راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

اطلاعات کامل از پاسپورت دانمارک

گذرنامه دانمارکی و تسهیلات آن

گذرنامه دانمارکی (دانمارکی: PAS، فاروئی: PASS، گرینلند: PASSI) برای شهروندان پادشاهی دانمارک (دانمارکی: Kongeriget Danmark) برای تسهیل سفرهای بین المللی صادر می شود. آنها علاوه بر اثبات تابعیت دانمارک، روند کمک به مقامات کنسولی دانمارک در خارج از کشور (یا سایر کنسولگری های اتحادیه اروپا یا نمایندگی های شمال اروپا در صورت غیبت یک مقام کنسولی دانمارکی) را تسهیل می کنند.

DK Passport Cover.jpg
گذرنامه دانمارکی

نسخه های متفاوت پاسپورت دانمارکی

نسخه‌های متفاوتی برای اتباع دانمارک، گرینلند و جزایر فارو وجود دارد، اگرچه آنها ملیت متفاوتی را نشان نمی‌دهند، و همه دارندگان آن شهروند دانمارکی هستند. اتباع دانمارکی مقیم گرینلند می توانند بین پاسپورت دانمارکی- اتحادیه اروپا و پاسپورت دانمارکی-گرینلند یکی را انتخاب کنند. هر شهروند دانمارکی (به جز اتباع مقیم جزایر فارو) شهروند اتحادیه اروپا نیز می باشد. این پاسپورت به دارنده آن حق آزادی حرکت در منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس را می دهد.

بیشتر بخوانید : خدمات سفارت ایران در دانمارک

مشخصات ظاهری گذرنامه دانمارکی

ظاهر فیزیکی نسخه دانمارکی و گرینلندی پاسپورت طبق توصیه اتحادیه اروپا دارای روکش های رنگ شرابی است، در حالی که نسخه فاروئی-دانمارکی سبز است. همه حاوی نشان ملی دانمارک هستند که در وسط جلد جلویی، با کلمه DANMARK (دانمارک) در بالای آن، و کلمه PAS (گذرنامه) در زیر آن نقش بسته است. از ۱ اوت ۲۰۰۶، گذرنامه های بیومتریک صادر می شود. بالای کلمه DANMARK، نسخه دانمارکی حاوی کلمات DEN EUROPÆISKE UNION (اتحادیه اروپا) (مانند سایر پاسپورت های اتحادیه اروپا) است، در حالی که در نسخه های گرینلند و فاروئی متن KALAALLIT NUNAAT (گرینلند) یا FØROYAR (جزایر فارو) نوشته شده است.

صفحه اطلاعات

این صفحه حاوی اطلاعات زیر است:

 • عکس دارنده پاسپورت
 • نوع (P)
 • شماره پاسپورت
 • نام خانوادگی
 • اسامی داده شده
 • جنسیت
 • ملیت (دانمارکی: Dansk، دانمارکی، فرانسوی: Danoise)
 • “در پاسپورت فارو موارد روبرو: Dansk/Danskur/Danish-Færøsk/Føroyskur/Faroese”
 • “در پاسپورت گرینلند، صفحه اول به زبان‌های گرینلند، دانمارکی و انگلیسی است و متن صفحات ۱ و ۲ به زبان‌های مختلف مانند دانمارکی نیست.”
 • قد
 • تاریخ تولد
 • شماره کد شخصی
 • محل تولد
 • تاریخ صدور/انقضا (اعتبار از تاریخ صدور برای بزرگسالان ۱۰ سال و برای کودکان ۵ سال است)
 • اختیار/قدرت/توانایی (معمولاً شهرداری که دارنده در آن ساکن است)
 • امضای دارنده

املا و تلفظ متفاوت کلمات

پاسپورت ها حاوی یک نوار قابل خواندن با ماشین هستند که با P>DNK برای همه انواع شروع می شود. املای مختلف به همین نام نام‌هایی که حاوی حروفی هستند که در انگلیسی استفاده نمی‌شوند (æ، ø، å) در ناحیه غیرقابل خواندن توسط ماشین به درستی املا می‌شوند، اما در منطقه قابل خواندن توسط ماشین نقشه‌برداری می‌شوند، æ تبدیل به AE، ø تبدیل به OE و å تبدیل به AA می‌شود. . این از استاندارد بین المللی پاسپورت قابل خواندن توسط ماشین پیروی می کند. به عنوان مثال، Gråbøl → GRAABOEL.

انواع گذرنامه های دانمارکی

انواع علاوه بر گذرنامه معمولی (با PAS روی جلد)، همچنین ۳ نسخه گذرنامه آبی خدمت (TJENESTEPAS) و یک پاسپورت دیپلماتیک تک قرمز (DIPLOMATPAS) صادر می شود. دومی متن DEN EUROPÆISKE UNION، KALAALLIT NUNAAT و FØROYAR را ندارد.

بیشتر بخوانید : صدور و تمدید گذرنامه در سفارت ایران در کینهاک دانمارک

آیا دانمارک کارت ملی هم دارد؟

قوانین اتحادیه اروپا به هر شهروند یک کشور عضو این امکان را می دهد که بدون پاسپورت به هر نقطه از اتحادیه اروپا سفر کند، در صورتی که دارای کارت شناسایی ملی با ذکر شهروندی و برخی اطلاعات استاندارد شده دیگر باشد. دانمارک و ایرلند تنها کشورهای اتحادیه اروپا هستند که کارت شناسایی ملی صادر نمی‌کنند، اما ایرلند کارت‌های گذرنامه صادر می‌کند که طبق قانون توسط برخی از کشورهای اتحادیه اروپا به عنوان کارت شناسایی تلقی می‌شود، بنابراین دانمارک تنها کشور اتحادیه اروپا است که به تنهایی امکان صدور کارت شناسایی را ندارد. هر نوع سفر با کارت شناسایی از زمانی که قانون اتحادیه اروپا معرفی شد، برخی حمایت های سیاسی برای معرفی چنین کارت هایی وجود داشته است، اما این هنوز به واقعیت تبدیل نشده است.

List Of Visa Free Countries For Danish Passport Holders
پاسپورت دانمارک

سوالات متداول

پاسپورت دانمارک به چه زبان هایی است؟

فیلدهای صفحه ها به زبان های دانمارکی، انگلیسی و فرانسوی با ترجمه به زبان های رسمی اتحادیه اروپا در جاهای دیگر سند است. به جای فرانسوی، فاروئی یا گرینلندی به ترتیب در نسخه فاروئی و گرینلند استفاده می شود.

آیا شهروندان دانمارکی برای سفر نیاز به کارت شناسایی دارند؟

برای سفر در کشورهای شمال اروپا به دلیل اتحادیه پاسپورت نوردیک، هیچ مدرک هویتی برای شهروندان نوردیک از نظر قانونی لازم نیست. طبق شاخص محدودیت‌های ویزا در آوریل ۲۰۲۱، شهروندان دانمارکی می‌توانند بدون ویزا یا با ویزای صادر شده در بدو ورود از ۱۸۹ کشور دیدن کنند.

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.