راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

سامانه میخک انگلیس

سامانه میخک انگلیس و لندن عنوان مقاله پیش روی شماست که در آن موضوعات مربوطه را مورد بررسی قرار می‌دهیم و اطلاعات لازم را در خدمت شما ارایه می‌کنیم. مهم‌ترین مسائلی که در خصوص سامانه میخک انگلیس مطرح است به این شرح است: ثبت نام در سامانه میخک، وکالت از طریق سامانه میخک، تمدید گذرنامه در سفارت ایران در لندن، نوبت دهی در انگلیس و لندن پس از دریافت کد رهگیری.

فهرست:

سامانه میخک چیست؟

سامانه میخک، یا همان سامانه یکپارچه خدمات کنسولی ایرانیان خارج از کشور تنها سامانه رسمی و سراسری وزارت امور خارجه ایران است که برای تسهیل در خدمات کنسولی در خارج از کشور راه اندازی شده است. در این سامانه ایرانیان خارج از کشور ابتدا ثبت نام می‌کنند و بعد از آن با توجه به نیاز و موضوع مربوطه خود مانند تنظیم وکالتنامه یا تمدید گذرنامه فرم‌های مرتبط را پر کرده و از این سامانه کد رهگیری دریافت می‌کنند.

سامانه میخک انگلیس و لندن چیست؟

سامانه میخک انگلیس همان سامانه میخک سراسری است و عنوانی مجزا از آن نیست. البته برخی به اشتباه سایت رسمی سفارت ایران در لندن را به آدرس https://london.mfa.ir به عنوان سامانه میخک لندن یا سامانه میخک انگلیس معرفی کرده اند. اما باید توجه داشت که سایت سفارت صرفا جهت اطلاع‌رسانی است و انجام خدمات کنسولی فقط از طریق سامانه میخک به آدرس https://mikhak.mfa.gov.ir انجام می‌شود.

ثبت نام در سامانه میخک چگونه است؟

جهت ثبت نام در سامانه میخک ابتدا می‌بایست به آدرس اینترنتی https://mikhak.mfa.gov.ir مراجعه کرد و پروفایل شخصی را در آن ایجاد کرد. لازم به ذکر است امور مخصوص به فرزندان زیر ۱۸ سال با پروفایل پدر انجام می‌شود و نیازی به ثبت نام فرزندان در این سامانه نیست.

برای ثبت نام در این سامانه نیز در مرحله اول فقط کد ملی و یک آدرس ایمیل معتبر لازم است. در صورتی که قبلا شخص در این سامانه ثبت نام کرده باشد سیستم پیامی می‌دهد که یا پرونده قبلی خود را باطل کرده و ثبت نام مجدد کنید و یا اینکه اگر به ایمیلی که قبلا با آن ثبت نام کرده‌اید دسترسی دارید با رمز عبور ارسالی وارد شوید.

اگر برای بار اول شخص در این سامانه ثبت نام می‌کند برای وی ایمیلی حاوی یک کد موقت ارسال می‌شود که پس از آن می‌تواند وارد سامانه شده و اطلاعات پروفایل خود را ثبت کند. در این مرحله بایستی شخص دقت کامل داشته باشد چرا که اگر اطلاعات به هر دلیلی اشتباه وارد شود امکان ویرایش ندارد و فقط سفارت و یا کنسولگری می‌تواند آنرا ویرایش و اصلاح نماید. اطلاعاتی که در این بخش از شخص خواسته می‌شود یک سری اطلاعات عمومی مانند نام و نام خانوادگی، آدرس و… می‌باشد و در این مرحله بارگذاری هیچ مدرک و سندی نیازی نیست.

نحوه تنظیم وکالت نامه در سامانه میخک انگلیس

در صورتی که ثبت نام شخص در سامانه میخک با موفقیت تمام شود، حالا نوبت به ورود به سامانه همراه با نام کاربری و کلمه عبور می‌رسد که می‌تواند ثبت درخواست‌های کنسولی خود را در هر زمانی که بخواهد در این سامانه ثبت و تائید کند. از مهم‌ترین خدمات کنسولی در این سامانه تنظیم وکالت نامه است. موضوعات مختلفی وجود دارد که ایرانیان خارج از کشور ممکن است بخاطر آن‌ها به تنظیم وکالت نامه نیاز پیدا کند از مهم‌ترین امور می‌توان به موضوعات مربوط به وکالت در طلاق، وکالت در ازدواج، وکالت در امور بانکی و همچنین خرید و فروش ملک و خودرو اشاره کرد.

