راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

تمدید پاسپورت ایرانی در دانمارک

یکی از اقدامات بسیار مهم برای امور مهاجرت هموطنان مقیم کشور دانمارک صدور و تمدید گذرنامه در سفارت ایران در دانمارک است. این سفارت در کشور دانمارک آماده خدمت‌رسانی به ایرانیان می‌باشد. اما ممکن است بسیاری از شما مراحل و نکات مهم برای انجام این کار را ندانید. به همین علت مقاله‌ای را گردآوری کرده‌ایم تا به همه سوالات مهم شما پاسخ داده باشیم.

برای شروع کارهای صدور و تمدید پاسپورت ابتدا باید در سامانه میخک ثبت نام نمائید. این سامانه مخصوص ایرانیانی است که قصد صدور و تمدید گذرنامه خود در هر کشوری را دارند. پس از طی مراحل لازم با مراجعه به سفارت می‌توانید پاسپورت خود را دریافت کنید.

فهرست مطالب

مراحل کاری تمدید پاسپورت ایرانی در دانمارک

چنانچه صفحات گذرنامه کنونی شما پر شده و یا کمتر از شش ماه به پایان اعتبار آن باقی مانده باشد، می‌توانید نسبت به تجدید گذرنامه خود اقدام فرمایید بخش کنسولی این سفارت  به هموطنان گرامی اکیدا توصیه می نماید، شش ماه پیش از پایان اعتبار گذرنامه، نسبت به تقاضای صدور گذرنامه جدید اقدام فرمایند. 

اگـر بـرای اولین بار تـقـاضای گـذرنـامه می نمایید یا گـذرنامه کـنونی شما در خـارج از دانمارک  صـادر شده است، می‌بایستی به صورت حضوری و با داشتن کد رهگیری از سامانه میخک  http://mikhak.mfa.ir  درخواست گذرنامه فرمایید.

چنانچه گذرنامه کنونی شما در بخش کنسولی سفارت در کپنهاگ  صادر شده باشد، جهت تجدید آن نیاز به مراجعه حضوری نبوده و می‌توانید بعد از تکمیل پرونده و ثبت نام در سامانه میخک  و دریافت کد رهگیری  http://mikhak.mfa.ir مدارک خود را از طریق پست  ارسال نمایید. حتما توجه فرمایید که برای درخواست پستی، ارسال «اصل شناسنامه» به سرکنسولگری کاملا ضروری می‌باشد، چنانچه اصل شناسنامه ضمیمه نباشد، مدارک شما بدون انجام کار بازپس فرستاده خواهد شد. لطفا به سایر مدارک مورد نیاز در همین صفحه نیز توجه فرمایید.

پاکت برگشت برای کلیه تقاضاها (پستی و حضوری) ضروری می‌باشد. چنانچه تقاضای خود را به صورت حضوری ارائه می فرمایید حتما پاکت برگشت را همراه خود بیاورید.

حتما به توضیحات مندرج در سایت سفارت در قسمت «شرایط درخواست تغییر محل اقامت» توجه فرمایید.

 قابل توجه کلیه دانشجویان محترم

با توجه به اینکه محل اقامت در گذرنامه متقاضیان تسهیلات دانشجوئی می‌بایست ایران باشد لذا جهت آندسته از افرادی که تمایل به استفاده از خدمات دانشجوئی از جمله تشکیل پرونده دانشجوئی، صدور گذرنامه و یا مهر خروج دانشجوئی می‌باشند درج محل اقامت ایران در گذرنامه های آنان ضروری بوده و چنانچه محل اقامت در گذرنامه کشور دانمارک درج گردیده باشد از ارائه خدمات دانشجوئی خودداری خواهد شد. بدیهی است دانشجویانی که محل اقامت آنان در گذرنامه کشور دانمارک درج گردیده است درج محل اقامت ایران در گذرنامه‌های آنان مقدور نبوده و می‌بایست نسبت به تعویض گذرنامه و تبدیل محل اقامت، در داخل کشور اقدام نمایند.

