر امور خارجه کانادا، به نام اعلیحضرت ملکه، از همه کسانی که ممکن است به آنها مربوط باشد درخواست می کند که به حامل اجازه عبور آزادانه، بدون تأخیر یا ممانعت را بدهند و در صورت لزوم به حامل کمک و حمایت کنند. .
و به زبان فرانسه:

Le ministre des Affaires étrangères du Canada, au nom de Sa Majesté la Reine, prie les autorités intéressées de bien vouloir laisser passer le titulaire librement, sans délai ou entrave, de même quel’ lui donidetéetter.

سوالات متداول

گذرنامه کانادا به چه زبان هایی است؟

قسمت‌های متنی پاسپورت‌های کانادایی به دو زبان انگلیسی و فرانسوی، دو زبان رسمی کانادا، چاپ می‌شوند.

اعتبار گذرنامه کانادا چه مدت است؟

گذرنامه ها معمولاً برای افراد ۱۶ سال و بالاتر پنج یا ده سال و برای کودکان زیر ۱۶ سال پنج سال اعتبار دارند. در سال ۲۰۲۲، ۷۰ درصد از کانادایی ها دارای گذرنامه بودند که بیش از ۲۴.۶ میلیون گذرنامه در گردش بود. اگرچه در اختیار شهروندان فردی قرار می گیرد، اما تمام گذرنامه های کانادا از نظر قانونی در مالکیت تاج و تخت باقی می مانند و باید در صورت درخواست به برنامه پاسپورت بازگردانده شوند.

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.