راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

تمدید پاسپورت ایرانی در برلین

شهروندان ایرانی مقیم آلمان می توانند به راحتی برای صدور و تمدید گذرنامه در سفارت ایران در برلین درخواست دهند. براساس بند ۲ ماده ۹۷۶ قانون مدنی افرادی که پدر آنها ایرانی است اعم از اینکه در ایران و یا در خارج از کشور متولد شده باشند، می توانند گذرنامه دریافت نمایند. اگر به پاسپورت جدید، یا تمدید گذرنامه خود نیاز دارید ما در این مقاله به شکل ساده همه مدارک لازم، مراحل و … را به شما خواهیم گفت.

اولین مرحله برای صدور و تمدید گذرنامه در سفارت ایران در برلین ثبت نام در سامانه میخک است. پس از ثبت نام در سامانه میخک و دریافت کد رهگیری، باید همراه با کد رهگیری و اصل کلیه مدارک بارگذاری شده در سامانه میخک به سفارت جهت پرداخت هرینه و صدور گذرنامه مراجعه فرمایید.

بیشتر بخوانید: گرفتن وقت از سفارت ایران در برلین

فهرست مطالب

مدارک لازم برای صدور و تمدید گذرنامه در سفارت ایران در برلین آلمان

۱-اصل شناسنامه (شناسنامه عکس دار برای افراد بالای ۱۵ سال).

۲-اصل کارت ملی (برای افراد بالای ۱۵ سال)

۳-اصل گذرنامه فعلی.

۴-اصل کارت پایان خدمت یا معافیت نظام وظیفه آقایان.

۵-آقایان بالاتر از ۱۸ سال که کارت پایان خدمت یا معافیت دریافت نکرده اند، به شرطی که حداقل سه سال در خارج از کشور اقامت داشته باشند، بایستی پس از ثبت نامه اولیه در سامانه و دریافت کد رهگیری نسبت به تکمیل و ارایه درخواست درج مهر خروج مشمولین (فرم صدور مجوز خروج مشمولان) و پرداخت هزینه استعلام (فقط برای اولین بار) و هزینه صدور مهر خروجی مشمولین به حساب سفارت  اقدام نمایند.

۶-اصل کارت اقامت معتبر.

۷-عکس آپلود شده در سامانه بایستی جدید و در اندازه ۵ /۴ × ۵ /۳ رنگی بیومتریک، تمام رخ با زمینه روشن بدون کلاه و عینک و برای خانم های بالای ۹ سال با رعایت حجاب اسلامی.

۸-تکمیل و ارائه یک نسخه فرم بقا بر تابعیت برای دارندگان گذرنامه خارجی

۹-تکمیل و ارائه یک نسخه فرم پناهندگان برای دارندگان اقامت پناهندگی

۱۰-تکمیل و ارائه یک نسخه  فرم تغییر محل اقامت برای درخواست تغییر محل اقامت(ایران به آلمان) و اجازه خروج برای بانوان از سوی همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال از سوی پدر، الزاما با حضور و امضاء ایشان یا حکم صادره از سوی دادگاه ذیصلاح ایران، صورت می گیرد.

۱۱- ارایه اصل گواهی فوت همسر(یا شناسنامه حاوی ثبت فوت) و یا اصل سند طلاق(یا شناسنامه حاوی ثبت طلاق) برای بانوان متقاضی گذرنامه که همسرشان فوت شده و یا از آنها جدا شده اند.

۱۲-ارائه فیش پرداخت هزینه صدور گذرنامه و در صورت نیاز هزینه تغییر محل اقامت از ایران به آلمان به حساب سفارت .

۱۳-تجدید گذرنامه برای دانشجویانی که دارای مجوز استفاده از تسهیلات دانشجویی هستند به صورت رایگان صورت می گیرد.

* حضور پدر جهت تکمیل رضایت نامه برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال برای بار اول 

* ارائه یک قطعه عکس جدید بیومتریک ۴/۳ و بدون روتوش و بدون عینک (در صورت تمایل در محل کنسولگری قابل تهیه است)