صدور و تمدید گذرنامه در سفارت ایران در کپنهاک دانمارک
صدور و تمدید گذرنامه در سفارت ایران در کپنهاک دانمارک

مدارک مورد نیازتمدید پاسپورت ایرانی در دانمارک

  1. مراجعه به سامانه میخک به آدرس http://mikhak.mfa.ir و تشکیل پرونده و ثبت نام اولیه جهت صدور گذرنامه و با همراه داشتن کد رهگیری دریافت شده از سامانه میخک جهت صدور گذرنامه.
  2. اصل گذرنامه کنونی .
  3. اصـل  شـناسنـامه –شـناسـنامه افـراد بـالای ۱۵سـال می‌بایستی عکسدار باشد. هموطنانی که سن آنان بالای ۱۵سال بوده ولی شناسنامه ایشان بدون عکس باشد، می‌بایستی ابتدا جهت تعویض شناسنامه به بخش مربوطه مراجعه فرمایند.
  4. چنانچه برگه اقامت معتبر شما (به صورت برچسب) در گذرنامه ایرانی شما درج شده، یک کپی از آن مورد نیاز است. اگردارای کارت اقامت  می‌باشید ارائه تصویر آن الزامی می‌باشد . فایل عکس ۵ /۴ × ۵ /۳ بیومتریک رنگی جدید (بیشتر از ۶ ماه از آن نگذشته باشد ) زمینه سفید، (عکاسی حرفه ای یا بدون هرگونه عینک، بدون هر گونه رتوش، عکس بانوان با حجاب اسلامی، عکس آقایان بدون کلاه ) را در سامانه میخک بار گذاری نمائید.  
  5. پرداخت هزینه صدور گذرنامه طبق جدول هزینه‌های کنسولی و ارائه کپی ازرسید بانکی،   چنانچه تقاضای خود را به صورت حضوری ارائه می دهید، پرداخت با کارت بانکی   دن کارت در بخش کنسولی  نیز امکان پذیر خواهد بود.
  6. پاکت برگشت با درج نشانی دقیق بر روی آن*** نکته مهم در ارتباط با نحوه ارسال مدارک: بر اساس اعلام اداره پست دانمارک ، کلیه مرسولات پستی به صورت سفارشی، از این پس به جای تهیه تمبر فیزیکی باید به صورت آنلاین در سایت post nord رجیستر و خریداری شود و از ارسال با تمبر های معمولی و همچنین برچسب های کوئیک خودداری میگردد .
  7. اصل کارت پایان خدمت یا معافیت برای آقایان بین  ۱۸تا ۵۰سال – آقایانی که کارت پایان خدمت یا معافیت دریافت نکرده اند، می‌بایستی علاوه بر رعایت مراتب بالا، به بخش «مهر خروج مشمولین» در سایت سفارت مراجعه نمایند.

  تذکرات مهم تمدید پاسپورت ایرانی در دانمارک

۱)  در صورت ارسال مدارک با پست سفارشی، حتما کلیه موارد ذکر شده در سامانه میخک انجام گرفته و بعد از تکمیل مراحل تشکیل پرونده و ثبت نام، کد رهگیری را با مدارک مورد نیاز که در بالا به آن اشاره شده است به بخش کنسولی سفارت  ارسال نمایند.در صورت نقص مدارک و یا همراه نبودن کد رهگیری، همه مدارک بدون اقدام برگشت داده خواهد شد.

۳) چنانچه عکس هایی که در سامانه میخک بار گذاری می‌شود قدیمی‌باشد، مسئولین بخش گذرنامه از صدور گذرنامه خودداری خواهند نمود. چنانچه عکس شما جدید نباشد و به هر دلیل گذرنامه جدید شما با عکس قدیمی صادر گردد، مسئولیت مشکلات احتمالی هنگام عبور از مرزهای بین المللی بر عهده خود شما خواهد بود و بخش کنسولی  هیچگونه مسئولیتی را در این زمینه نمی‌پذیرد.  

۴) بـرای هر تـقاضا، یک پاکت برگشت مورد نیاز است. چـنـانـچـه مـدارک خـود را بـه صـورت خـانوادگی ارسال می نمایید، حتما برای هر نفر یک پاکت برگشت تهیه و ضمیمه فرمایید.

۵) کپی مدارک هویتی مانند شناسنامه و کارت پایان خدمت/معافیت  فقط در صورتی به جای اصل آنها قابل پذیرش خواهد بود که از طریق وزارت امور خارجه در تهران (ساختمان شماره ۳، اداره گذرنامه و روادید) و یا یکی از دفاتر نمایندگی وزارت خارجه در شهرهای شیراز، تبریز و مشهد و ساری و … برای این نمایندگی از طریق اتوماسیون اداری ارسال گردد..

۶) کلیه پرسشنامه‌ها و درخواستهای مربوط به صدور گذرنامه فرد زیر ۱۸سال سن باید توسط پدر و یا قیم قانونی وی امضاء شوند.

۷) برای کلیه اتباع ایرانی، حتی نوزادان، گذرنامه جداگانه صادر می‌شود. امکان درج همراه در گذرنامه وجود ندارد.

