راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

وکالتنامه از سفارت ایران در فرانکفورت

اخذ وکالتنامه از سفارت و کنسولگری، یکی از نیازهای جاری ایرانیان خارج از کشور است. در ادامه شرایط و قوانین گرفتن وکالتنامه از سفارت ایران در فرانکفورت را توضیح می دهیم.

گرفتن وکالتنامه از سفارت ایران در فرانکفورت

جهت دریافت فوری کد رهگیری با ما در واتساپ تماس بگیرید.

فایل صوتی نکات مهم وکالتنامه ایرانیان خارج از کشور

فهرست مطالب مرتبط با گرفتن وکالتنامه از سفارت ایران در فرانکفورت

توضیحات و آموزش سرکنسولگری ایران در فرانکفورت

در سایت رسمی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران – فرانکفورت-، توضیحات زیر برای گرفتن وکالتنامه آمده است:

جهت انجام امور وکالتنامه و تصدیق امضا به سامانه جامع تایید اسناد کنسولی (میخک) با لینک زیر مراجعه فرمایید: https://mikhak.mfa.gov.ir

ثبت نام در سامانه میخک https://mikhak.mfa.gov.ir با کد ملی امکان پذیر بوده و بعد از آن برای هر بار مراجعه به سامانه میخک کلمه عبور (پسورد) مورد نیاز می باشد. لطفا رمز عبور خود را به خاطر سپرده و یا در یک مکان امن یادداشت فرمایید .

تذکرات مهم برای اخذ وکالتامه از سامانه میخک

جهت تنظیم وکالتنامه ضروری است متقاضی ابتدا از طریق سامانه اینترنتی میخک ( تاک سابق ) به آدرس اینترنتی :  https://mikhak.mfa.gov.ir  مراجعه نموده و پس از ثبت نام در سامانه مذکو، در قسمت وکالتنامه و تصدیق امضا ، درخواست خود را ثبت و کد رهگیری دریافت نماید .

سپس با همراه داشتن کد رهگیری و مدارک شناسایی ایرانی (شناسنامه، کارت ملی و یا گذرنامه) و کارت اقامت آلمانی به صورت حضوری به بخش کنسولی مراجعه نمایند.

نکات لازم درباره گرفتن وکالتنامه از سفارت ایران در فرانکفورت

 • بدون ارائه کد رهگیری (دریافت از طریق سامانه میخک) انجام امور وکالتنامه امکان پذیر نمی باشد.
 • برای تنظیم و تایید وکالتنامه نیازی به وقت قبلی نیست و متقاضیان می توانند با همراه داشتن کد رهگیری و اصل مدارک شناسایی ایرانی در روزهای کاری دوشنبه تا جمعه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۲:۰۰ به سرکنسولگری مراجعه نمایند.

 – تصدیق یا تایید اوراق و اسناد هموطنان ایرانی مقیم خارج از جمله وکالتنامه، رضایتنامه، صلح نامه، اقرارنامه، تعهدنامه و رضایت خروج همسر و فرزندان و  …

توسط بخش سجلات سفارتخانه ها یا کنسولگری های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور انجام می پذیرد.

– از طریق مرورگر گوگل کروم به سامان همراجعه نمایید  .در صورتی که قبلا ثبت نام نکرده اید بایستی اقدام به ثبت نام کنید به قسمت وکالتنامه مراجعه نموده و

با انتخاب موضوع مورد نظر، وکالتنامه خود را تنظیم نماییداز آنجایی که در سیستم قابلیت ویرایش وکالتنامه وجود ندارد خواهشمند است در نگارش آن کمال دقت را بفرمایید.

– به منظور ایجاد سهولت در انجام امور هموطنان عزیز چند نمونه متن وکالتنامه در قسمت نوع وکالتنامه در سامانه میخک قرار داده شده است که قابل ویرایش بوده و می تواند مورد بهره برداری قرار گیرد.