در بخش وکالت نامه سامانه میخک انگلیس چهار بخش مهم وجود دارد.

بخش اول: اطلاعات موکل

در این بخش اطلاعات مختصری از موکل و شخصی که می‌خواهد وکالت دهد خواسته می‌شود و اطلاعات تکمیلی از فرم‌های هنگام ثبت نام در سامانه میخک اخذ می‌شود.

بخش دوم: اطلاعات وکیل

این بخش با توجه به شخصی که شما می‌خواهید آن وکالت دهید تکلمیل می‌شود. این قسمت لازم است با دقت تکمیل شود و با اطلاعات موکل جابجا نشود.

بخش سوم – متن وکالت نامه

متن وکالت نامه که موضوع بسیار مهمی است موضوعات مربوط به حد و حدود اختیارات وکیل است. در این بخش نمونه فرم‌های آماده‌ای در سامانه میخک موجود است که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد اما وزارت امورخارجه درباره آن‌ها مسئولیتی نمی‌پذیرد و توصیه شده است که برای متن وکالت نامه با وکیل دادگستری یا کارشناسان حقوقی مشورت شود.

بخش چهارم- درخواس کپی برابر با اصل وکالت نامه

یکی از محاسن وکالت نامه‌های سامانه میخک درخواست‌های کپی برابر با اصل وکالت نامه خارج از کشور است. در صورتی که موکل این تقاضا را ارایه بدهد وکیل و یا نماینده آن می‌تواند کپی برابر با اصل وکالت نامه را در ایران از وزارت امورخارجه تحویل بگیرید و نیازی به ارسال و پست اصل وکالت نامه به ایران نیست.

دریافت کد رهگیری از سامانه میخک انگلیس

پس از اینکه تمام اطلاعات لازم را در بخش وکالت نامه، گذرنامه و یا هر بخش دیگری از سامانه میخک وارد کردید سیتسم به شما یک کدرهگیری می‌دهد و همچنین یک نسخه از آن برای شما ایمیل می‌شود. این کد رهگیری برای سیستم نوبت گیری برای سفارت ایران در لندن و همچنین مراجعه به سفارت لازم است.

وکالت از سامانه میخک انگلیس یا سامانه ثنا

ایرانیان خارج از کشور برای اعطای وکالت در امور قضایی علاوه بر سامانه میخک از سامانه ثنا خارج از کشور نیز می‌توانند استفاده کنند. در حال حاضر ثبت نام غیر حضوری در سامانه ثنا فقط برای افرادی میسر است که کارت ملی هوشمند داشته باشند. در این صورت بدون هزینه، غیرحضوری و فوری وکالت نامه صادر می‌شود. اما اشخاصی که فعلا کارت هوشمند ندارند و می‌خواهند وکالت قضایی بدهند از سامانه میخک استفاده می‌کنند.

نوبت دهی سامانه میخک لندن

نوبت دهی سفارت ایران در لندن همچون بسیاری از سفارت و کنسولگری‌های ایران به واسطه سامانه سراسری نوبت گیری وزارت امورخارجه به آدرس https://appointment.mfa.ir انجام می‌شود. ما در مقاله نوبت گیری از سفارت ایران در لندن به طور کامل اطلاعیه‌های لازم این بخش را منتشر کرده ایم. همچنین اگر نوبت گیری برای شما مشکل بود کارشناسان راهش در کنار شما هستند و کافی است با ما تماس بگیرید.

لینک های لازم جهت اطلاعات بیشتر

سوالات متداول

آدرس اینترنتی سامانه میخک انگلیس چیست؟

آدرس سامانه میخک https://mikhak.mfa.gov.ir می باشد. سامانه میخک با سایت سفارت ایران در انگلیس و لندن متفاوت است.

برای ثبت نام در سامانه میخک چه مدارکی لازم است؟

هیچ مدرکی لازم نیست و صرفا کد ملی و یک آدرس الکترونیک کافی است.

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.