صدور و تمدید گذرنامه در سفارت ایران در کپنهاک دانمارک
صدور و تمدید گذرنامه در سفارت ایران در کپنهاک دانمارک

تمدید پاسپورت ایرانی در دانمارک از طریق پست سفارشی

هموطنانی که مایلند مدارک آنان از طریق پست برگردانده شود ضروری است همراه مدارک ارسالی به بخش کنسولی ،یک عدد پاکت سفارشی که نشانی دقیق گیرنده بر روی آن نوشته شده وتا پس از اقدام لازم ، مدارک در فاصله زمانی مناسب به مقصد ارسال گردد.

نکته مهم در ارتباط با نحوه ارسال مدارک

بر اساس اعلام اداره پست دانمارک ، کلیه مرسولات پستی به صورت سفارشی، از این پس به جای تهیه تمبر فیزیکی باید به صورت آنلاین در سایت post nord رجیستر و خریداری شود و از ارسال با تمبر های معمولی و همچنین برچسب های کوئیک خودداری میگردد .

آندسته از هموطنانی که گذرنامه فعلی آنان در این نمایندگی (کپنهاگ) صادر شده است، می‌توانند مدارک درخواست گذرنامه جدید خود را به شرح زیر از
طریق پست سفارشی به نشانی

Engskiftevej 6, 2100 ,KBH Ø  و یا   SvanemØllevej 48 ,2100
ارسال نمایند.
توجه داشته باشید درخواست گذرنامه برای:
– افراد زیر ۱۸ سال
– بانوانی که پس از صدور گذرنامه فعلی خود ازدواج کرده‌اند
– بانوان متاهل که درخواست تغییر محل اقامت به دانمارک را دارند
از طریق پست امکانپذیر نمی باشد و پدر/همسر یا قیم قانونی می‌بایست به همراه اصل شناسنامه خود حضورا درخواست گذرنامه را ارائه نماید!

مدارک لازم:

۱- یک برگ درخواستنامه تکمیل شده گذرنامه و در صورت نیاز تغییر محل اقامت،فرم مربوطه را از این لینک میتوانید دریافت کنید  

http://econsulate.mfa.ir/uploads/econsulate/721-1.pdf

t۲- اصل شناسنامه  و کپی تمام صفحات آن

۳- اصل گذرنامه ایرانی و یک نسخه کپی از صفحات دارای مهرهای ورود و خروج ایران
۴- کپی پشت و رو از کارت اقامت/تابعیت یا کپی از صفحه عکسدار گذرنامه دانمارکی
۵- یک قطعه عکس جدید (pasfoto) استاندارد گذرنامه، تمام رخ، رنگی، بدون کلاه و عینک و با زمینه سفید که نام و نام خانوادگی صاحبش در پشت آن نوشته شده باشد. (عکس بانوان و دختران بالای ۸ سال با حجاب اسلامی)
از ارسال عکس‌های قدیمی و غیر استاندارد اکیدا خودداری نمایید!
۶- اصل و تصویر کارت پایان خدمت یا معافیت برای آقایان ۱۸ تا ۵۰ سال تمام (برای متقاضیان مشمول** خدمت سربازی، تکمیل درخواستنامه مهر خروجی مشمولین ضروری می باشد.)

۷– واریز هزینه

– ۷۵۰ کرون برای گذرنامه (۳۷۵ کرون برای افراد زیر 2 سال)
– ۱۵۰ کرون در صورت درخواست تغییر محل اقامت به دانمارک
– ۱۵۰ کرون برای متقاضیان مهر مشمولین** (در صورتی که برای بار اول درخواست مهر مشمولین دارید، بایستی مبلغ ۲۲۵ کرون برای هزینه استعلام واریز نمایید)
به شماره حساب ۴۱۴۰۰۵۹۹۰۰-۴۰۰۱ به نام سفارت جمهوری اسلامی ایران در کپنهاگ و ارسال رسید پرداخت که نام و مشخصات صاحب حساب و مبلغ پرداختی درج شده باشد .
۸- لطفا روی پاکت به فارسی بنویسید: درخواست گذرنامه پستی.
۹- یک پاکت برگشت که نام و نشانی گیرنده بر روی آن نوشته شده باشد.

مدت زمان صدور گذرنامه در صورت تکمیل بودن مدارک، ۱۴روز کاری می‌باشد.