بیشتر بخوانید:  نمونه متن وکالتنامه خارج از کشور

گرفتن وکالتنامه از سفارت ایران در فرانکفورت

سفارت فقط مسئول تائید امضاء است

با این وجود ، نمایندگی هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای وکالتنامه ها ندارد و صرفا مسئولیت تایید امضاء موکل به عهده نمایندگی می باشد

لذا پیشنهاد می گردد متن وکالتنامه با دقت و انجام مشورت با افراد صاحب نظر حقوقی ( وکلای دادگستری و مسئولین دفترخانه های اسناد رسمی در ایران ) تهیه و تنظیم گردد.

– پرداخت هزینه وکالتنامه و تصدیق امضاء با کارت بانکی (  Ec-karte) به صورت حضوری در نمایندگی انجام می پذیرد.

بیشتر بخوانید: استعلام وکالتنامه خارج از کشور

وکالتنامه فقط حضوری و در بخش کنسولی انجام می شود

–  تصدیق یا تایید اسنادی مانند وکالتنامه تنها در صورت حضور صاحب آن (موکل) در بخش کنسولی سفارت و ارائه مدارک شناسنایی معتبر ایرانی میسر خواهد بود.

– اصالت وکالتنامه صادره در سامانه میخک قابل رهگیری بوده و نیازی به تایید وکالتنامه در وزارت امورخارجه نمی باشد.

– متن سند نباید مغایر قوانین، مقررات و شئونات (مذهبی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و …) جاری ایران و آلمان باشد.

– به استناد ماده ۱۱۷۲ قانون مدنی واگذاری حضانت (و یا سرپرستی) فرزندان به غیر پدر یا مادر فقط با حکم دادگاه میسر خواهد بود لذا تایید این گونه اسناد مجاز نمی باشد.

– انتخاب وکیل، تنظیم و ارایه وکالتنامه مستلزم دقت و بررسی است در غیر این صورت مشکلات و صدمات غیرقابل جبرانی را ممکن است برای صاحب آن ایجاد نماید.

– بر اساس اطلاعیه اداره حقوقی و تدوین قوانین قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران تصدیق یا تایید امضاء ذیل وکالتنامه یا اسناد به منزله تایید مفاد و مندرجات آنها نبوده و دلالتی بر صحت و اعتبار آنها از لحاظ حقوقی ندارد. تشخیص صحت و اعتبار سند با مراجع قانونی و یا موسساتی است که این گونه اسناد به آنها ارایه می شود.

اطفال زیر ۱۸ سال تائید امضا نمی شوند مگر اینکه…

– تایید امضاء اتباع ایران که سن آنها کمتر از ۱۸ سال تمام باشد مجاز نبوده و تنها امضای ولی یا قیم قانونی ایشان تایید می شود.

– طبق ماده واحده قانون رشد متعاملین مصوب ۱۳۱۲ ، رسیدن به سن ۱۸ سال، اماره (نشان) رشد معاملاتی است.

بنابراین بالغین زیر ۱۸ سال سن، چنانچه مدعی دارا بودن رشد معاملاتی موضوع تبصره ۱ ماده ۱۲۱۰ قانون مدنی باشند

باید برای اثبات ادعای خود به طرفیت دادستان به منظور صدور حکم رشد اقامه دعوی نمایند و در این زمینه نیازی به اقامه دعوی از طرف ولی نیست با تاکید بر اینکه ولی هم می تواند در این خصوص اقدام نماید.

بیشتر بخوانید: تنظیم وکالت نامه در سامانه میخک

تحویل کپی برابر اصل وکالتنامه / گواهی امضاء

هموطنان محترم توجه داشته باشند که از این تاریخ امکان تحویل کپی برابر اصل وکالتنامه و همچنین گواهی امضا در ساختمان مرکزی وزارت امورخارجه در تهران و دفاتر شهرستان ها ایجاد شده است.

لطفا نحوه درخواست تحویل کپی برابر اصل به وکیل و یا هر فرد دیگر را در ذیل مطالعه نمایید.  

