راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

چگونگی صدور “اجازه خروج همسر از کشور” توسط سفارت

اجازه خروج و صدور گذرنامه جداگانه برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال

بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران صدور گذرنامه جداگانه و خروج از کشور برای بانوان در قید زوجیت و افراد زیر ۱۸ سال منوط به موافقت شوهر، ولی و یا قیم ایشان می باشد.

جهت صدور موافقت نامه (رضایتنامه) کتبی با در دست داشتن مدارک زیر به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در محل اقامت خود مراجعه نمایید.

مدارک مورد نیاز برای اجازه خروج همسر از کشور

۱.اصل شناسنامه، گذرنامه و کارت ملی متقاضی و اعضای خانواده

۲.تکمیل فرم اجازه خروج همسر و فرزند

۳.پرداخت هزینه گواهی امضاء ( طبق جدول هزینه خدمات کنسولی)

۴.حضور متقاضی جهت گواهی امضاء (الزامی است)

بیشتر بخوانید: متن وکالت خروج از کشور همسر + متن رضایت خروج از کشور سامانه میخک

برای چه کسانی گذرنامه صادر می شود؟

(ماده ۱۸ قانون گذرنامه)
ماده ۱۸ – برای اشخاص زیر با رعایت شرایط مندرج در این ماده گذرنامه صادر می‌شود:

اشخاصی که کمتر از ۱۸ سال تمام دارند و کسانی که تحت ولایت و یا قیمومیت می‌باشند با اجازه کتبی ولی یا قیم آنان.

مشمولین وظیفه عمومی با اجازه کتبی اداره وظیفه عمومی.

بانوان شوهردار ولو کمتر از ۱۸ سال تمام با موافقت کتبی شوهر و در موارد اضطراری اجازه دادستان شهرستان محل درخواست گذرنامه که‌مکلف است نظر خود را اعم از قبول درخواست یا رد آن حداکثر ظرف سه روز اعلام دارد کافی است.

بانوانی که با همسر خود مقیم خارج خارج از کشورهستند و بانوانی ‌که شوهر خارجی اختیار کرده و به تابعیت ایرانی خود باقی مانده‌اند از شرط این بند مستثنی می‌باشند. (منبع سایت وزارت امور خارجه)

توضیحات وکیل دادگستری درباره اجازه خروج از کشور

امید دهقانی

راهکار خروج زنان از کشور بدون اذن همسر

اصغر مسعودی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به طرح خروج زنان از کشور بدون اذن همسر، گفت: براساس ماده ۱۸ قانون گذرنامه، صدور گذرنامه برای زنان متاهل منوط به اجازه همسر است؛ اگرچه از نظر شرعی نیز خروج زنان از منزل و مسافرت به اجازه همسر نیاز دارد اما برای خروج زنان از کشور بدون اجازه همسر موارد و راهکارهایی وجود دارد.

نماینده مردم نی‌ریز و استهبان در مجلس با اشاره به راهکارهای خروج زنان از کشور بدون اذن همسر، اظهار داشت: از جمله مواردی که زنان می‌توانند بدون اذن همسر از کشور خارج شوند می توان به انجام واجب شرعی با ضرورت‌های عقلی متوقف خروج از منزل مانند سفر حج یا کسب درآمد برای اداره زندگی و تلاش برای امرار معاش و یا خروج کارمند برای انجام کار اداری، خروج برای کسب معارف اعتقادی، صله رحم به اندازه ضروری اشاره کرد.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در ادامه تاکید کرد: در صورتی که پایه و اساس خانواده بر محور مودت و محبت شکل گیرد و اخلاق بر قانون حاکم شود برای موارد خاص اخذ اجازه همسر کار سختی نیست.

وی ادامه داد: راهکار خروج زنان بدون اذن همسر از نظر شرعی هم دیده شده است؛ زنان در عقدنامه می‌توانند اجازه خروج کشور را به عنوان شرط ضمن عقد از زوج اخذ کنند یا بعد از عقد در سندی جداگانه اجازه خروج از کشور را در قالب وکالت بلاعزل دریافت کند.

سوالات متداول

آیا تمام زنان نیاز به اجازه خروج از کشور دارند؟

خیر در این رابطه استثناهایی نیز وجود که در این مقاله به آنها اشاره شده است.

زن در صورت عدم رضایت همسر چه کاری می تواند انجام دهد؟

در صورتی که دلیل موجهی برای سفر خود داشته باشد از دادگاه می تواند تقاضای خروج از کشور کند.

۴.۵/۵ - (۴ امتیاز)
1 نظر
  1. حقگو می گوید

    اجازه شوهر چیه دیگه مملکت ما برای هر حرامی یه مستحباتی هست راهی برای حلال شدن هست امروز حرامه چند روز دیگه حلال میشه هرچیزی اول انقلاب شترنج حرام بود الان حلاله مسابقات برگزار میکنن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.