تذکر!
*بدون اصل شناسنامه، امکان درخواست گذرنامه نمی‌باشد! افرادی که اصل شناسنامه خود را همراه ندارند، می‌بایست پیش از درخواست گذرنامه، با بستگان خود در ایران تماس حاصل نمایند تا اصل شناسنامه را به وزارت امور خارجه، اداره گذرنامه و روادید، ساختمان شماره ۳، طبقه ۲ (یا نزدیک‌ترین نمایندگی وزارت امور خارجه به محل زندگی در سایت استانها ) برده و در آنجا راهنمایی گردند.
– به درخواست‌های ناقص ترتیب اثر داده نخواهد گردید و مدارک برگردانده خواهد شد!
– مشخصات لاتین مندرج در گذرنامه صرفا بر مبنای اظهار فرد در درخواستنامه گذرنامه تنظیم و غیر قابل تغییر می‌باشد و در صورت مغایرت، نمایندگی مسئولیتی در قبال آن نخواهد داشت.
– کپی مدارک بایستی بر روی برگه‌های A4 گرفته شود. خواهشمند است از قطع و منگنه نمودن کپی مدارک اکیدا خودداری گرد

بیشتر بخوانید:

ورود به ایران با پاسپورت تاریخ گذشته
تمدید گذرنامه در خارج از کشور
انواع پاسپورت ایرانی

هزینه های صدور و تمدید گذرنامه در سفارت ایران در دانمارک

*هزینه ها بر حسب کرون دانمارک میباشد.

صدور و تعویض گذرنامه۷۵۰
صدور و تعویض گذرنامه افراد زیر ۱۸ سال تمام۳۷۵
صدور گذرنامه عابرین غیر مجاز۱۵۰۰
صدور گذرنامه مخدوش و آبدیده۱۱۲۵
صدور گذرنامه مفقود ( المثنی )۱۱۲۵
تغییر محل اقامت۱۳۵
صدور خروج مشمولین و غیره تسهیلاتی۱۳۵
استعلام تاریخ آخرین خروج از کشور۱۳۵

جهت مشاهده تعرفه های جدید کنسولی اینجا را کلیک کنید

حساب بانکی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کپنهاگ به شرح زیر است :EMBASSY OF THE ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN – COPENHAGEN Account Number: ۴۰۰۱-۴۱۴۰۰۵۹۹۰۰ Danske Bank

واریز از سایر نقاط: IBAN : 4330004140059900 SORT CODE : DABADKKK

آدرس و تلفن سفارت ایران در دانمارک

آدرس سفارت ایران در کپنهاک دانمارک:

SVANEMOELLEVEJ ۴۸ – ۲۱۰۰ COPENHAGEN ø

آدرس بخش کنسولی سفارت:

No ۶ Engskiftevej, ۲۱۰۰ Copenhagen

تلفن گویای بخش کنسولی از ساعت ۱۴ تا ۱۶:۳۹۱۶۰۰۷۰

شماره تلفن سفارت (جهت امور غیر کنسولی): ۳۹۱۶۰۰۱۹

تلفن اضطراری جهت امور کنسولی: ۶۰۱۶۹۱۵۵

ایمیل سفارت: iran-embassy@iran-embassy. dk

ایمیل بخش کنسولی: consuly@iran-embassy. dk

توئیت سفارت: IraninDenmark@

توئیت سفیر: anadipour@

آدرس کانال تلگرام: t. me/IRANinDENMARK

سفارت جمهوری اسلامی ایران از دوشنبه تا جمعه از ساعت ۸:۳۰ الی ۱۶:۳۰ به جز تعطیلات رسمی باز می‌باشد.

سوالات متداول

هزینه صدور و تمدید گذرنامه در سفارت ایران در کپنهاک دانمارک چقدر است؟

۷۵۰ کرون دانمارک. ضمنا کلیه هزینه ها در جدول بالا شرح داده شده است.

آیا صدور گذرنامه برای همراهان امکان پذیر می باشد؟

با توجه به صدور گذرنامه های طرح جدید جمهوری اسلامی ایران توسط بخش کنسولی و حذف نام همراهان از گذرنامه های جدید کلیه اتباع محترم می بایست نسبت به اخذ گذرنامه جداگانه جهت فرزندان که بصورت همراه در گذرنامه والدین خود میباشند اقدام نمایند. بدیهی است امکان اضافه نمودن همراه در گذرنامه جدید امکان پذیر نخواهد بود.

چه زمانی باید اقدام به تعویض گذرنامه کنیم؟

چنانچه صفحات گذرنامه کنونی شما پر شده و یا کمتر از شش ماه به پایان اعتبار آن باقی مانده باشد، می توانید نسبت به تجدید گذرنامه خود اقدام فرمایید بخش کنسولی سفارت به هموطنان گرامی اکیدا توصیه می نماید، شش ماه پیش از پایان اعتبار گذرنامه، نسبت به تقاضای صدور گذرنامه جدید اقدام فرمایند

۵/۵ - (۱ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.