۱- فرد متقاضی در مرحله پایانی تنظیم وکالتنامه / گواهی امضاء در سامانه میخک عبارت زیر را مشاهده می‌کند:

« آیا تمایل دارید کپی برابر اصل وکالت نامه به شخص مورد نظر شما (وکیل و یا هر فرد دیگری) در اداره تایید اسناد وزارت امورخارجه در تهران و یا دفاتر استانی آن تحویل داده شود؟»

در صورتی که متقاضی گزینه «رد» را انتخاب نماید، پس از درج کد امنیتی، سامانه درخواست فرد متقاضی را ثبت و کد رهگیری صادر می‌نماید.

۲- در صورت انتخاب گزینه «تائید»، چنانچه شخص تحویل گیرنده متفاوت از شخص وکیل باشد، متقاضی می‌بایستی نام، نام خانوادگی و شماره ملی شخص تحویل گیرنده را در فیلدهای مربوطه وارد نماید. پس از ثبت، کد رهگیری صادر می‌شود.

۳- برای متقاضی این امکان فراهم شده است که انتخاب کند، نسخه کپی برابر اصل به وکیل و یا شخص دیگری و یا یکی از دو نفر (وکیل و یا فرد دیگری) فقط یک نسخه تحویل گردد.

۴- در صورتی که فرد متقاضی براساس بند یک اقدام کرده باشد، می‌توان براساس رویه جاری نسبت به تائید وکالتنامه/ گواهی امضاء ایشان اقدام کنند.

هزینه کپی برابر اصل وکالتنامه سفارت ایران در فرانکفورت

اگر فرد متقاضی براساس بند ۲ اقدام کرده باشد، ضمن اخذ هزینه تعرفه کنسولی (۱۵ یورو بابت کپی برابر اصل + تعرفه مصوب مربوطه) اقدام و فرم درخواست به همراه وکالتنامه/ گواهی امضاء چاپ و در اختیار متقاضی قرار می گیرد.

۵-اگر فرد متقاضی پس از اخذ کد رهگیری و پیش از تائید نهائی، متقاضی خدمت مذکور شود، می‌توان با انتخاب گزینه «تحویل کپی برابر اصل وکالتنامه/گواهی امضاء در اداره تائید اسناد وزارت امور خارجه در تهران یا دفاتر استانی»، فرم مربوطه در اختیار متقاضی قرار می گیرد و ادامه مسیر همانند بند ۳ خواهد بود.

۶- افراد مشخص شده در فرم درخواست، در هنگام مراجعه به اداره تائید اسناد و یا دفاتر داخل کشور وزارت متبوع جهت دریافت کپی برابر اصل وکالتنامه/ گواهی امضاء، با ارائه کارت ملی و یا شناسنامه، می‌توانند کپی تائید شده را دریافت نمایند.

کپی برابر اصل وکالتنامه از سفارت ایران در فرانکفورت فقط یک بار

۷- کپی برابر اصل وکالتنامه برای هر شماره رهگیری یک بار قابل انجام خواهد بود و در صورت مفقود شدن، امکان ارائه مجدد «نسخه کپی برابر اصل» میسر نمی‌باشد.

جدول هزینه های کنسولی بر اساس یورو

لیست کامل هزینه وکالت نامه خارج از کشور را در این لینک مشاهده کنید.

۱۳۲تصدیق امضای ذیل وکالتنامه برای نقل و انتقال یا فروش اموال غیر منقول
۳۰تصدیق امضای ذیل وکالتنامه برای نقل و انتقال یا فروش اموال منقول
۲۰تصدیق امضای ذیل وکالتنامه برای سایر موارد مانند دریافت مستمری یا حقوق بازنشستگی، امور اداری، بانکی، قضایی و خرید اموال منقول و غیره
۵۰تصدیق امضای ذیل وکالتنامه برای خرید اموال غیر منقول
۲۰ابلاغ فسخ وکالتنامه به وکیل

