راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

تمدید پاسپورت ایرانی در بلژیک

صدور و تمدید گذرنامه در سفارت ایران در بروکسل بلژیک یکی از اقداماتیست که بسیاری از ایرانیان مقیم بلژیک آن را انجام می‌دهند. سفارت جمهوری اسلامی ایران واقع در شهر بروکسل در کشور بلژیک آماده انجام این کار برای شهروندان عزیز می‌باشد. بسیاری از هموطنان مراحل تمدید پاسپورت ایرانی در بلژیک را بطور کامل نمی‌دانند. به همین دلیل می‌خواهیم در این مقاله کلیه نکات مربوط به صدور و تمدید گذرنامه را شرح دهیم.

قبل از مراجعه حضوری به سفارت ابتدا باید در سامانه میخک ثبت نام کنید و سپس با گرفتن نوبت از سامانه برای صدور و تمدید گذرنامه در سفارت ایران در بلژیک به این مکان مراجعه نمایید.

(سایت راهش آمادگی دارد کلیه امور ثبت نام در سامانه میخک، گرفتن کد رهگیری و دریافت نوبت از سامانه نوبت گیری را انجام دهد. با ما در واتس اپ تماس بگیرید.

فهرست مطالب

مدارک لازم برای تمدید گذرنامه در سفارت ایران در بلژیک

۱-ثبت نام در سامانه میخک و دریافت کد رهگیری مربوط به درخواست صدور گذرنامه
برای مطالعه فایل راهنمای متقاضیان در سامانه میخک اینجا کلیک کنید.
پس از دریافت کد رهگیری و آماده کردن تمامی مدارک گذرنامه در سامانه زیر نوبت گرفته و به بخش کنسولی سفارت مراجعه نمائید.

https://appointment.mfa.ir/

  • لطفا توجه داشته باشید تصاویر مدارکی که بارگذاری می‌کنید کمتر از ۲۰۰KB وعکس پرسنلی کمتراز ۷۰KB باشد!

۲- اصل شناسنامه یا شماره نامه تاییدیه وزارت امور خارجه و کپی تمام صفحات

بدون اصل شناسنامه، امکان درخواست گذرنامه نمی‌باشد! افرادی که اصل شناسنامه خود را همراه ندارند، می‌بایست پیش از درخواست گذرنامه، با بستگان خود در ایران تماس حاصل نمایند تا آن‌ها شناسنامه را به وزارت امور خارجه، اداره گذرنامه و روادید، ساختمان شماره ۳، طبقه ۲ (یا نزدیک‌ترین نمایندگی وزارت امور خارجه به محل زندگی) برده و در آنجا راهنمایی شوند.

۳- اصل گذرنامه ایرانی یا گزارش پلیس مبنی بر گم شدن یا به سرقت رفتن گذرنامه (درموارد فقدان یا سرقت گذرنامه)

۴- اصل کارت پایان خدمت/معافیت برای آقایان ۱۸ تا ۵۰ سال تمام و یک برگ کپی از آنیا تکمیل درخواستنامه مهر خروجی مشمولین در سامانه میخک و دریافت کد رهگیری

۵- اصل گذرنامه بلژیکی/ لوکزامبورگی یا کارت ملیت/اقامت و کپی آن

اگر مدرک غیر بلژیکی/ لوکزامبورگی دارید، بایستی همراه کپی مدرک شناسایی خارجی، یک گواهی از شهرداری محل زندگی مبنی بر سکونت در بلژیک/ لوکزامبورگ ارائه نمایید.

۶-یک قطعه عکس جدید (passfoto) استاندارد گذرنامه، غیر فوری، تمام رخ، رنگی، بدون کلاه و عینک، بدون روتوش و با زمینه سفید که نام ونام خانوادگی صاحب عکس درپشت آن نوشته شده است مورد نیاز می‌باشد. (عکس بانوان ودختران بالای ۸ سال با حجاب اسلامی)
*نظر به اینکه شناسایی چهره در سامانه به صورت هوشمند انجام می‌شود، لذا اکیدا توصیه می‌گردد هموطنان از بارگذاری عکس‌های فوری، قدیمی و یا دارای روتوش که فاقد کیفیت لازم برای پردازش می‌باشند، خودداری نمایند.

