راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

بیش از ۴۰ درصد ایرانیان خارج از کشور از نخبگان و فعالان اقتصادی هستند

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: بانک اطلاعاتی جامع ایرانیان خارج از کشور می تواند در پیگیری و حل مطالبات هم وطنان خارج از کشور از جمله سهولت رفت و آمد، حمایت های حقوقی و قضائی جمهوری اسلامی ایران هم وطنان خارج از کشور کمک شایانی کند.

به گزارش راهش به نقل از خبرگزاری خانه ملت، وحید جلال زاده با تاکید بر اهمیت حضور وزیر کشور در شورای عالی ایرانیان خارج از کشورگفت: شورای روابط خارجی در استان ها خصوصا استان های مرزی برای ساماندهی بهتر ایرانیان خارج از کشور باید فعال شود.

وی افزود: ارتباط با ایرانیان خارج از کشور باید مردم محور باشد ارتباط دولت با هم وطنان خارج از کشور را اگر توسط گروه های مردمی، اجتماعی و سازمان های مردم نهاد اجرایی شود قطعا موثرتر خواهد بود. بیش از ۴۰ درصد ایرانیان خارج از کشور از نخبگان و فرهیختگان و فعالان اقتصادی هستند و تقویت دیپلماسی پارلمانی می تواند زمینه مناسبی برای برقراری ارتباطات مردم محور با ایرانیان خارج از کشور را فراهم آورد.

این نماینده مجلس عنوان کرد: در حال حاضر اطلاعات دقیق و جامعی از ایرانیان خارج از کشور نداریم. وزارت امور خارجه باید در اصلاح و تکمیل بانک اطلاعات ایرانیان خارج از کشور اهتمام ویژه داشته باشد.

جلال زاده اظهار داشت: بانک اطلاعاتی جامع ایرانیان خارج از کشور می تواند در پیگیری و حل مطالبات هم وطنان خارج از کشور از جمله سهولت رفت و آمد، حمایت های حقوقی و قضائی جمهوری اسلامی ایران مانند تهیه کارت شناسایی و شناسنامه، کارت پایان خدمت سربازی و تعیین تکلیف دوتابعیتی بودن بخشی از هم وطنان خارج از کشور کمک شایانی کند.

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.