راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

استعلام صحت مدارک تحصیلی دانشگاه‌های خارجی و غیر انتفاعی

مدیرکل امور دانش‌آموختگان سازمان امور دانشجویان از امکان استعلام مدارک تحصیلی دانشگاه های خارجی و موسسات غیرانتفاعی خبر داد و گفت: افراد می توانند با مراجعه به سامانه سجاد سازمان امور دانشجویان مدارک تحصیلی را ارزشیابی کنند.

تأییدیه‌های دانش‌آموختگان دانشگاه‌های داخلی و خارجی فقط در سامانه سجاد

دکتر سید عبدالحمید انگجی ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: فرایند الکترونیکی شدن صدور مدارک و تأییدیه‌های دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی داخل کشور از اواخر سال ۹۷ و در بخش اداره دانش‌آموختگان خارجاز کشور که متولی ارزشیابی مدارک تحصیلی (رشته‌های غیرپزشکی و پیراپزشکی) می باشد نیز از اوایل سال ۹۹ در قالب سامانه سجاد اجرایی شده است.

استعلام دانشنامه دانش‌آموختگان با کد ۲۰ رقمی در سامانه سجاد

وی همچنین تاکید کرد : سازمان‌های دولتی و خصوصی، کارفرمایان و سایر ذینفعان(کلیه افراد حقیقی و حقوقی) می‌توانند با اسکن QR Code مندرج در گواهی‌نامه موقت و دانشنامه دانش‌آموختگان داخل کشور و یا گواهی‌نامه موقت (تا یکسال) و ارزشنامه خارج از کشور توسط نرم ‏افزارهای QR Code Reader و

یا با درج کد صحت ۲۰ رقمی در آدرس پورتال سازمان به نشانیhttp://Portal.Saorg.ir در قسمت خدمات- استعلام کد صحت، صحت مدرک ارائه شده را استعلام و تأییدیه تحصیلی را به صورت آنلاین مشاهده و اخذ نمایند

از این رو پاسخگویی کتبی به استعـلام مدارک دارای کد صحت QR Code امکان‏ پذیر نیست.

مزایای بررسی مدارک دانش آموختگان در سجاد

وی اظهار کرد: از مزایای اجرایی شدن بررسی مدارک تحصیلی در سامانه سجاد، کاهش چشمگیر جعل مدارک، حذف هزینه‏‌هایدرج افکت‌های امنیتی بر روی دانشنامه‌ها،

کوتاه شدن زمان صدور دانشنامه، ارزشنامه و تأییدیه‌های تحصیلی دانش‌آموختگان داخل و خارج از کشور، کاهش هزینه ‏های جاری، کاهش مراجعه دانش‏آموختگان را می‌توان برشمرد. 

تائیده سامانه میخک به منزله ارزشیابی مدارک تحصیلی نیست

دکتر انگجی تاکید کرد: تنها مرجع قانونی تأیید مدارک تحصیلی خارج از کشور اداره کل امور دانش‌آموختگان سازمان امور دانشجویان است،

لذا ممهور شدن مدارک به مهر صحت صدوراز سوی نمایندگی‌های رسمی جمهوری اسلامی در کشور محل تحصیل و یا تأیید در سامانه میخک،سامانه تأیید اسناد کنسولی وزارت امورخارجه، به منزله ارزشیابی مدارک تحصیلی نیست.

عدم تائید مدرک مساوی جعل نیست

وی اظهار کرد: باید بین عدم تایید مدارک و اقدام جعل تفاوت قائل شد زیرا عدم تأیید دوره‏های غیر رسمی که فاقد مجوز از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می‏باشد به منزله جعل آن نمی‏باشد.

همچنین در زمینه صحت دوره ‏های آموزش ‏های ‏عالی آزاد لازم است از دفتر آموزش‌های آزاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری استعلام شود.

استعلام مدارک تمام دانشگاه ها در سجاد به زودی

مدیرکل امور دانش‌آموختگان در پایان گفت: تعداد ۸۰ دانشگاه دولتی اختیار امضای دانشنامه و صدور تأییدیه تحصیلی را دارند که در آینده نزدیک با بارگذاری سوابق دانش ‏آموختگان در سامانه سجاد،امکان استعلام صحت مدارک این دانشگاه‌ها نیز به شیوه آنلاین فراهم خواهد شد.

عدم امکان ارزشیابی مدارک دانشگاه‌های تایید نشده

قابل توجه دانشجویان گروه علوم پزشکی

لازم به ذکر است “شورایعالی ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان خارج از کشور” وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تنها مرجع تصمیم گیرنده در خصوص ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان خارج از کشور می‌باشد.

در همین ارتباط چند نکته مهم اعلام می‌شود:

۱- وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بررسی‌های کارشناسی و با در نظر گرفتن سه نظام رتبه بندی معتبر بین المللی Times – QS – Shanghai به صورت موضوعی و همچنین عملکرد دانشگاه، فهرست دانشگاه‌های خارج از کشور مورد تایید در رشته‌های مرتبط با علوم پزشکی را اعلام می نماید. فهرست دانشگاه‌های مورد تایید از سال تحصیلی ۲۰۲۳-۲۰۲۴ به صورت سه سالانه اعلام می‌گردد.

۲- کلیه دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی از سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ تاکنون، که در دانشگاه‌های تایید نشده شروع به تحصیل کرده اند، ملزم به انتقال به دانشگاه‌های مورد تایید (بر اساس فهرست زمان انتقال) و تحصیل بیش از نیمی از دوره و اخذ مدرک نهایی از دانشگاه مورد تایید می‌باشند تا مدارک ایشان امکان ارزشیابی را به دست آورد. 

۳- کلیه ورودی‌های سال تحصیلی ۲۴-۲۰۲۳ و بعد از آن، باید کل دوره تحصیلی را در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت باشند تا مدارک آنها قابلیت ارزشیابی طبق ضوابط را داشته باشد.  

سامانه رسمی استعلام مدارک دانشجویان خارج از کشور چه نام دارد؟

سامانه سجاد

آیا از طریق سامانه میخک و وزارت امور خارجه نیز صحت مدارک تحصیلی بررسی می شود؟

خیر، بررسی و ارزشیابی مدارک تحصیلی صادره از سوی دانشگاه های خارج از کشور فقط از طریق سامانه سجاد است.

آیا مدارک تحصیلی دانشگاه های داخلی نیز در همین سامانه ارزیابی می شود؟

خیر

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.