«برای سهولت کار با سامانه، این ویژگی در پذیرش عکس اجباری نشده است. اما در مرحله پردازش و صدور گذرنامه، عکس‌های فاقد کیفیت تایید نمی‌شوند!»

علاوه بر بارگذاری عکس، اصل آن را نیز همراه داشته باشید.

۷- پرداخت هزینه: درحال حاضر پرداخت نقدی ویا باکارت اعتباری امکان‌پذیر نمی‌باشد.

بیشتر بخوانید: گرفتن وقت سفارت ایران در بلژیک

نکات مهم در صدور و تمدید گذرنامه

حضور پدر با اصل شناسنامه ایرانی برای درخواست گذرنامه فرزندان زیر ۱۸ سال الزامیست.
درخصوص بانوان متاهل دارای همسر ایرانی دارای شرایط زیر، حضور همسر با اصل شناسنامه ایرانی و مدرک اقامت بلژیک / لوکزامبورگ الزامیست:
۱- بانوانی که محل اقامت آن‌ها در گذرنامه ایرانی بلژیک درج نشده و مایل به تغییرمحل اقامت به بلژیک میباشند؛
۲- بانوانی که برای نخستین بار پس از ازدواج درخواست گذرنامه جدید دارند.
مدت زمان صدور گذرنامه تقریبا ۱۰ روز کاری می‌باشد.
به درخواست‌های ناقص رسیدگی نخواهد شد!
لطفا به همراه اصل مدارک خود یک برگ کپی نیز از آن‌ها به همراه خود بیاورید.

مشخصات لاتین مندرج در گذرنامه صرفا بر مبنای اظهار فرد در درخواست گذرنامه تنظیم و غیر قابل تغییر می‌باشد و در صورت مغایرت، نمایندگی مسئولیتی در قبال آن نخواهد داشت.

در صورتی که در اطلاعات اسناد متقاضی مغایرتی باشد از آنجا که این اطلاعات به وسیله وی ثبت شده و متعهد به ارائه اطلاعات صحیح می‌باشد لذا هزینه‌های برای تصحیح اطلاعات در اسناد جدید بر عهده متقاضی خواهد بود. بنابراین برای پرهیز از تحمیل هزینه‌های اضافی لطفاً در ورود اطلاعات دقت فرمایند.

شهروندان عزیزی که گذرنامه‌های خود را در سفارت ایران تجدید میکنند وکشور محل اقامت آن‌ها درگذرنامه ایران درج میشود، بایستی پس از اولین ورود به کشور، اجازه خروج ازکشوررا ازپلیس مهاجرت وگذرنامه ج. ا. ایران درداخل کشوردریافت نمایند. ارائه اصل کارت پایان خدمت برای آقایان زیر۵۰ سال و رضایتنامه شوهر، تایید شده توسط سفارت از طریق سامانه میخک، برای خانم‌های متاهل و پدربرای اطفال زیر ۱۸ سال هنگام مراجعه به پلیس مهاجرت وگذرنامه الزامی میباشد.

ارسال مدارک و درخواست‌ها بصورت پستی با مسئولیت خود متقاضی می‌باشد و در صورت مفقود شدن و یا صدمه دیدن مدارک درپست، این سفارت هیچ مسئولیتی نخواهد داشت.

لطفا فرم‌های کنسولی را خوانا و با حوصله تکمیل نموده وشماره تماس وآدرس خودرابرای تماسضروری بعدی درج نمایید. بمنظور کمک در تسریع انجام کار، نام و نام خانوادگی، شماره تلفن همراه و نوع درخواست خود را بر روی پاکت‌های ارسالی محتوی مدارک به خط خوانا بنویسید.
از ارسال مدارک بصورت ناقص جدا خودداری نمائید، در غیر اینصورت مدارک عیناً عودت داده خواهد شد.
ارسال اصل کارت پایان خدمت برای آقایان زیر۵۰ سال جهت درج محل اقامت بلژیک درگذرنامه واخذ مجوزخروج مکررازایران الزامی میباشد.

بیشتر بخوانید: نحوه گرفتن کد رهگیری از سامانه میخک

هزینه‌های صدور و تمدید گذرنامه

در صورتی که گذرنامه مفقود یا مخدوش باشد، هزینه هم برای افراد بالای ۱۸ سال و هم برای افراد زیر ۱۸ سال ۱۵۰ یورو خواهد بود.