ساعات مراجعه به سر کنسولگری جمهوریل اسلامی ایران در فرانکفورت

دوشنبه تا جمعه (غیر از تعطیلات رسمی) از ساعت ۸:۳۰ لغایت ۱۲:۰۰

ساعت پاسخگوئی تلفنی

دوشنبه تا جمعه

از ساعت ۱۴:۳۰ الی ۱۶:۳۰

آدرس و نقشه سفارت ایران در فرانکفورت

آدرس: Raimundstraße 90, 60320 Frankfurt am Main,

هموطنان محترم می توانند به یکی از طرق زیر با سرکنسولگری ایران در فرانکفورت تماس حاصل نمایند

امور وکالت – گواهی امضا         Tel:+49 ( 0 ) 69 – 56 000730    [email protected]
تماس از طریق پستتماس از طریق تلفن و نما بر مرکزی
Generalkonsulat der islamischen Republik IranRaimundstr. 90  /  60320  Frankfurt am MainTel.: +49 69 56000 739-740Fax: +49 69 56000 728

سوالات متدوال

آیا امکان صدور وکالتنامه از کنسولگری ایران در فرانکفورت مهیاست؟

بله، در این مقاله توضیح داده ایم.

آیا برای صدور وکالتنامه حضور موکل الزامی است؟

بله. بدون حضور موکل امکان صدور وکالتنامه وجود ندارد.

هزینه صدور وکالتنامه چقدر است؟

در حدول هزینه ها در این مقاله لیست کامل را منتشر کرده ایم.

آیا از طریق سامانه ثنا می شود از خارج از کشور وکالت داد ؟

از سامانه ثنا فقط وکالت قضایی می توان به وکیل دادگستری داد.

۴.۷/۵ - (۴ امتیاز)
8 نظرات
 1. مهرداد می گوید

  تعطیلات رسمی سفارت ایران در فرانکفورت چه روزهایی است ؟

  1. راهشگر می گوید

   درود

   جدول تعطیلات رسمی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در آلمان را در مقاله زیر ملاحظه نمائید:

   https://raahesh.ir/holidays-in-germany/

 2. سمیه می گوید

  درود
  آیا بدون داشتن مدارک هویتی ایرانی سفارت جمهوری اسلامی در فرانکفورت برای من وکالت نامه تنظیم می کند ؟ اگر نمی کند چه راهکاری داری ؟
  ممنونم

  1. راهشگر می گوید

   درود
   اگر شما مدارک هویتی ایرانی را همراه خود ندارید، خانواده شما در ایران می توانند به وزارت خارجه مراجعه کنند و اصل مدارک شما را در ایران به تائید وزارت خارجه برسانند و کد رهگیری صادره شده برای این موضوع جایگزین اصل مدرک شما در خارج از کشور می شود.

 3. مونا می گوید

  سلام
  من می خواهم به کنسولگری ایران در فرانکفورت برای صدور وکالتنامه مراجعه کنم آیا نیاز به نوبت گیری است ؟

  1. راهشگر می گوید

   سلام
   خیر
   گرفتن کد رهگیری سامانه میخک برای سفارت ایران در فرانکفورت کافی است و با داشتن (شناسنامه، کارت ملی و یا گذرنامه) و کارت اقامت آلمانی می توانید به سفارت مراجعه نمائید.
   موفق باشید

 4. ناشناس می گوید

  سلام من با ایمیل آدرس و کد ملی وارد سامانه که میشم میگه باید یک کد امنیتی که با ایمیل براتون از سفارت ارسال شده بقیه موارد رو طی کنین، اما برای من از،سفارت کدی نیومده و دریافت نکردم خب اینجا سر درد گرفتم از بس ایمیل و کد ملی خودم رو وارد کردم و مستاصل موندم چه باید کرد

 5. علیرضا می گوید

  سلام من یک کارت ملی قدیمی از ایرانم دارم کافی هست برای رفتن به کونسولگری کارم راه میفته

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.