راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

حقوق و مزایای پناهندگان در کشورهای اروپایی

پناهجویان در آلمان می‌توانند تا ۳۵۴ یورو در ماه کمک مالی دریافت کنند، اما این مبلغ در دیگر کشورهای اروپایی فرق می‌کند. در این مطلب نگاهی به فهرست کمک‌های مالی به پناهجویان در برخی از کشورهای اروپایی می‌اندازیم.

قانون پناهندگی اروپایی در کشورهای اتحادیه اروپا نه فقط کشورهای عضو را موظف می‌کند که به طور عادلانه به درخواست‌های پناهندگی رسیدگی کنند، بلکه آن‌ها را ملزم به رعایت استانداردهای انسانی و اجتماعی در تامین نیازهای اولیه و اسکان پناهجویان هم کرده است.

«تامین نیازهای اولیه زندگی، محافظت از صحت روانی و روحی» شامل این قانون می‌شود. برخی از کشورها به پناهجو پول نقد می‌دهند. در برخی مناطق دیگر پناهجو برگه‌های کوپن دریافت می‌کند و می‌تواند به این وسیله در فروشگاه‌های مشخصی نیازهای زندگی‌اش را تامین کند.

افزون بر این هزینه زندگی در هر کدام از کشورهای عضو متفاوت است. به این خاطر برای این که تفاوت‌ها تا حد امکان جزئی بماند، ما در این فهرست راجع به کمک‌های اجتماعی عمدتا به افراد بزرگسال بدون فامیل در بزرگترین کشورهای پذیرای مهاجران تمرکز می‌کنیم. افزون بر این فقط کمک‌ها برای پناهجویان مقایسه می‌شود. آن‌هایی که درخواست پناهندگی‌شان قبول شده‌اند و یا محافظت دریافت کرده اند، در بسیاری موارد کمک‌های مالی دیگری دریافت می‌کنند.

حقوق ماهیانه پناهندگان در آلمان

در آلمان حمایت اجتماعی برای آوارگان در قانون کمک اجتماعی به آوارگان درج شده و براین اساس برای هر پناهجو ۳۵۴ یورو در ماه در نظر گرفته شده است. به این ترتیب پناهجویان از شهروندان آلمانی که حداقل کمک بیکاری (هارتس فیر) دریافت می‌کنند، ۷۰ یورو کمتر می‌گیرند.

این مبلغ به پناهجویی تعلق می‌گیرد که در یک خانه یا آپارتمان زندگی کند. پناهجو مقداری از آن را به شکل کمک‌های غیرمالی دریافت می‌کند. در کمپ‌های آوارگان یا در سرپناه‌هایی که آوارگان به طور گروهی آن جا زندگی می‌کنند، به هر کدام از پناهجویان حداکثر ۱۳۵ یورو در ماه پرداخت می‌شود. پناهجو این مبلغ را یا نقد و یا به صورت کوپن دریافت می‌کند. فقط آوارگانی که به رسمیت شناخته شده اند، کمک‌های اجتماعی عادی دریافت می‌کنند.

حقوق ماهیانه پناهندگان در ایتالیا

ایتالیا باید تا زمان تصمیم گیری راجع به تقاضای پناهندگی آوارگان را اسکان دهد. به آن‌ها در این دوره زمانی مواد خوراکی، لوازم بهداشتی و لباس تعلق می‌گیرد. مدت‌ها است که از کیفیت سکونت پناهجویان در ایتالیا انتقاد می‌شود. پناهجویان دو ماه پس از ارائه تقاضای پناهندگی، اجازه کار دریافت می‌کنند. پناهجویانی که بیکار هستند، ۷۵ یورو در ماه دریافت می‌کنند که برابر با ۲.۵ یورو در روز است. پناهجویان به شرطی از حمایت مالی برخوردار می‌شوند که در مرکز پذیرش اقامت داشته باشند.

حقوق ماهیانه پناهندگان در سوئد

در صورتی که مهاجران بتوانند نیازهای اولیه زندگی‌شان را تامین کنند، باید هزینه سرپناه‌شان را هم بپردازند. اگر آن‌ها از عهده این کار بر نمی‌آیند، به طور رایگان در یکی از سرپناه‌های آوارگان اسکان داده می‌شوند. تامین غذایی آن‌ها در این صورت بر عهده دولت است.

هر فرد مجرد حدود ۷۰ یورو در ماه جیب خرج دریافت می‌کنند، در قبال هر طفل ۵۵ یورو به این مبلغ اضافه می‌شود.