– گذرنامه افراد بالای ۱۸ سال: ۱۰۰ یورو
– گذرنامه افراد زیر ۱۸ سال: ۵۰ یورو

– تغییر محل اقامت: ۱۸ یورو
– استعلام آخرین خروج (در صورت مفقود یا مخدوش بودن گذرنامه): ۱۸ یورو

– مهر خروج مشمولین: ۱۸ یورو
در صورتی که برای بار اول درخواست مهر خروج مشمولین دارید، بایستی علاوه بر ۱۸ یورو هزینه مهر، مبلغ ۳۰ یورو بابت هزینه استعلام پرداخت نمایید.

هزینه تمدید گذرنامه در خارج از کشور

شماره حساب بخش کنسولی سفارت:
BE5.۷۳۴۰ ۲۸۹.۷۱۴۴

آدرس و تلفن سفارت ایران در بروکسل بلژیک

آدرس سفارت ایران در بروکسل بلژیک:
Address: Avenue de Tervueren415, Woluwe saint Pierre ۱۱۵۰

شماره ۴۱۵ خیابان ترورن کد پستی ۱۱۵۰ – منطقه ولوو سن پییر – بلژیک

Telegram channel: @ iranconsulatbxl

Email: bru. passport@mfa. gov. ir

هموطنان محترم چهت پرسش در خصوص امور مربوط به گذرنامه می‌توانند در روزهای دو شنبه، چهارشنبه و جمعه از ساعت ۰۰:۰۹ الی ۰۰:۱۲ با شماره تلفن ۰۲۷۲۵۴۹۹۷-۰۰۳۲ تماس حاصل نمایند.

قابل توجه:

سه شنبه‌ها بخش کنسولی تعطیل و فقط تلفنی پاسخگو می‌باشند.

تعطیلات سفارت ایران در بروکسل در سال ۱۴۰۲

تعطیلات سفارت ایران در بروکسل - بلژیک

درخواست گذرنامه از طریق پست سفارشی

قابل توجه هموطنانی که مایلند درخواست صدور گذرنامه خود را از طریق پستی به بخش کنسولی سفارت ارسال نمایند و گذرنامه خود را از طریق پستی دریافت نمایند :

ضروری است پس از اقدام از طریق سامانه میخک و اخذ کد رهگیری به همراه مدارک ارسالی،یک عدد پاکت نیز با رعایت نکات زیر ارسال نمایند تا پس از صدور گذرنامه، مدارک به مقصد آنان ارسال گردد.

نکته مهم ۱:

با مراجعه به لینک زیر ، پس از وارد کردن آدرس بخش کنسولی به عنوان فرستنده و آدرس خود به عنوان گیرنده نسبت به پرداخت هزینه ی برگشت پست سفارشی اقدام و برگه ی ارسال پستی را پرینت نموده و به همراه مدارک خود به بخش کنسولی ارسال نمایید.

https://bpost.be/site/fr/calculez-le-tarif-pour-vos-paquets

نکته مهم ۲:

صرفا آندسته از هموطنانی که گذرنامه فعلی آنان از سوی نمایندگی (بروکسل) صادر شده است و محل اقامت آنان در گذرنامه بلژیک درج شده می‌توانند مدارک درخواست گذرنامه جدید خود را ازطریق پست سفارشی به نشانی زیر ارسال نمایند.

AVENUE DE TERVUEREN 415 ،WOLUWE-SAINT-PIERRE 1150

نکته مهم ۳:

بدیهی است در صورت مفقود شدن مرسوله، بخش کنسولی سفارت هیچگونه مسئولیتی در قبال پرداخت خسارت به متقاضی نخواهد داشت. در صورت عدم تمایل به استفاده از این خدمت، می‌توانید امور کنسولی خود را با مراجعه حضوری پیگیری نمایید.

*بدون اصل شناسنامه، امکان درخواست صدور گذرنامه نمی‌باشد! افرادی که اصل شناسنامه خود را همراه ندارند، می‌بایست پیش از درخواست گذرنامه، با بستگان خود در ایران تماس حاصل نمایند تا اصل شناسنامه را به وزارت امور خارجه واقع در میدان امام خمینی جنب سردرب باغ ملی ساختمان شماره ۳، اداره گذرنامه و روادید یا دفاتر فعال وزارت امور خارجه در مراکز استانها برده تا تصویر مدارک جهت  سفارت جمهوری اسلامی ایران در بروکسل ارسال گردد.