نکات مهم در صدور و تمدید گذرنامه در سفارت ایران در برلین آلمان

  • ضروری است متقاضیان اطلاعات شخصی خود را با دقت بالا و پس از اطمینان از درج صحیح اعداد، تاریخ ها و رعایت املاء صحیح در سامانه، اقدام به ثبت نهایی نماید. در صورتیکه هر یک از مشخصات ذکر شده غلط در سامانه درج شده باشد و گذرنامه با اطلاعات غلط صادر گردد، هزینه صدور مجدد گذرنامه جدید بعهده متقاضی می باشد.
  • لازم است تصویر مدارک هویتی مانند: شناسنامه و کارت پایان خدمت یا معافیت و … با وضوح کامل و طبق استاندارد سامانه آپلود گردد.
  • در صورتی کپی مدارک هویتی پذیرفته می شود که قبلا از طریق وزارت امور خارجه در تهران (ساختمان شماره ۳، اداره گذرنامه و روادید) و یا یکی از دفاتر نمایندگی وزارت خارجه در شهرهای شیراز، تبریز، مشهد، ساری و …  با این نمایندگی مکاتبه شده است.
  • کلیه درخواست های مربوط به صدور گذرنامه افراد زیر ۱۸ سال باید با حضور پدر و یا قیم قانونی وی تنظیم شود.
  • بانوان ایرانی متقاضی گذرنامه که با مرد خارجی ازدواج نموده اند نیازی به ارایه مجوز همسر ندارند.
  • بدیهی است تغییر محل اقامت و صدور مجوز خروج فرزندان زیر ۱۸ سال منوط به ارایه مجوز رسمی پدر و یا حکم صادره از سوی دادگاه ذیصلاح ایران می باشد.
  • اشخاصی که از اعتبار گذرنامه آنها شش ماه و یا کمتر باقی مانده، باید نسبت به تجدید گذرنامه خود اقدام نمایند.
  • حضور متقاضیان برای صدور گذرنامه در سفارت جمهوری اسلامی ایران در برلین ضروری است.
  • جهت درخواست صدور گذرنامه برای فرزندان کمتر از ۱۸ سال ابتدا می بایست با کد ملی و مشخصات پدر و یا قیم قانونی فرزند در سامانه میخک ثبت نام انجام شده و سپس در مرحله دوم و بعد از وارد نمودن رمز یکبارمصرف، در بخش درخواست گذرنامه گزینه صدور گذرنامه برای فرزند زیر ۱۸ سال انتخاب و سپس کد ملی و مشخصات سجلی فرزند وارد شود.
  • دانشجویان و خانواده  های آنها که مشمول استفاده از تسهیلات دانشجوئی شده و گذرنامه رایگان دانشجویی دریافت نموده اند و کلیه کسانی که گذرنامه با محل اقامت ایران در گذرنامه آنها درج و صادر می شود ، لازم است پس از سفر به کشور و پیش از خروج، حداقل ۷۲ ساعت قبل از پرواز به اداره گذرنامه نیروی انتظامی مراجعه و هماهنگی های لازم را با پلیس گذرنامه جهت خروج به عمل آورند.
نکته بسیار مهم:

 جهت درخواست گذرنامه ،  صدور شناسنامه، ثبت ازداوج و طلاق پس از دریافت کد رهگیری می بایست جهت اخذ نوبت به سامانه نوبت دهی به آدرس زیر مراجعه و نوبت دریافت نمایید. سپس در زمان تعیین شده همراه با کد رهگیری و رسید تاریخ نوبت و اصل کلیه مدارک بارگذاری شده در میخک، جهت انجام امور خود به سفارت مراجعه فرمایید.

آدرس سامانه نوبت دهی: https://appointment.mfa.ir

 بیشتر بخوانید: صدور گذرنامه عابرین غیر مجاز

صدور و تمدید گذرنامه در سفارت ایران در برلین آلمان
صدور و تمدید گذرنامه در سفارت ایران در برلین آلمان

هزینه های صدور و تمدید گذرنامه

ردیفشرح: ب (امور مربوط به گذرنامه و مشمولین)تعرفه (یورو)
۴۷صدور و تعویض گذرنامه۱۰۰
۴۸صدور اولین گذرنامه افراد کمتر از دو سال تمام۵۰
۴۹صدو گذرنامه عابرین غیر مجاز۲۵۰
۵۰صدور گذرنامه مخدوش و مفقود۱۸۰
۵۱صدور گذرنامه مخدوش و مفقود دوم به بالا۳۰۰
۵۲صدور گذرنامه پناهندگان بار اول۲۰۰
۵۳تغییر محل اقامت از ایران به خارج۲۰
۵۴استعلام تاریخ آخرین خروج از کشور۲۰
۵۵صدور خروج مشمولین و غیره تسهیلاتی۲۰

*متقاضیان می توانند هزینه مربوطه را با کارتهای بانکی ( EC) در داخل سفارت پرداخت نمایند.