هر مهاجری که بیرون از سرپناه‌های دولتی زندگی می‌کند، در ماه حدود ۲۲۵ یورو برای تامین هزینه‌های زندگی دریافت می‌کند و باید از این مبلغ پول غذا، لوازم بهداشتی، لباس، مشکلات طبی، دوا و فعالیت در زمان فراغت را بپردازد. اما پول کرایه سرپناه را دولت می‌دهد.

همینکه فرد مهاجر پناهندگی و اجازه کار دریافت کرد، باید خودش به دنبال خانه یا اتاق باشد. یک شهروند سویدنی که نیاز به کمک‌های اجتماعی دارد، ۳۹۴ یورو دریافت می‌کند.

حقوق ماهیانه پناهندگان در فرانسه

از سال ۲۰۱۵ هر پناهجو ۲۰۴ یورو در ماه دریافت می‌کند. هر فرد دیگری که جزو خانواده پناهجو است، ۱۰۲ یوروی دیگر برای تامین هزینه‌های زندگی‌اش دریافت می‌کند.

به این ترتیب چهار نفر که عضو یک خانواده هستند و یا با استفاده از یک بودجه زندگی می‌کنند، ۴۰۸ یورو در ماه دریافت می‌کنند.

این پول اغلب به صورت کریدت کارت ویژه به آن‌ها داده می‌شود. اما لازم نیست که پناهجویان برای استفاده از این پول حساب بانکی داشته باشند.

حقوق ماهیانه پناهندگان در بریتانیا

پناهجویان در بریتانیای کبیر نمی‌توانند راجع به محل زندگی‌شان تصمیم بگیرند. به آن‌ها یک سرپناه اختصاص می‌یابد و هر فرد برای خوراک، لباس و لوازم بهداشتی ۱۷۰ یورو در ماه دریافت می‌کند.

مادرانی که اطفال زیر سه سال دارند یا زنان حامله ۱۳ یوروی اضافی در ماه دریافت می‌کنند.

پناهجویان اجازه ندارند در بریتانیای کبیر کار کنند. دسترسی به سیستم ملی صحت و مکاتب دولتی رایگان است.

حقوق ماهیانه پناهندگان در اسپانیا

در اسپانیا پذیرش و ادغام پناهجویان به سه مرحله تقسیم شده است. هر کدام از این مراحل شش ماه به طول می‌انجامد. در مرحله نخست پناهجویان در سرپناه دسته جمعی آوارگان زندگی می‌کنند و غذا دریافت می‌کنند. آن‌ها در این مرحله ماهانه حدود ۵۰ یورو دریافت می‌کنند. برای هر کودک، ۱۹ یوروی دیگر به آن اضافه می‌شود. افزون بر این همه هزینه‌های استفاده از وسایل نقلیه عمومی، تامین نیازهای صحی، کورس‌های زبان و هزینه ترجمه با نشان دادن یک رسید پرداخت به آن‌ها پس داده می‌شود.

در مرحله دوم پناهجویان در خانه‌های یا آپارتمان‌های خصوصی زندگی می‌کنند. هزینه کرایه را دولت برعهده می‌گیرد و با توجه به این که ازدواج کرده‌اند یا نه و یا چند طفل دارند، بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو دریافت می‌کنند. در مرحله سوم پناهجویان اجازه کار دارند و فقط در شرایط بسیار استثنایی می‌توانند از کمک‌های اجتماعی بهره‌مند شوند.

حقوق ماهیانه پناهندگان در اتریش

در این کشور پناهجویان در مراکز پذیرش آوارگان اسکان داده می‌شوند و غذای خود راهم در این مراکز دریافت می‌کنند. به هر کدام از آن‌ها ۴۰ یورو جیب خرج در ماه تعلق می‌گیرد. اگر آن‌ها در سرپناهی زندگی می‌کنند که خودشان باید خرید و آشپزی کنند، ماهانه بین ۱۵۰ و ۲۰۰ یورو دریافت می‌کنند.

حقوق ماهیانه پناهندگان در یونان

پناهجویانی که در سرپناه‌های دولتی زندگی می‌کنند، ۹۰ یورو در ماه دریافت می‌کنند. برخی اوقات این پول به صورت کوپن پرداخت می‌شود. به خصوص پناهجویانی که در جزایر زندگی می‌کنند در بسیاری موارد از این کمک محروم می‌مانند.

منابع: AsylbLG, Asylum Information Database (Aida), Secretaría de Estado de Migraciones, Government United Kingdom, EASO Annual Report ۲۰۱۸ –

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.