در صورت ارسال مدارک ناقص به درخواست شما ترتیب اثر داده نخواهد شد و با همان پاکت پستی مدارک اعاده خواهد گردید.

درخواست صدورگذرنامه صرفا پس از ثبت در سامانه میخک (mikhak.mfa.ir) و دریافت کد رهگیری امکانپذیر خواهد بود

لطفا قبل از مراجعه حضوری از سامانه زیر نوبت بگیرید

https://appointment.mfa.ir

مدارک مورد نیاز برای صدور گذرنامه پستی در سفارت ایران در بروکسل بلژیک

۱- اصل شناسنامه معتبر ایرانی
۲-اصل گذرنامه ایرانی
۳-تصویر پشت و رو از کارت ملی
۴- تصویر پشت و رو از کارت اقامت/تابعیت یا کپی از صفحه عکسدار گذرنامه بلژیکی بر روی برگه A۴
۵- یک قطعه عکس جدید (passphoto) استاندارد گذرنامه، تمام رخ، رنگی، بدون کلاه و عینک و با زمینه سفید که نام و نام خانوادگی صاحبش در پشت آن نوشته شده باشد. (عکس بانوان و دختران بالای ۶ سال با حجاب اسلامی)

  • از ارسال عکس‌های قدیمی و غیر استاندارد اکیدا خودداری نمایید.

۶- تصویر کارت پایان خدمت یا معافیت برای آقایان ۱۸ تا ۵۰ سال تمام (برای متقاضیان مشمول خدمت سربازی، تکمیل درخواستنامه مهر خروجی مشمولین در سامانه میخک ضروری می‌باشد.)
۷- ارسال رسید پرداخت که نام و مشخصات متقاضی و مبلغ پرداختی بر روی آن درج شده باشد.

بیشتر بخوانید: مهر ویژه مشمولین

هزینه‌های صدور گذرنامه پستی در سفارت ایران در بروکسل بلژیک

در حال حاضر تعرفه هزینه صدور یک جلد گذرنامه مبلغ ۱۰۰ یورو جهت افراد بالای ۱۸سال و مبلغ ۵۰ یورو برای افراد زیر ۱۸ سال می‌باشد.
هزینه مهر خروج ویژه مشمولین ۱۸ یورومی‌باشد. (افرادی که برای اولین بار درخواست مهر مشمولین دارند، مبلغ ۳۰یورو جهت هزینه استعلام نیز اضافه می‌گردد).

تمامی هزینه‌ها به شماره حساب BE5.۷۳۴۰ ۲۸۹.۷۱۴۴ به نام سفارت جمهوری اسلامی ایران – بروکسل واریز گردد.

*توجه داشته باشید برای افراد ذیل درخواست صدورگذرنامه بصورت پستی انجام نخواهد شد:

  • افراد زیر ۱۸ سال
  • بانوانی که پس از صدور گذرنامه فعلی خود ازدواج کرده‌اند.
  • بانوان متاهلی که درخواست تغییر محل اقامت از ایران به بلژیک ولوکزامبورگ را دارند
  • عابرین غیر مجاز (خروج غیر قانونی از کشور) و کسانی که گذرنامه آنان مفقود شده است به صورت حضوری انجام می‌پذیرد.
آیا می توان صدور گذرنامه بلژیک را به صورت پستی انجام داد؟

بله

چه روزهایی می توان به سفارت ایران در بروکسل بلژیک مراجعه نمود؟

هموطنان محترم همه روزه به جز روزهای تعطیل و سه شنبه ها می توانند با وقت قبلی به سفارت مراجعه نمایند. جهت پرسش در خصوص امور مربوط به گذرنامه می توانند در روزهای دو شنبـه، چهارشنبـه و جمعـه از ساعت ۰۰ : ۰۹ الی ۰۰ : ۱۲ با شماره تلفن ۰۲۷۲۵۴۹۹۷-۰۰۳۲ تماس حاصل نمایند.

هزینه صدور گذرنامه برای افراد بالای ۱۸ سال چقدر است؟

 – گذرنامه افراد بالای ۱۸ سال: ۱۰۰ یورو
– گذرنامه افراد زیر ۱۸ سال: ۵۰ یورو

۴.۷/۵ - (۴ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.