*ارائه اصل رسید پرداخت هزینه ها بر اساس جدول هزینه های کنسولی الزامی می باشد.

*درصورتیکه هزینه پرداختی ازطریق حواله بانکی  Überweisung ،انجام شده باشد، ارائه کپی  Kontoauszug  مبلغ پرداختی ضروری است.

نکته بسیار مهم:

شماره حساب اعلام شده در زیر فقط متعلق به حساب سفارت جمهوری اسلامی ایران در برلین است. اگر خدمات کنسولی شما مربوط به سرکنسولگری های جمهوری اسلامی ایران در فرانکفورت، هامبورگ یا مونیخ می باشد باید کنسولگری مورد نظر را انتخاب و مبلغ مربوطه را به حساب آن سرکنسولگری مستقیما واریز فرمایید. امکان انتقال وجه واریز شده به حساب سفارت در برلین به دیگر سرکنسولگری ها میسر نمی باشد.  

شماره حساب بانکی جهت پرداخت هزینه‌های کنسولی

Kontoinhaber : Botschaft der Islamischen Republik IranKonto-Nr. : ۲۳۴۴۳۸۰۰۰Bank: Deutsche BankBankleitzahl: ۱۰۰۷۰۰۰۰IBAN:  DE۳۷   ۱۰۰۷   ۰۰۰۰   ۰۲۳۴   ۴۳۸۰   ۰۰BIC(SWIFT) : DEUTDEBBXXX

آدرس و شماره تلفن سفارت ایران در برلین

آدرس: Podbielskiallee 67 – 14195 berlin

تلفن سفارت  843530 –  030تلفن بخش کنسولی 843530 –  030دورنگار :  84353165  – 030

آدرس پست الکترونیکی بخش کنسولی(ایمیل)

[email protected]

رسیدگی به شکایات مراجعین کنسولی   تلفن:   ۸۴۳۵۳۱۷۵

ازساعت ۸/۳۰  صبح    لغایت  ۰۰: ۱۶بعد از ظهر

ساعات ارائه خدمات کنسولی

هموطنان عزیز می‌توانند برای انجام کلیه امور کنسولی خود در  تمام روزهای هفته از دوشنبه تا جمعه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۲:۰۰ به غیر از روزهای تعطیل به بخش کنسولی مراجعه نمایند.

پاسخگوئی تلفنی جهت راهنمائی امور کلی کنسولی :            تلفن تماس:  843530             ازساعت ۸/۳۰  لغایت ۱۲ صبح    و       از ساعت ۳۰: ۱۴ الی ۰۰: ۱۶  بعد از ظهر

پاسخگوئی تلفنی جهت راهنمائی امور تخصصی کنسولی مانند گذرنامه، شناسنامه، دانشجوئی و … از ساعت ۱۴:۳۰ الی ۱۶:۰۰ بعداز ظهر می‌باشد  :  

تلفن تماس:  843530 

بیشتر بخوانید: تمدید گذرنامه در خارج از کشور

صدور و تمدید گذرنامه در سفارت ایران در برلین آلمان
صدور و تمدید گذرنامه در سفارت ایران در برلین آلمان

 

سوالات متداول

چه روزها و چه ساعت هایی می توان به سفارت ایران در برلین مراجعه کرد؟

هموطنان عزیز می‌توانند برای انجام کلیه امور کنسولی خود در  تمام روزهای هفته از دوشنبه تا جمعه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۲:۰۰ به غیر از روزهای تعطیل به بخش کنسولی مراجعه نمایند.

هزینه صدور گذرنامه در سفارت ایران در برلین چقدر است؟

۱۰۰ یورو همچنین کلیه هزینه های مربوط به امور کنسولی را می توانید در جدول بالا مشاهده نمائید.

جهت دریافت گذرنامه برای فرزندان کمتر از ۱۸ سال چه کار باید کرد؟

جهت درخواست صدور گذرنامه برای فرزندان کمتر از ۱۸ سال ابتدا می بایست با کد ملی و مشخصات پدر و یا قیم قانونی فرزند در سامانه میخک ثبت نام انجام شده و سپس در مرحله دوم و بعد از وارد نمودن رمز یکبارمصرف، در بخش درخواست گذرنامه گزینه صدور گذرنامه برای فرزند زیر ۱۸ سال انتخاب و سپس کد ملی و مشخصات سجلی فرزند وارد شود.

۴.۵/۵ - (۴ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.